Ukośnica stale kwitnąca (Begonia semperflorens) pochodzi z terenów Brazylii. Należy do roślin o ozdobnych kwiatach. Uprawiane są wyłącznie odmiany i mieszańce (oznaczane jako Begonia ×semperflorens), nadające się do obsadzania kwietników i rabat oraz do uprawy doniczkowej.
Roślina tworzy niski, rozrośnięty krzaczek o zwartym pokroju. Dorasta do 15-35 cm wysokości.
Jej mięsiste, kruche, wodniste, czasem zabarwione na różowo-czerwono łodygi wyrastają z włóknistych korzeni.
Liście, osadzone na długich ogonkach, są niesymetryczne, jajowate lub owalne, o ząbkowanych brzegach. Stanowią także element dekoracyjny. W dodatku bardzo smakują ślimakom.
Begonia wysadzana na rabaty kwitnie od czerwca do przymrozków. W warunkach domowych może kwitnąć przez cały rok – bez względu na czas oświetlenia w ciągu dnia. Szybciej zaczyna wytwarzać pąki kwiatowe, gdy temperaturę otoczenia obniżymy do ok. 15°C. Kwiaty są drobne, białe lub w różnych odcieniach różu i czerwieni. Osobno wyrastają kwiaty męskie i żeńskie. Gdy jest zimno i wilgotno kwitnie mniej obficie, niż gdy jest ciepło i umiarkowanie sucho.
Ten gatunek begonii najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym, umiarkowanie nasłonecznionym (w cieniu łodygi „wyciągają się”). Odpowiednie będą słoneczne parapety i balkony od strony południowo-wschodniej i południowo-zachodniej. Odpowiednia latem będzie temperatura 18-25°C, zimą możemy przechowywać rośliny w pomieszczeniu o temperaturze 15-18°C.
Roślina powinna być podlewana regularnie, ale sporadyczne i krótkotrwałe przesuszenie jej nie zaszkodzi. Zarówno latem, jak i zimą podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie zalane. Od marca możemy dokarmiać begonię płynnym nawozem dla roślin kwitnących, dodając go w trakcie podlewania.
Lubi podłoże próchniczne, dość żyzne, przepuszczalne, o odczynie kwaśnym (pH 5,5–6,0). Odpowiednia będzie ziemia kompostowa lub torfowa z dodatkiem piasku.
Begonię możemy rozmnażać z nasion lub przez sadzonki. Nasiona wysiewamy od stycznia do marca do pojemnika z przygotowanym wilgotnym podłożem i przykrywamy szybą lub folią. W temperaturze 22–24°C siewki wyrastają po 2–6 tygodniach. Po następnych 4-5 tygodniach, po przepikowaniu siewek do pojedynczych małych doniczek, trzymamy je w temperaturze 16–18°C.Siewki można nawozić już po upływie 1–2 tygodni od pikowania. Najpierw stosujemy nawóz o dużej zawartości fosforu, wpływającego korzystnie na rozwój systemu korzeniowego. Później dokarmiamy nawozem zawierającym mocznikową formę azotu – bardziej przyswajalną i bezpieczną dla rośliny. Pamiętać trzeba, że nadmiar azotu powoduje silniejszy wzrost, ale osłabia kwitnienie.
Na sadzonki odcinamy młode pędy poniżej 3 liścia i w pozycji ukośnej sadzimy w wilgotnym piasku lub trzymamy w pojemniku z wodą. Ukorzenione sadzonki przesadzamy pojedynczo do małych doniczek, pamiętając o dobrym drenażu.
Spośród wielu odmian begonii stale kwitnącej do najładniejszych należą begonie o zielonych liściach i kwiatach w różnych odcieniach różu, a także odmiany o czerwonych kwiatach i ciemnoczerwonych liściach.
Begonia stale kwitnąca narażona jest na podobne choroby, jak begonia bulwiasta.