Koenzym Q10 – właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania
Koenzym Q10 to związek chemiczny niezbędny do prawidłowego działania komórek. Choć produkowany jest przez sam organizm, można dostarczyć go również z pożywieniem lub w suplementach diety.
17.11.2018 19:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest koenzym Q10?
Koenzym Q10 to związek chemiczny, który obecny jest w mitochondriach komórek zwierzęcych i roślinnych. Inna jego nazwa to ubichinon. Koenzym Q10 produkowany jest naturalnie przez organizm, jednak przy niedoborze należy uzupełniać jego poziom pożywieniem lub suplementami.
Rola koenzymu Q10 w organizmie jest bardzo ważna. Uczestniczy on bowiem w procesie wytwarzania energii w każdej komórce. Poza tym wpływają na ich dotlenienie i ochronę przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Szczególnie ważny jest wpływ koenzymu Q10 na serce i mięśnie szkieletowe, które w swojej pracy potrzebują najwięcej energii.
Jednak koenzym Q10 znany jest przede wszystkim jako substancja działająca zbawiennie na kondycję skóry i włosów. Dlatego często pojawia się w składzie kosmetyków.
Koenzym Q10 – właściwości
Do zadań koenzymu Q10 zalicza się między innymi:
• transport elektronów w łańcuchu oddechowym,
• zwalczanie wolnych rodników i redukowanie skutków ich działania, w tym starzenie się i ryzyko wystąpienia nowotworów (antyoksydacja),
• stymulowanie przemiany materii,
• obniżanie poziomu cukru we krwi,
• wsparcie regeneracji witaminy E,
• wsparcie procesów odchudzania,
• stabilizowanie błon komórkowych, aby zapobiec utracie składników odżywczych,
• wspomaganie organizmu w leczeniu chorób układu krążeniowego.
Dlatego właśnie koenzym Q10 jest częstym składnikiem leków podczas leczenia chorób mięśni, miażdżycy, niewydolności krążenia, nadciśnienia, paradontozy, cukrzycy II typu, a także otyłości, nowotworów, choroby Parkinsona i Alzheimera.
Koenzym Q10 – dawkowanie
Początkowo niedobór koenzymu Q10 objawia się permanentnym zmęczeniem. W dłuższej perspektywie może dojść do obniżenia funkcjonalności komórek w całym organizmie. Najwidoczniej objawia się ono w starzeniu się i wiotczeniu skóry.
Przy niedoborze koenzymu Q10 dawką dobową powinno być 90 mg – 200 mg substancji. Przyjmować go można na dwa sposoby: albo w formie suplementu czy kosmetyku stosowanego na skórę, albo z pożywieniem. W przypadku pierwszym najpopularniejsze są pastylki z koenzymem Q10 do ssania, a także kremy i żele. Natomiast produktami, które zwierają ten związek chemiczny, są ryby, podroby, szpinak, brokuły, oleje, a także produkty pełnoziarniste. Należy pamiętać jednak, że zawartość koenzymu Q10 zmniejsza się przy działaniu wysoką temperaturą lub długim przechowywaniu. Najlepiej wchłania się natomiast w obecności tłuszczów.
Koenzym Q10 – przeciwwskazania
Koenzym Q10 dostarczany do organizmu jest łatwo przyswajalny, a jedynym efektem ubocznym może być niestrawność. Nie zaleca się jednak przyjmowania koenzymu Q10 w suplementach kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Z lekarzem powinny skonsultować się natomiast osoby cierpiące na cukrzycę i choroby serca.