ycipk-3kb2gr

Filtry UV - jak wybrać najlepszy kosmetyk przeciwsłoneczny?

Kosmetyki z filtrem UV mają za zadanie chronić skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Stanowią one jeden z podstawowych elementów profilaktyki przeciwzmarszczkowej i przeciwnowotworowej. Stosowanie kremów z filtrem UV chroni także skórę przed przebarwieniami i oparzeniami słonecznymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krem z filtrem UV to podstawowy kosmetyk chroniący naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
Krem z filtrem UV to podstawowy kosmetyk chroniący naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. (123RF)
ycipk-3kb2gr

Dlaczego warto używać kremu z filtrem UV?

Kosmetyki przeciwsłoneczne jak sama nazwa wskazuje, zostały stworzone z myślą o ochronie skóry przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Nadmierne przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony może skutkować: oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami, udarem słonecznym, a w dłuższej perspektywie nawet nowotworem skóry. Ponadto nieodpowiedzialna ekspozycja na słońce przyspiesza proces starzenia się skóry, co skutkuje powstawaniem zmarszczek.

Produkty potrzebne do opalania znajdziesz na WP radarOkazji.

ycipk-3kb2gr

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że kremy z filtrem UV należy stosować wyłącznie w okresie letnim. Tymczasem na działanie promieniowania słonecznego (UVA i UVB) jesteśmy narażeni przez cały rok. Dlatego nawet w pochmurne dni powinniśmy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem. Szczególnie istotne jest stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych podczas zimowych wypadów na narty, ponieważ śnieg odbija nawet 70% promieniowania UV.

Filtry UV — typy kosmetyków

Wszystkie kremy z filtrem UV do twarzy i ciała posiadają na opakowaniu informację o stopniu ochrony przed promieniowaniem słonecznym. W drogeriach i sklepach internetowych możemy natknąć się na różne symbole widniejące na opakowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznych:

  • SPF (od ang. sun protection factor) - wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Najniższy wskaźnik wynosi 2, a najwyższy 50. Biorąc pod uwagę jakość ochrony można wyróżnić: SPF 2-6: słaby, SPF 8-12: średni, SPF 15-25: wysoki, SPF 30-50: bardzo wysoki, SPF 50< ultrawysoki.
  • PPD (od ang. Peristent Pigment Darkening) - wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA. Kosmetyki z tym oznaczeniem zazwyczaj pozbawione są wartości liczbowych, informujących nas o poziomie ochrony przed tym typem promieniowania. Alternatywą dla PPD jest IPD (od ang. Pigment Darkening).
ycipk-3kb2gr

Przy wyborze kremu z filtrem UV do twarzy i ciała warto zwrócić uwagę nie tylko na poziom ochrony przeciwsłonecznej, ale również na typ zastosowanych składników. Wyróżnia się kosmetyki z filtrami chemicznymi i filtrami mineralnymi. Pierwsze z nich są syntetyczne, a ich działanie polega w głównej mierze na pochłanianiu szkodliwego promieniowania. Natomiast filtry mineralne (np. tlenek cynku) tworzą na skórze niewidoczną warstwę ochronną. Są one polecane w szczególności osobom ze skórą suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień. Warto postawić na kremy przeciwsłoneczne, których skład wzbogacony jest o witaminę C, witaminę E, biotynę i wapń.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3kb2gr

ycipk-3kb2gr
ycipk-3kb2gr