Armani – synonim elegancji
Dyktator mody męskiej i damskiej, mistrz w branży, człowiek instytucja. O kim mowa? Ten opis jak ulał pasuje do Giorgio Armaniego.
12.08.2010 | aktual.: 12.08.2010 14:45
Dyktator mody męskiej i damskiej, mistrz w branży, człowiek instytucja. O kim mowa? Ten opis jak ulał pasuje do Giorgio Armaniego. Twórca legendarnej już marki, który zasłynął niegdyś dzięki projektom luźnych marynarek, jest obecnie wszechstronnym artystą i biznesmenem: tworzy ubrania dla klasy średniej, modę haute couture, projektuje telefony, a nawet otworzył własny hotel.
Urodzony w 1934 roku we Włoszech Giorgio Armani nie myślał początkowo o karierze projektanta mody. Jego plany oscylowały wokół medycyny. Rozpoczął nawet studia na Uniwersytecie Bolońskim, jednak po dwóch latach przerwał naukę. Jego przygoda z modą rozpoczęła się w 1954 roku od projektowania wystaw sklepowych dla znanych domów towarowych La Rinascente. Przez kolejnych siedem lat Armani uczęszczał na szkolenia z zakresu używania tkanin, zgłębiał także tajniki pracy menażera w Biurze Mody i Stylu. Nauka nie poszła w las i już w latach 60. zaczął projektować dla marki Nino Cerruti.
Pracą na własny rachunek Giorgio Armani zajął się dość późno, bo dopiero w 41. roku życia.. Pierwszą autorską kolekcją damską zaprezentował w roku 1974, a męską w 1975. Wtedy właśnie (1974) zarejestrował swoją markę i wprowadził własne logo. Od tego czasu nieustannie zachwyca prostymi, szykownymi, ale i praktycznymi kreacjami.
Szybki sukces zaskoczył chyba samego twórcę. Duża w tym zasługa jego pierwszych projektów, wariacji na temat męskiej marynarki. Duży wpływ na jego popularność odegrał również film „Amerykański żigolak” - to właśnie jego stroje zakładał Richard Gere by uwodzić bogate kobiety.
Giorgio Armani wprowadził do swych kolekcji krawiecki luz, charakterystyczny dla odzieży sportowej, ale jego projekty wyróżnia także subtelność, dzięki której marka natychmiast stała się synonimem elegancji.
Armani zaproponował nowy styl ubierania się kobiet, atrakcyjny, ale i bardzo wygodny, który cechują perfekcyjne kroje oraz najlepsze gatunki tkanin. Do kolekcji damskich wprowadził męską siłę. Paniom zaproponował klasyczne męskie garnitury i dobrze skrojone spodnie; mężczyznom - marynatki z lnu, skórzane bluzy, szerokie płaszcze i prochowce. Wszystko wykonane z miękkich i naturalnych tkanin o subtelnych wzorach i kolorach.
Giorgio Armani rzadko się zmienia i nie podąża za nowoczesnością. Ekstrawagancja projektanta ogranicza się do obniżenia wszystkich guzików w dwurzędowych garniturach, bądź do mieszkania tkanin jak wiskozę z wełną, czy len z jedwabiem.
Mistrz świata mody jest konsekwentny w swej twórczości. Wciąż wielbi prostotę i wbrew przepowiedniom o rychłym upadku, odniósł największy sukces komercyjny w powojennej Europie.