Blisko ludziAntykoncepcja o przedłużonym schemacie stosowania - co to jest i jak działa?

Antykoncepcja o przedłużonym schemacie stosowania - co to jest i jak działa?

Na rynku medycznym dostępnych jest dużo metod antykoncepcji, dzięki którym można zapobiegać ciąży. Oprócz tradycyjnych metod coraz większą popularnością cieszy się antykoncepcja o przedłużonym schemacie stosowania. Brzmi tajemniczo? Czym tak naprawdę jest ta metoda i na czym polega? Czy jest bardziej skuteczna od innych sposobów?

Antykoncepcja o przedłużonym schemacie stosowania - co to jest i jak działa?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

07.08.2015 | aktual.: 10.08.2015 08:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na rynku medycznym dostępnych jest dużo metod antykoncepcji, dzięki którym można zapobiegać ciąży. Oprócz tradycyjnych metod coraz większą popularnością cieszy się antykoncepcja o przedłużonym schemacie stosowania. Brzmi tajemniczo? Czym tak naprawdę jest ta metoda i na czym polega? Czy jest bardziej skuteczna od innych sposobów?

Ponad połowa, bo aż 54% kobiet okazjonalnie przesuwa krwawienie miesięczne ze względu na specjalne okazje, podczas których nie chce martwić się fizjologicznym problemem, a aż 67% kobiet preferowałaby krwawienie rzadziej niż co trzy miesiące. Jeszcze niedawno o regulacji menstruacji mało kto zapewne myślał, jednak dzięki coraz szybszemu rozwojowi medycyny ta metoda antykoncepcji cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niej można ograniczyć comiesięczne krwawienie tylko do czterech razy w roku.

Antykoncepcja o przedłużonym schemacie stosowania (LARC – long-acting reversible contraceptive) to najwygodniejsza i najmniej absorbująca metoda zapobiegania ciąży. Zalicza się do niej przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne, a także wkładkę wewnątrzmaciczną, podskórne implanty, zastrzyki domięśniowe i krążki dopochwowe.

Tabletki antykoncepcyjne o przedłużonym schemacie stosowania

Tabletki te mają podobne działanie do zwykłych tabletek antykoncepcyjnych, jednak są dużo praktyczniejsze. Przyjmuje się je nieprzerywanie przez 91 dni. Każde opakowanie zawiera 84 tabletki z hormonami żeńskimi lewonorgestrelem i etynyloestradiolem oraz 7 tabletek z etynyloestradiolem. Przyjmuje się je bez przerw, dlatego trzeba pamiętać o regularności ich stosowania, aby prawidłowo wpływały na organizm kobiety.

Ogromną zaletą tabletek o wydłużonym schemacie stosowania jest możliwość regulacji krwawień. Po 91 dniach pojawia się krwawienie. Po zakończeniu menstruacji zaczyna się przyjmować kolejne opakowanie tabletek, nie robiąc przerwy. Dzięki temu kobieta ma tylko cztery krwawienia w roku, zamiast comiesięcznych menstruacyjnych bolączek. Tabletki są bezpieczne i nie zatruwają organizmu szkodliwymi toksynami.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Inaczej spirala, która kształtem przypomina literę „T”. Jest wykonana z plastiku, z dodatkiem miedzi lub srebra. Zalecana jest przede wszystkim kobietom, które przeszły już poród. Jej plusem jest fakt, że zabezpiecza przed niechcianą ciążą na czas od 2 do nawet 6 lat. Wkładki domaciczne zawierają specjalny pojemniczek z progesteronem, który stopniowo uwalniany jest w ciele kobiety. Skutkuje to zgęstnieniem śluzu w szyjce macicy, co utrudnia możliwość zapłodnienia.

Implanty

To jedna z wielu metod, które pozwalają kobiecie czuć długotrwały komfort życia seksualnego bez obaw i dbania o przyjmowanie codziennej porcji środków antykoncepcyjnych. Implanty w postaci kilkucentymetrowych pręcików wszczepia się pod skórę, aby mogły wydzielać żeński hormon progestagen i zapobiegać zajściu w ciążę. To wygodna metoda, która wystarcza na długi czas, od 6 miesięcy do 5 lat.

Zastrzyki domięśniowe

Zastrzyki stosowane podskórnie zawierają tylko progestagen (nie zawiera estrogenów), który hamuje jajeczkowanie. Metoda ta ma przedłużone działanie w przeciwieństwie do wielu innych metod zapobiegania ciąży. Ich zaletą jest możliwość stosowania nawet podczas karmienia piersią. Jedna dawka zastrzyku wystarcza na trzy miesiące, kolejne przyjmuje się w trzymiesięcznych odstępach.

Antykoncepcyjny krążek dopochwowy

To specjalny krążek umieszczany w pochwie aplikowany raz w miesiącu, między miesiączkami, co trzy tygodnie. Przez ten czas krążek uwalnia hormony, które zatrzymują owulację i skutecznie zmniejszają ryzyko zajścia w ciążę. Krążek usuwa się przed krwawieniem, a po jego ustaniu, po 7 dniach aplikuje się kolejny. Plusem jest to, że przez 7 kolejnych dni po jego wyjęciu krążek nadal uwalnia hormony i chroni przed ciążą.

Istnieje wiele skutecznych metod zapobiegania ciąży. Badania pokazują, że antykoncepcja o przedłużonym schemacie stosowania cieszy się coraz większą popularnością. Ta metoda zapewnia Ci komfort i większą kontrolę nad organizmem. Przed podjęciem decyzji o najlepszej dla siebie metodzie nie zapomnij skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem, który doradzi najlepsze rozwiązanie.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
antykoncepcjaciążaseks
Komentarze (5)