UrodaElastyna – czym jest, właściwości, zastosowanie w kosmetyce

Elastyna – czym jest, właściwości, zastosowanie w kosmetyce

Elastyna – czym jest, właściwości, zastosowanie w kosmetyce
Źródło zdjęć: © 123RF
Marlena Kostyńska

14.06.2018 12:17, aktual.: 30.06.2018 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elastyna jest ważnym dla skóry składnikiem, który zapewnia jej młody wygląd. Nic więc dziwnego, że elastyna, podobnie jak kolagen, jest pożądanym dodatkiem w wielu produktach pielęgnacyjnych, a branża kosmetyczna nie potrafi się bez niej obejść.

Czym jest elastyna?

Elastyna jest białkiem obecnym w tkance łącznej człowieka, buduje m.in. ścięgna i więzadła, pokrywa ściany naczyń krwionośny, jest także ważnym składnikiem występującym w skórze. Jak sama nazwa sugeruje, elastyna zapewnia tkankom elastyczność i pozwala im na powrót do pierwotnego kształtu po ich rozciągnięciu lub ściśnięciu. Właśnie dlatego elastyna ma tak duże znaczenia dla wyglądu ludzkiej skóry, chroniąc ją przed powstawaniem bruzd i zmarszczek. Chociaż nasz organizm wytwarza elastynę, to wraz z wiekiem jej produkcja znacznie się zmniejsza, aż do jej całkowitego zatrzymania w okolicach 45 – 50 roku życia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innego popularnego białka wpływającego na elastyczność skóry, a mianowicie kolagenu. Właśnie elastyna i kolagen to duet naturalnie zapobiegający zmarszczkom, który często pojawia się w kosmetykach, których zadaniem jest zapewnienie skórze jędrności i gładkości przez jak najdłuższy czas.

Elastyna – właściwości

Elastyna odpowiada za przywracanie tkankom ich pierwotnej formy i likwidowanie wszelkich odkształceń. Jest więc rozciągliwa, a jej elastyczność może być porównana do tego, jak reaguje guma. Można więc powiedzieć, że póki nasz organizm produkuje wystarczającą jej ilość, to naturalnie korzystamy z działania przeciwzmarszczkowego elastyny. Właśnie ta właściwość omawianego białka sprawia, że elastyna pojawia się w kosmetykach do pielęgnacji skóry. W tym kontekście sporym plusem jest fakt, że elastyna dodawana do produktów pielęgnacyjnych dobrze się wchłania i pozwala komórkom skóry na regenerację. Dodatkowo elastyna nanoszona na skórę w formie kosmetyków ma właściwości nawilżające, które wynikają z tego, że tworzy ona warstwę zapobiegającą utracie wody.

Nie tylko skóra może skorzystać na regenerujących i odbudowujących właściwościach elastyny. Dzięki elastyczności tego białka korzystnie wpływa ono na stan paznokci i zmniejsza ich łamliwość. Dobrym pomysłem jest stosowanie elastyny na włosy, które dzięki zawierającym ją preparatom staną się bardziej miękkie, ich kondycja się poprawi, a do tego łatwiej będzie je rozczesać. Regularne stosowanie elastyny może też pobudzić wzrost włosów i wzmocnić ich strukturę.

*Z WP radarOkazji wydasz mniej, otrzymując to samo. Kosmetyki do twarzy, ciała i włosów to tylko niektóre z produktów w super niskich cenach. *

Elastyna – zastosowanie w kosmetyce

Koncerny kosmetyczne wykorzystują elastynę w kremach i innych produktach do cery suchej, dojrzałej i wykazującej objawy starzenia. Elastyna może się pojawiać w kosmetykach do włosów i odżywkach do paznokci – stanowi w nich składnik, który powoduje zwiększenie właściwości odżywcze tych produktów. Często spotykanym produktem są hydrolizaty elastyny, które dobrze rozprowadzają się w wodzie lub różnego rodzaju emulsjach, sprawdzają się więc jako składnik kremów, balsamów czy toników. Jeśli zaopatrzymy się w hydrolizaty elastyny do użytku domowego, po otwarciu należy przechowywać je w niskiej temperaturze (np. w lodówce).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także