Blisko ludzi99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Inspirujące cytaty

99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Inspirujące cytaty

99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Inspirujące cytaty
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

18.05.2019 15:41, aktual.: 18.05.2019 17:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

18 maja 2019 roku przypada 99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach jako drugie z trójki dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej. Z tej okazji przypominamy inspirujące słowa papieża Polaków.

18 maja przypada 99. rocznica urodzin Karola Wojtyły – papieża św. Jana Pawła II

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Początek jego drogi powołania przypadł na trudny czas II wojny światowej. Papieżem został wybrany 16 października 1978 r. na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Przybrał imię Jana Paweł II. Był pierwszym papieżem Polakiem.

99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Najbardziej znane cytaty

Święty Jan Paweł II w swoich przemówieniach poruszał kwestie etyczne i społeczne, problemy z zakresu doktryny wiary i życia Kościoła. Niektóre fragmenty papieskiego przesłania funkcjonują obecnie jako popularne cytaty, złote myśli i aforyzmy:

"Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie lękajcie się!" (Inauguracja pontyfikatu 1978 r.)

"Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" (Homilia, Warszawa 1979 r.)

"Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą" (Homilia, Rzym, 1979 r.)

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali" (Papież do młodzieży zgromadzonej na Jasnej Górze, 1983 r.)

"Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości, więcej! Nie ma przyszłości człowieka i narodu" (Homilia, Sopot, 1999 r.)

Jan Paweł II zmarł po długiej chorobie 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Jego pogrzeb odbył się 8 kwietnia i zgromadził miliony wiernych z całego świata. 1 maja 2011 roku na placu św. Piotra w Rzymie nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II. 27 kwietnia 2014 roku papież bł. Jan Paweł II został ogłoszony świętym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (33)
Zobacz także