Czym są bruzdy nosowo-wargowe?
Bruzdy nosowo-wargowe to anatomiczne struktury, które ciągną się po obu stronach twarzy od skrzydełek nosa do kącików ust. Mniej więcej do 25. roku życia są to prawie niewidoczne wgłębienia, ale wraz z wiekiem stają się coraz wyraźniejsze. W ich obrębie powstają zmarszczki, co sprawia, że bruzdy nosowo-wargowe zaczynają rzucać się w oczy nie tylko w momencie, gdy na twarzy gości szeroki uśmiech, ale nawet kiedy mięśnie są rozluźnione.
Bruzdy nosowo-wargowe – przyczyny powstawania
Za uwidacznianie się bruzd fałd nosowo-policzkowych odpowiadają głównie procesy starzenia. W skórze zaczyna brakować najważniejszych białek budulcowych (kolagenu i elastyny)
, przez co ulega ona wyraźnemu zwiotczeniu. Pozbawiona jędrności obwisa na skutek działania sił grawitacji. Proces ten jest opóźniony u kobiet, które mają grubszą tkankę tłuszczową pod skórą twarzy. Do zwiększenia głębokości bruzd nosowo-wargowych przyczyniają się też czynniki genetyczne, wahania wagi i słaby poziom nawilżenia skóry.
Bruzdy nosowo-wargowe – domowe sposoby
Kiedy na twarzy widoczne są już bruzdy nosowo-wargowe, stosowanie wszelkich domowych metod przeciwdziałających obwisaniu skóry traci już rację bytu. Przynosi efekty jedynie w profilaktyce. Aby oznaki starzenia okazały się łaskawe dla cery, trzeba całkowicie zrezygnować z palenia papierosów i opalania się w solarium. Należy też przez cały rok stosować kremy z mocnym filtrem UV, a na drogeryjnych półkach szukać kosmetyków z przeciwutleniaczami, witaminą C, witaminą E, a także garbnikami i saponinami.
Skuteczne kremy do twarzy znajdziesz na WP radarOkazji.
Warto wypróbować też masaż i gimnastykę twarzy (facefitness)
, które należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania bruzdom nosowo-wargowym. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie policzków i ust. Mogą to być szerokie uśmiechy przytrzymywane przez 5 sekund i powtarzane kilkukrotnie w ciągu dnia albo nabieranie powietrza w policzki i wypuszczanie go po 5 sekundach. Masaż najlepiej wykonywać codziennie podczas rozprowadzania kremu do twarzy. Uciskanie obszaru wokół nosa i ust opuszkami palców oraz pobudzanie go ruchami okrężnymi poprawia ukrwienie skóry.
Bruzdy nosowo-wargowe – zabiegi kosmetyczne i medyczne
Aby osiągnąć efekt wygładzenia powstałych już bruzd na twarzy, można skorzystać z wielu możliwości oferowanych przez ciągle rozwijającą się medycynę estetyczną. Są to np.:
- wypełnianie zmarszczek nosowo-wargowych nieusieciowionym kwasem hialuronowym, botoksem albo własną tkanką tłuszczową,
- wprowadzanie pod skórę biowchłanialnych nici liftingujących,
- naświetlanie laserem frakcyjnym, który przywraca jędrność tkance.