Borówka brusznica - właściwości lecznicze, zastosowanie, przepisy
Borówka brusznica to roślina o okrągłych czerwonych jagodach mająca wiele cennych właściwości leczniczych. Czerwona borówka rośnie głównie w lasach w chłodnej strefie północnej półkuli ziemskiej. Brusznica znana jest ze swoich właściwości łagodzących biegunkę czy innych dolegliwości układu pokarmowego. Jakie jeszcze właściwości ma borówka brusznica?
Borówka brusznica - co trzeba wiedzieć?
Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.), nazywana też borówką czerwoną, należy do rodziny wrzosowatych. Kwitnie od maja do sierpnia, głównie w lasach, na podmokłych torfowiskach, wrzosowiskach oraz borach. Brusznica ma drobne białe lub różowe kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany. Następnie, latem wyrastają małe, okrągłe, czerwone owoce o cierpkim smaku.
Borówka brusznica - właściwości lecznicze
Borówkę brusznicę wykorzystuje się przy schorzeniach układu moczowego tj. zapalenie pęcherza moczowego czy kamica moczowa. Liście czerwonej borówki zawierają arbutynę wykazującą właściwości depigmentacyjne i antybakteryjne.
Borówka brusznica ma działanie przeciwbiegunkowe, ponieważ w jej składzie znajdują się garbniki, których głównym zadaniem jest ściąganie błon śluzowych układu pokarmowego oraz zmniejszenie płynności stolca. W związku z tym, że brusznica wykazuje działanie antybakteryjne, jej spożywanie zapobiega wrzodom oraz nowotworom żołądka.
Owoce brusznicy zawierają fosfor, magnez, mangan, wapń i żelazo. Co więcej, są bogate w witaminy A, B oraz C.
Brusznica - zastosowanie w kosmetyce
Arbutyna, która występuje w borówkach brusznicy ma działanie depigmentacyjne, czyli rozjaśniające przebarwienia skórne. Dzieje się tak, ponieważ arbutyna hamuje syntezę melaniny - barwnika występującego w komórkach skóry właściwej oraz naskórka. Nic więc dziwnego, że borówka brusznica jest składnikiem różnego rodzaju kremów czy balsamów do ciała. Regularne stosowanie takich preparatów likwiduje plamki, znamiona oraz jasne lub ciemne przebarwienia na skórze.
Borówka brusznica - przepisy
Z brusznicy można przygotować dżemy, konfitury, nalewki oraz napary. Oto przepisy na przetwory z czerwonej borówki.
- Konfitura z brusznicy
Do jej przygotowania potrzebujemy ok. 700 g cukru na 1 kg brusznicy, ponieważ czerwona borówka jest kwaśna i cierpka w smaku. Umyte oraz osuszone owoce posypujemy w garnku cukrem i odstawiamy w chłodne miejsce. Po ok. 12 godzinach gotujemy owoce w cukrowym syropie przez 20 min. Ważne, aby co jakiś czas mieszać owoce, dzięki czemu nie przypalimy konfitury. Gorący dżem należy wlać do słoika i szczelnie zamknąć. Taką konfiturę z brusznicy możemy dodawać zarówno do mięs, jak i deserów.
- Nalewka z brusznicy
Aby ją przygotować, potrzebujemy ok. 1 kg owoców borówki brusznicy, 1 l spirytusu 96 proc., 0,5 kg cukru oraz 1 l wody. Owoce brusznicy lekko gnieciemy widelcem, wkładamy do słoika i zalewamy spirytusem. Gdy owoce wyblakną, gotujemy syrop cukrowy, który przygotowuje się z 1,5 kg cukru oraz 1 l wody. Do ostudzonego syropu dodajemy nalew spirytusowy. Następnie całość filtrujemy i przelewamy do szklanych butelek.