Żyć lepiejBije na głowę pelargonie. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Bije na głowę pelargonie. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Maj to miesiąc, w którym to balkony zaczynają uginać się pod kwitnącymi kwiatami. Tuż obok surfinii czy pelargonii do najpopularniejszych kwiatów balkonowych należy werbena. Wyjaśniamy, jak dbać o werbenę, aby miesiącami zachwycała swoim wyglądem.

Werbeny sprawią, że balkonu pozazdroszczą ci sąsiedzi
Werbeny sprawią, że balkonu pozazdroszczą ci sąsiedzi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

W Polsce wyróżniamy dwa główne rodzaje werbeny — werbenę pospolitą i werbenę zwisającą. Werbena zwisająca najczęściej zdobi nasze balkony i tarasy, a pospolitą można spotkać, chociażby w trakcie spaceru po parku. To roślina, która jest stosunkowo łatwa w uprawie, a odpowiednio pielęgnowana, rozrasta się do imponujących rozmiarów, przybierając intensywne barwy, od których nie można oderwać wzroku. Dowiedz się, jak dbać o werbenę, aby cieszyła oko aż do października.

Werbena — warunki glebowe, stanowisko

Werbena to roślina, która najlepiej się czuje na glebach próchnicznych, żyznych i przepuszczalnych. W tym celu warto zaopatrzyć się w ziemię do roślin kwitnących — to właśnie ona spełnia wszystkie wymagania glebowe werbeny. W jałowej, piaszczystej ziemi roślina może się nie przyjąć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poza odpowiednią ziemią, ważne jest także stanowisko. Werbena potrzebuje dużo światła, aby móc się rozrastać, więc najlepiej postawić ją w mocno nasłonecznionym miejscu. Sadzenie werbeny nie powinno odbywać się wcześniej niż w drugiej połowie maja, czyli chwilę po "zimnej Zośce", kiedy nie ma już ryzyka przymrozków. Dzięki zapewnieniu odpowiedniej ziemi i stanowiska, kwiaty werbeny będą zdobić nasz balkon od połowy maja do października.

Nawożenie i podlewanie werbeny — co musisz wiedzieć?

Werbena wymaga częstego podlewania. Wiosną i na początku lata, kiedy jeszcze nie ma upałów, wystarczy podlewać ją co dwa, trzy dni. Podczas upałów konieczne jest codziennie podlewanie rośliny. Susza zdecydowanie jej nie służy. Zdarza się, że latem przez kilka dni panują ulewy. W trakcie tak deszczowych dni warto ściągnąć werbenę z balkonu bądź tarasu. Tak silne opady mogą doprowadzić do obumarcia rośliny.

Werbena, podobnie jak petunia czy pelargonia, potrzebuje nawożenia. Pierwsze nawożenie powinno przeprowadzić się nie wcześniej niż po trzech tygodniach po zasadzeniu rośliny. Jakim nawozem odżywiać werbenę? Najlepszy będzie taki, który zawiera dużą ilość fosforu i potasu. Nie należy stosować go częściej niż raz na tydzień. Rodzaj użytego nawozu jest tutaj bardzo ważny. Klasyczny, uniwersalny nawóz z wysoką zawartością azotu nie nada się do tej rośliny, bowiem może ją uszkodzić. Tyle wystarczy, aby kwiat rozwijał się przez cztery miesiące po zasadzeniu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)