Trwa ładowanie...
d3c8mwj

Filtry UV - jak wybrać najlepszy kosmetyk przeciwsłoneczny?

Kosmetyki z filtrem UV mają za zadanie chronić skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Stanowią one jeden z podstawowych elementów profilaktyki przeciwzmarszczkowej i przeciwnowotworowej. Stosowanie kremów z filtrem UV chroni także skórę przed przebarwieniami i oparzeniami słonecznymi.
Share
Krem z filtrem UV to podstawowy kosmetyk chroniący naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
Krem z filtrem UV to podstawowy kosmetyk chroniący naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Źródło: 123RF
d3c8mwj

Dlaczego warto używać kremu z filtrem UV?

Kosmetyki przeciwsłoneczne jak sama nazwa wskazuje, zostały stworzone z myślą o ochronie skóry przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Nadmierne przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony może skutkować: oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami, udarem słonecznym, a w dłuższej perspektywie nawet nowotworem skóry. Ponadto nieodpowiedzialna ekspozycja na słońce przyspiesza proces starzenia się skóry, co skutkuje powstawaniem zmarszczek.

Produkty potrzebne do opalania znajdziesz na WP radarOkazji.

d3c8mwj

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że kremy z filtrem UV należy stosować wyłącznie w okresie letnim. Tymczasem na działanie promieniowania słonecznego (UVA i UVB) jesteśmy narażeni przez cały rok. Dlatego nawet w pochmurne dni powinniśmy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem. Szczególnie istotne jest stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych podczas zimowych wypadów na narty, ponieważ śnieg odbija nawet 70% promieniowania UV.

Filtry UV — typy kosmetyków

Wszystkie kremy z filtrem UV do twarzy i ciała posiadają na opakowaniu informację o stopniu ochrony przed promieniowaniem słonecznym. W drogeriach i sklepach internetowych możemy natknąć się na różne symbole widniejące na opakowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznych:

  • SPF (od ang. sun protection factor) - wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Najniższy wskaźnik wynosi 2, a najwyższy 50. Biorąc pod uwagę jakość ochrony można wyróżnić: SPF 2-6: słaby, SPF 8-12: średni, SPF 15-25: wysoki, SPF 30-50: bardzo wysoki, SPF 50< ultrawysoki.
  • PPD (od ang. Peristent Pigment Darkening) - wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA. Kosmetyki z tym oznaczeniem zazwyczaj pozbawione są wartości liczbowych, informujących nas o poziomie ochrony przed tym typem promieniowania. Alternatywą dla PPD jest IPD (od ang. Pigment Darkening).
d3c8mwj

Przy wyborze kremu z filtrem UV do twarzy i ciała warto zwrócić uwagę nie tylko na poziom ochrony przeciwsłonecznej, ale również na typ zastosowanych składników. Wyróżnia się kosmetyki z filtrami chemicznymi i filtrami mineralnymi. Pierwsze z nich są syntetyczne, a ich działanie polega w głównej mierze na pochłanianiu szkodliwego promieniowania. Natomiast filtry mineralne (np. tlenek cynku) tworzą na skórze niewidoczną warstwę ochronną. Są one polecane w szczególności osobom ze skórą suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień. Warto postawić na kremy przeciwsłoneczne, których skład wzbogacony jest o witaminę C, witaminę E, biotynę i wapń.

d3c8mwj

Podziel się opinią

Share
d3c8mwj
d3c8mwj