Genialny nawóz z obierek po ziemniakach. Natychmiast odżywi rośliny

Genialny nawóz z obierek po ziemniakach. Natychmiast odżywi rośliny

Nawóz z ziemniaków potrafi czynić cuda
Nawóz z ziemniaków potrafi czynić cuda
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
05.05.2023 09:53

Drożdże, cynamon, soda oczyszczona, banany — wiele produktów, które już znajdują się w domu, nadaje się do przygotowania domowego nawozu. Jednak ten z obierek po ziemniakach jest naprawdę wyjątkowy. Efekty zauważysz już po pierwszym nawożeniu.

Zdarza się, że nawet najbardziej wypielęgnowane rośliny marnieją, żółkną i więdną. To znak, że w trakcie pielęgnacji popełniono jakiś błąd. Tym błędem najczęściej jest przelanie albo przesuszenie, źle dobrana ziemia czy też stanowisko. Po rozpoznaniu problemu dobrze jest odżywić roślinę nawozem. Jeśli nie masz w domu nawozu, nie musisz od razu iść do sklepu. Równie dobrze sprawdzi się domowy nawóz, przygotowany z obierek po ziemniakach. Zadziała w mgnieniu oka.

Domowe nawozy znowu wróciły do łask. Dlaczego?

Każda roślina, czy to ogrodowa, czy doniczkowa, ma swoje indywidualne wymagania. Niektóre kwiaty przepadają za mocno nasłonecznionym stanowiskiem, inne preferują półcieniste, a jeszcze inne najlepiej rozwijają się w cieniu. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy przychodzi do wyboru ziemi. Nie każda roślina będzie rozwijała się w ziemi uniwersalnej. W przypadku większości roślin ogrodowych będzie ona zbyt ciężka i zbyt zbita, co może doprowadzić nawet do obumarcia rośliny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podobnie jest z nawozami. Każda roślina potrzebuje zarówno azotu jak i fosforu, by móc się prawidłowo rozwijać. Większość nawozów bazuje właśnie na wspomnianych wyżej składnikach, jednak w dużym stężeniu. Nie każda roślina to doceni. Dlatego też bezpiecznym i ekologicznym rozwiązaniem jest przygotowywanie nawozu samodzielnie, z produktów, które najpewniej masz już w domu.

Nie wyrzucaj skórek po ziemniakach. Przygotujesz z nich doskonały nawóz

Ziemniaki to bogactwo potasu, pierwiastka, którego potrzebuje niemal każda roślina na świecie, aby móc prawidłowo się rozwijać. Poza potasem znajduje się w nich także fosfor, magnez, wapń i żelazo. Rośliny z pewnością docenią tak bogaty w minerały i pierwiastki nawóz. Przygotuj go w dniu, w którym to planujesz ugotowanie ziemniaków. Dzięki temu nic się nie zmarnuje.

Jak przygotować nawóz z obierek po ziemniakach? Obierki zalej wrzącą wodą w proporcji 1:10. Pozostaw je do całkowitego wystudzenia, a kiedy woda będzie już zimna, przelej wywar przez sitko i wlej go do czystej butelki. Obierki po ziemniakach nie będą już potrzebne, przyda się sam napar.

Tak przygotowany nawóz możesz od razu wlać do ziemi. Podlewaj nim rośliny raz na trzy tygodnie. Szczególnie docenią go owoce jagodowe i warzywa korzeniowe, a także zielone rośliny doniczkowe.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta