Filtry UV - jak wybrać najlepszy kosmetyk przeciwsłoneczny?
Kosmetyki z filtrem UV mają za zadanie chronić skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Stanowią one jeden z podstawowych elementów profilaktyki przeciwzmarszczkowej i przeciwnowotworowej. Stosowanie kremów z filtrem UV chroni także skórę przed przebarwieniami i oparzeniami słonecznymi.
Dlaczego warto używać kremu z filtrem UV?
Kosmetyki przeciwsłoneczne jak sama nazwa wskazuje, zostały stworzone z myślą o ochronie skóry przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Nadmierne przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony może skutkować: oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami, udarem słonecznym, a w dłuższej perspektywie nawet nowotworem skóry. Ponadto nieodpowiedzialna ekspozycja na słońce przyspiesza proces starzenia się skóry, co skutkuje powstawaniem zmarszczek.
Produkty potrzebne do opalania znajdziesz na WP radarOkazji.
Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że kremy z filtrem UV należy stosować wyłącznie w okresie letnim. Tymczasem na działanie promieniowania słonecznego (UVA i UVB) jesteśmy narażeni przez cały rok. Dlatego nawet w pochmurne dni powinniśmy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem. Szczególnie istotne jest stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych podczas zimowych wypadów na narty, ponieważ śnieg odbija nawet 70% promieniowania UV.
Filtry UV — typy kosmetyków
Wszystkie kremy z filtrem UV do twarzy i ciała posiadają na opakowaniu informację o stopniu ochrony przed promieniowaniem słonecznym. W drogeriach i sklepach internetowych możemy natknąć się na różne symbole widniejące na opakowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznych:
- SPF (od ang. sun protection factor) - wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Najniższy wskaźnik wynosi 2, a najwyższy 50. Biorąc pod uwagę jakość ochrony można wyróżnić: SPF 2-6: słaby, SPF 8-12: średni, SPF 15-25: wysoki, SPF 30-50: bardzo wysoki, SPF 50< ultrawysoki.
- PPD (od ang. Peristent Pigment Darkening) - wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA. Kosmetyki z tym oznaczeniem zazwyczaj pozbawione są wartości liczbowych, informujących nas o poziomie ochrony przed tym typem promieniowania. Alternatywą dla PPD jest IPD (od ang. Pigment Darkening).
Przy wyborze kremu z filtrem UV do twarzy i ciała warto zwrócić uwagę nie tylko na poziom ochrony przeciwsłonecznej, ale również na typ zastosowanych składników. Wyróżnia się kosmetyki z filtrami chemicznymi i filtrami mineralnymi. Pierwsze z nich są syntetyczne, a ich działanie polega w głównej mierze na pochłanianiu szkodliwego promieniowania. Natomiast filtry mineralne (np. tlenek cynku)
tworzą na skórze niewidoczną warstwę ochronną. Są one polecane w szczególności osobom ze skórą suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień. Warto postawić na kremy przeciwsłoneczne, których skład wzbogacony jest o witaminę C, witaminę E, biotynę i wapń.