UrodaBruzdy nosowo-wargowe – jak powstają i czy można się ich pozbyć?

Bruzdy nosowo-wargowe – jak powstają i czy można się ich pozbyć?

Pogłębianie się bruzd nosowo-wargowych to jedna z oznak postępujących procesów starzenia. Skłonność do powstawania zmarszczek przy policzkach może mieć podłoże genetyczne. Aby ustrzec się nieestetycznych zmian, warto jak najwcześniej wyeliminować czynniki sprzyjające uwydatnieniu bruzd na twarzy. Jeśli działania profilaktyczne zostaną podjęte zbyt późno, na efekty będzie można liczyć tylko dzięki metodom oferowanym w gabinetach medycyny estetycznej.

Bruzdy nosowo-wargowe – jak powstają i czy można się ich pozbyć?
Źródło zdjęć: © iStock.com

04.07.2018 | aktual.: 01.08.2018 12:28

Czym są bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe to anatomiczne struktury, które ciągną się po obu stronach twarzy od skrzydełek nosa do kącików ust. Mniej więcej do 25. roku życia są to prawie niewidoczne wgłębienia, ale wraz z wiekiem stają się coraz wyraźniejsze. W ich obrębie powstają zmarszczki, co sprawia, że bruzdy nosowo-wargowe zaczynają rzucać się w oczy nie tylko w momencie, gdy na twarzy gości szeroki uśmiech, ale nawet kiedy mięśnie są rozluźnione.

Bruzdy nosowo-wargowe – przyczyny powstawania

Za uwidacznianie się bruzd fałd nosowo-policzkowych odpowiadają głównie procesy starzenia. W skórze zaczyna brakować najważniejszych białek budulcowych (kolagenu i elastyny)
, przez co ulega ona wyraźnemu zwiotczeniu. Pozbawiona jędrności obwisa na skutek działania sił grawitacji. Proces ten jest opóźniony u kobiet, które mają grubszą tkankę tłuszczową pod skórą twarzy. Do zwiększenia głębokości bruzd nosowo-wargowych przyczyniają się też czynniki genetyczne, wahania wagi i słaby poziom nawilżenia skóry.

Bruzdy nosowo-wargowe – domowe sposoby

Kiedy na twarzy widoczne są już bruzdy nosowo-wargowe, stosowanie wszelkich domowych metod przeciwdziałających obwisaniu skóry traci już rację bytu. Przynosi efekty jedynie w profilaktyce. Aby oznaki starzenia okazały się łaskawe dla cery, trzeba całkowicie zrezygnować z palenia papierosów i opalania się w solarium. Należy też przez cały rok stosować kremy z mocnym filtrem UV, a na drogeryjnych półkach szukać kosmetyków z przeciwutleniaczami, witaminą C, witaminą E, a także garbnikami i saponinami.

Skuteczne kremy do twarzy znajdziesz na WP radarOkazji.

Warto wypróbować też masaż i gimnastykę twarzy (facefitness)
, które należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania bruzdom nosowo-wargowym. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie policzków i ust. Mogą to być szerokie uśmiechy przytrzymywane przez 5 sekund i powtarzane kilkukrotnie w ciągu dnia albo nabieranie powietrza w policzki i wypuszczanie go po 5 sekundach. Masaż najlepiej wykonywać codziennie podczas rozprowadzania kremu do twarzy. Uciskanie obszaru wokół nosa i ust opuszkami palców oraz pobudzanie go ruchami okrężnymi poprawia ukrwienie skóry.

Bruzdy nosowo-wargowe – zabiegi kosmetyczne i medyczne

Aby osiągnąć efekt wygładzenia powstałych już bruzd na twarzy, można skorzystać z wielu możliwości oferowanych przez ciągle rozwijającą się medycynę estetyczną. Są to np.:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)