Trwa ładowanie...

Cera palacza - jak palenie papierosów wpływa na skórę?

Cera palacza charakteryzuje się bruzdami, ziemistym kolorytem skóry, przebarwieniami, i zmarszczkami. Dzieje się tak dlatego, że w dymie papierosowym znajdują się toksyczne substancje chemiczne, które negatywnie wpływają na kondycję włókien kolagenowych. Jak poprawić wygląd skóry palacza?

Cera palacza - jak palenie papierosów wpływa na skórę?Źródło: iStock.com
d1domdg
d1domdg

Cera palacza - czym się charakteryzuje?

Osoby, które palą papierosy bardzo łatwo można zidentyfikować po wyglądzie ich cery. Zazwyczaj przyjmuje ona ziemisty koloryt, a wraz z upływem lat pojawiają się na niej liczne bruzdy, przebarwienia i zmarszczki.

Cera palacza zwykle jest także sucha i niedotleniona. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że w dymie papierosowym znajduje się ok. 4 tys. substancji smolistych, które uszkadzają strukturę włókien kolagenowych. Naturalną konsekwencją takiego stanu jest przyspieszenie procesów starzenia się skóry, to dlatego mówi się, że cera palacza dodaje lat do metryki.

Oprócz tego nikotyna zawarta w papierosach negatywnie wpływa na układ krążenia i przyczynia się do opóźniania naturalnych procesów regeneracji naskórka.

Zmarszczki palacza

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech skóry osoby palącej papierosy są zmarszczki, które nazywane są zmarszczkami palacza. Dzieje się tak, ponieważ papierosy, a dokładniej zawarte w nich substancje smoliste, przyspieszają procesy starzenia się skóry. Zdecydowanie bardziej zmarszczki uwydatniają się u kobiet, ponieważ palenie papierosów oddziaływuje na ich układ hormonalny.

d1domdg

Zmarszczki palacza są rezultatem zwężania się naczyń krwionośnych, niedotlenienia tkanek skóry, zniszczenia włókien kolagenowych oraz rozregulowania funkcjonowania układu hormonalnego. Zmarszczki te zwykle na początku biegną promieniście od linii ust.

Pielęgnacja cery palacza

Pielęgnacja skóry osoby palącej papierosy jest bardzo trudna, ponieważ większości zmian nie da się odwrócić bez ingerencji kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej. Podstawą w pielęgnacji cery palacza jest niwelowanie wpływu wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek.

Z tego powodu kosmetyki palacza powinny zawierać w swoim składzie szereg antyoksydantów. Wśród najpopularniejszych z nich można wymienić: koenzym Q10, witaminę A, witaminę E, witaminę C oraz flawonoidy.

d1domdg

Oprócz tego warto mieć na uwadze, że cera palacza bardziej narażona jest na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też należy stosować kosmetyki z filtrami SPF i chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Warto mieć na uwadze, że większość kosmetyków przy cerze palacza może dać krótkotrwałe efekty. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest działanie kompleksowe, polegające na rzuceniu palenia.

d1domdg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1domdg