Blisko ludzi"Arabki miewają lepiej od Polek". Gretkowska ostro o sytuacji kobiet

"Arabki miewają lepiej od Polek". Gretkowska ostro o sytuacji kobiet

"Arabki miewają lepiej od Polek". Gretkowska ostro o sytuacji kobiet
Źródło zdjęć: © East News | Łukasz Szeląg/Reporter
Anna Moczydłowska
09.10.2017 15:17, aktualizacja: 09.10.2017 21:54

Manuela Gretkowska słynie z ciętego języka. O polskiej pisarce i scenarzystce filmowej znowu zrobiło się głośno kilkanaście dni temu, gdy wdała się w ostrą wymianę zdań z Małgorzatą Rozenek-Majdan. Wówczas 53-latka skrytykowała luksusową sesję w Dubaju, w jakiej Perfekcyjna Pani Domu postanowiła wziąć udział z okazji rocznicy ślubu z Radosławem Majdanem. Tym razem Gretkowska w sieci powiedziała, co myśli na temat sytuacji polskich kobiet.

Ostatni wpis Manueli Gretkowskiej odbił się w sieci głośnym echem, udostępniło go blisko 500 osób, a polubiło ponad 1,5 tysiąca. "Czy trudno zrozumieć, że bez feminizmu nie ma demokracji? Wtargnięcie do siedzib kobiecych organizacji pozarządowych było kopniakiem dla leżącej Polski i kobiet" - zaczyna swój wpis pisarka. W kolejnych punktach coraz ostrzej rozlicza polską rzeczywistość.

W swoim wywodzie Manuela Gretkowska przypomina niesławny występ prawicowego komentatora, w którym Roman Sklepowicz nazywał kobiety biorące udział w czarnych protestach "tępotami" i "dzikuskami", którym brakuje seksu. "Sklepowicz, przebrany za Europejczyka, w muszce wyglądającej u niego jak ku**s pod szyją, powiedział wprost co wszyscy sączą. Nie dało się już udawać, że tego nie słychać" - skomentowała.

Dostaje się także Beacie Szydło, Prawu i Sprawiedliwości oraz prawicowym komentatorom. Pisarka uważa też, że Polki mają gorzej niż... mieszkanki Arabii Saudyjskiej.

"Nie mamy dystansu ani praw, kończy się nam demokracja. Arabki Saudyjskie miewają lepiej od Polek. Ich książę uznał, że za czasów jego dziadka kobiety prowadziły samochody, więc zakaz nie ma umocowania w tradycji ani religii. Niestety poniewieranie Polkami ma umocowanie w tradycji i religii" - uważa.

We wpisie Gretkowskiej nie brakuje kontrowersyjnych tez na temat religii. Pisarka atakuje między innymi katolicyzm. Pisze: "To, że polski katolicyzm jest bezmyślny i wiejski, pisał już Miłosz. Teraz osuwa się w gusła. I nieważne, jakie by budował sobie monumentalne Lichenie i Świątynie Opatrzności, przypomina strzechę podpiwniczoną lochami Watykanu."

Swoją opinię Manuela Gretkowska wyraziła niedawno także podczas Kongresu Kobiet. Przekonywała wówczas, że w Polsce małymi krokami wprowadza się prawo szariatu. By podkreślić wagę swoich słów i powagę sytuacji, założyła na głowę papierową torbę, która miała symbolizować pozbawianie kobiet prawa do głosu i własnego zdania.