Trwa ładowanie...
d3188if

Bezrobocie skraca życie białych, niewykształconych kobiet

Naukowcy od jakiegoś czasu zauważyli już, że średnia długość życia niewykształconych, białych kobiet skraca się, ale nie byli w stanie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Nowe badanie pokazało, że na wzrost śmiertelnych przypadków w tej grupie mają wpływ dwa czynniki: bezrobocie oraz nałóg nikotynowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bezrobocie skraca życie białych, niewykształconych kobiet
(123RF)
d3188if

Naukowcy od jakiegoś czasu wiedzieli już, że średnia długość życia niewykształconych, białych kobiet skraca się, ale nie byli w stanie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Nowe badanie pokazało, że na wzrost śmiertelnych przypadków w tej grupie mają wpływ dwa czynniki: bezrobocie oraz nałóg nikotynowy.

Celem badania opublikowanego w "The Journal of Health and Social Behavior" było wyjaśnienie wzrastającej różnicy w śmiertelności kobiet nie posiadających średniego wykształcenia oraz kobietami z maturą lub wyższym wykształceniem. Okazało się, że poziom umieralności wśród pań gorzej wykształconych był o 37 proc. wyższy niż u ich lepiej wyedukowanych koleżanek - rokrocznie w latach 1997 - 2001. Współczynnik ten wzrósł do 66 proc. w latach 2002 - 2006.

Naukowcy posłużyli się danymi z ankiety przeprowadzonej przez Narodowe Centrum Statystyk Zdrowotnych w USA (National Center for Health Statistics) na 47 tysiącach kobiet w wieku 45 - 84 lat. Wzięto pod uwagę kilkanaście czynników, które mogły mieć wpływ na różnicę w śmiertelności kobiet, m. in. ubóstwo, otyłość, stan cywilny czy spożywanie alkoholu.

d3188if

Okazało się jednak, że nie miały one większego wpływu na średnią długość życia badanych kobiet - w przeciwieństwie do palenia papierosów, jednak szkodliwość nikotyny udowodniono już dawno. Badacze byli natomiast zaskoczeni, jak dramatyczny efekt przynosi brak pracy, nawet jeśli kobiety miały zapewniony minimalny dochód w postaci zasiłku dla bezrobotnych.

- Co jest takiego w fakcie posiadaniu pracy, poza oczywistym zysku materialnym, że wpływa na śmiertelność? - zastanawia się dr Jennifer Karas Montez z Uniwersytetu Harvarda, która była autorką badania. Wciąż wzrasta ilość zgonów wśród młodych, niewykształconych kobiet w Stanach Zjednoczonych. Ze statystyk wynika, że w latach 1990 - 2008 ich średnia długość życia skróciła się o 5 lat. Podobna sytuacja miała miejsce w Rosji, tuż po upadku Związku Radzieckiego, kiedy w kraju panował gospodarczy chaos. Naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin zaobserwowali w tym roku ogólny wzrost umieralności wśród kobiet o 40 proc.

Dr Montez pragnie znaleźć odpowiedź na szereg pytań, w tym na kwestię wpływu stanu zatrudnienia na zdrowie. Według niej posiadanie pracy ma istotny wpływ na niematerialne aspekty, które poprawiają stan zdrowia, w tym poczucie celu i kontroli w życiu oraz zapewnienie sieci kontaktów, które przyczyniają się do zmniejszenia izolacji społecznej.

Na podst. nytimes.com (mtr/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* Czy masz wadliwy gen BRCA1, który powoduje raka piersi?*

* To szkodzi twoim miejscom intymnym?*

* Jak mieć boskie nogi w każdym wieku?*

Niepokorne kobiety, które zmieniały świat

d3188if

Podziel się opinią

Share
d3188if
d3188if