Back2School. Koniec wakacji to dopiero początek przygody

Back2School. Koniec wakacji to dopiero początek przygody
Źródło zdjęć: © 123RF
Michał Leszczyński

29.08.2018 12:51, aktual.: 27.09.2018 12:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czas letnich wyjazdów i błogiego leniuchowania powoli zmierza ku końcowi. Powrót do szkoły nie musi jednak wywoływać smutnej miny u naszej pociechy. Może być początkiem ciekawej przygody i szerokiego uśmiechu na ustach dziecka przez cały rok.

Spotkanie ulubionych koleżanek i kolegów

Szkoła to nie tylko budynek, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Początek semestru jest dla dziecka okazją do odświeżenia starych znajomości. W końcu z wieloma koleżankami i kolegami nasze pociechy nie miały kontaktu w trakcie letnich miesięcy. Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważą po powrocie do szkoły, są plecaki i tornistry rówieśników. Dlatego dokonując wyboru najważniejszej części wyprawki, kierujmy się gustem dziecka. Plecak w ulubionym kolorze czy z wizerunkiem ukochanej postaci z filmu na pewno umili malcowi powrót do szkoły.

Wrzesień to nie tylko ponowne spotkania z koleżankami i kolegami, ale także wspaniała okazja do poznania nowych ludzi. Kto wie, może niektórzy z nich okażą się przyjaciółmi na całe życie? Świetną sposobnością ku temu będą na przykład wspólne śniadania na boisku lub stołówce podczas przerwy między lekcjami. Dlatego kompletując wyprawkę, warto pamiętać o śniadaniówkach.

Nowe wyzwania i okazja do odkrycia nowych talentów

Dzieci często nie chcą wracać do szkoły po wakacjach, gdyż boją się zmian. Nowe przedmioty wymagają sporo wysiłku, tak samo trudno się przyzwyczaić do nowych nauczycieli. W takich chwilach najważniejsze jest wytłumaczenie dziecku, że życie oznacza ciągłe zmiany i to właśnie jest piękne. Nowe przedmioty w szkole oznaczają po prostu nowe wyzwania oraz okazje do poszerzania horyzontów.

Dlatego oprócz plecaka tak ważnym elementem wyprawki są zeszyty oraz przybory do pisania. Już niebawem ich kartki zapełnią się nie tylko lekcjami ale też historiami naszych pociech. Pamiętajmy też o kredkach, farbach i pędzelkach. Nie tylko głód wiedzy, ale i potrzeba kreatywności powinna być w szkole zaspokajana. Przyda się też solidny piórnik, który pomieści wszystkie akcesoria.

Obecnie na rynku pracy coraz większy nacisk kładzie się na umiejętności "miękkie", takie jak kreatywność oraz otwartość. Najprawdopodobniej nic się nie zmieni w ciągu następnych lat. Dlatego warto rozwijać u dziecka kreatywne myślenie, gdyż jak wiadomo – czym skorupka za młodu nasiąknie… Nie musimy zresztą patrzeć daleko w przyszłość. Kreatywność to przecież przede wszystkim świetna zabawa!

Ulubione zajęcia sportowe

Choć w czasie wakacji większość obiektów sportowych wciąż ma otwarte drzwi, niestety z powodu sezonu urlopowego często brakuje na ich terenie wykwalifikowanych trenerów. Koniec lata oznacza, że nasze dzieci mogą znów wrócić do swoich ulubionych sportów. Piłka nożna, tenis, judo, pływanie, a ostatnio również wspinaczka – to najpopularniejsze sporty dla dzieci w Polsce. Jednak aby wziąć udział w zajęciach sportowych, maluchy potrzebują odpowiedniej odzieży i często również obuwia. To ostatnie przechowa w specjalnie zaprojektowanych workach, które coraz częściej wchodzą w skład szkolnej wyprawki.

Sport to dla naszego dziecka świetna szkoła dyscypliny, pokonywania własnych słabości oraz szacunku dla innych osób. To także kapitalny sposób na poprawienie kondycji oraz odporności naszej pociechy. Oczywiście, powrót do treningów po miesiącach wakacyjnej zabawy może okazać się trudny. Wystarczy jednak, że nasze dziecko poczuje działanie endorfin po godzinie wytężonego wysiłku, a wszelka niechęć do sportu niebawem zniknie.

Proste sposoby na trudne powroty

Znacznie zmniejszymy stres dziecka związany z powrotem do szkoły… jeśli nasza pociecha wcale tam nie wróci! Oczywiście nie mamy tu na myśli przerwania edukacji. Prawie każda szkoła organizuje w czasie letnim dodatkowe zajęcia dla uczniów. Zachęćmy dziecko do wzięcia w nich udziału, nawet jeśli będzie to oznaczało konieczność zakupu dodatkowych pomocy naukowych albo artykułów plastycznych. Wtedy początek września nie będzie dla nich powrotem do szkolnych korytarzy po długiej nieobecności, a raczej po prostu kolejnym etapem edukacyjnej podróży.

Na koniec zostawiamy temat związany z powrotem do szkoły, zdarza się bowiem czasami, że to my bardziej się nim stresujemy, niż nasze dziecko. Osoby, które oczami wyobraźni widzą już siebie w długiej sklepowej kolejce po wyprawkę uspokajamy – znacznie szybciej i taniej skompletujemy ją obecnie online.

Partnerem artykułu jest Allegro

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także