Cała prawda o naszych włosach
Włosy z pewnością dodają nam wdzięku i urody. Mogą być naszą ozdobą, jeśli są zdrowe i zadbane, natomiast gdy są zniszczone, działają na naszą niekorzyść. Poniżej przedstawiamy całą prawdę o włosach i obalamy kilka mitów.
14.06.2007 | aktual.: 14.06.2007 12:18
Włosy z pewnością dodają nam wdzięku i urody. Mogą być naszą ozdobą, jeśli są zdrowe i zadbane, natomiast gdy są zniszczone, działają na naszą niekorzyść. Ze względu na to, że staramy się dbać o włosy i poznać tajemnicę ich piękna, powstaje wiele mitów i nieprawdziwych opinii na ich temat. Poniżej przedstawiamy całą prawdę o włosach i obalamy kilka mitów.
Kilka podstawowych danych
Często pewnie zastanawiamy się, ile możemy mieć włosów na głowie. Oczywiście jedni mają ich więcej, inni mniej, jednak zdarza się, że może to być też złudzenie, które wynika z różnej struktury i zdrowia naszego włosa, często też po prostu ze sposobu uczesania.
W rzeczywistości każdy człowiek przeciętnie posiada między 100 000 a 150 000 włosów. Różne też krążą opinie na temat tempa wzrostu. Prawda natomiast jest taka, że miesięcznie rosną one około 1,5-2 cm.
Dlaczego wypadają?
Najszybciej włosy rosną, gdy mamy 15-30 lat. Natomiast pojedynczy włos rośnie od 3-5 lat, po czym wypada, a na jego miejscu wyrasta nowy. Ważne jest zatem, by wiedzieć, że codziennie wypada nam około 50-100 włosów.
Jest to całkowicie naturalny objaw, dlatego też nie trzeba panikować i przerażać się bez powodu, gdyż nie świadczy to o chorobie. W przypadku, gdy wydaje nam się, że liczba wypadających nam codziennie włosów jest wyższa, warto skonsultować to z dermatologiem.
Włosy a pora roku
Mało osób wie o tym, że latem, gdy częściej przebywamy na słońcu, zatem dostarczamy więcej światła oraz zapewniamy wyższą temperaturę naszym włosom, najczęściej wzrasta tempo, w jakim rosną. W niektórych przypadkach może się ono nawet podwoić.
Co zrobić z rozdwajającymi się końcówkami?
Wiele osób naiwnie twierdzi, że można w jakiś sposób temu problemowi zapobiec. Prawda jest niestety zupełnie inna. W przypadku, gdy końce naszych włosów są zniszczone, rozdwajają się, nie pozostaje nam nic innego, jak je obciąć. Warto to zrobić jak najszybciej, gdy tylko zaobserwujemy, że taki problem się pojawił.
Podcinanie końcówek a tempo wzrostu włosa
Jednym z dość rozpowszechnionych mitów na temat naszych włosów jest ten, który głosi, że tym częściej będziemy podcinać końce naszych włosów, tym szybciej będą one rosły. Nic bardziej mylnego! Za tempo, w jakim rosną włosy, odpowiada cebulka, na którą podcinanie końców nie ma żadnego wpływu.
Częstość mycia a tłuste włosy
Kolejnym mitem, który koniecznie trzeba obalić, jest stwierdzenie, że im częściej myjemy nasze włosy, tym szybciej stają się one tłuste. Nie ma w tym prawdy. Czynnikami, które taką teorię mogły zrodzić, jest między innymi to, że zbyt wysoka temperatura wody bądź zbyt intensywne wmasowywanie szamponu, mogą nieznacznie przyspieszyć przetłuszczenie się włosów.
Dlatego doradza się również, aby mycie włosów zakończyć opłukaniem ich w letniej wodzie. Zupełnie odwrotnie mycie wpływa natomiast na włosy suche. Zdecydowanie nie jest wskazane, by robić to zbyt często, dlatego lepiej unikać codziennego mycia.
Blondynki a brunetki
Wielu osobom wydaje się to zaskakujące albo po prostu nieprawdziwe, jednak prawdą jest, że blondynki posiadają więcej włosów niż brunetki. Nie jest to ogromna różnica, jednak badania wykazują, że taka zależność istnieje. Jako ciekawostkę można też dodać, że istnieją też różnice między rasami, z czego najwięcej włosów posiada rasa orientalna.
Mamy nadzieje, że powyższe dane obalą wiele nieprawdziwych opinii na temat włosów i sprawią, że nie będziemy popełniać niektórych błędów. Piękne włosy stanowią nie tylko ozdobę, ale również świadczą one o naszym zdrowiu i trybie życia, dlatego warto o nie dbać i troszczyć się o ich piękny wygląd.