FitnessKoenzym Q10 – właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania

Koenzym Q10 – właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania

Koenzym Q10 – właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

17.11.2018 19:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koenzym Q10 to związek chemiczny niezbędny do prawidłowego działania komórek. Choć produkowany jest przez sam organizm, można dostarczyć go również z pożywieniem lub w suplementach diety.

Co to jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 to związek chemiczny, który obecny jest w mitochondriach komórek zwierzęcych i roślinnych. Inna jego nazwa to ubichinon. Koenzym Q10 produkowany jest naturalnie przez organizm, jednak przy niedoborze należy uzupełniać jego poziom pożywieniem lub suplementami.

Rola koenzymu Q10 w organizmie jest bardzo ważna. Uczestniczy on bowiem w procesie wytwarzania energii w każdej komórce. Poza tym wpływają na ich dotlenienie i ochronę przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Szczególnie ważny jest wpływ koenzymu Q10 na serce i mięśnie szkieletowe, które w swojej pracy potrzebują najwięcej energii.

Jednak koenzym Q10 znany jest przede wszystkim jako substancja działająca zbawiennie na kondycję skóry i włosów. Dlatego często pojawia się w składzie kosmetyków.

Koenzym Q10 – właściwości

Do zadań koenzymu Q10 zalicza się między innymi:
• transport elektronów w łańcuchu oddechowym,
• zwalczanie wolnych rodników i redukowanie skutków ich działania, w tym starzenie się i ryzyko wystąpienia nowotworów (antyoksydacja),
• stymulowanie przemiany materii,
• obniżanie poziomu cukru we krwi,
• wsparcie regeneracji witaminy E,
• wsparcie procesów odchudzania,
• stabilizowanie błon komórkowych, aby zapobiec utracie składników odżywczych,
• wspomaganie organizmu w leczeniu chorób układu krążeniowego.

Dlatego właśnie koenzym Q10 jest częstym składnikiem leków podczas leczenia chorób mięśni, miażdżycy, niewydolności krążenia, nadciśnienia, paradontozy, cukrzycy II typu, a także otyłości, nowotworów, choroby Parkinsona i Alzheimera.

Koenzym Q10 – dawkowanie

Początkowo niedobór koenzymu Q10 objawia się permanentnym zmęczeniem. W dłuższej perspektywie może dojść do obniżenia funkcjonalności komórek w całym organizmie. Najwidoczniej objawia się ono w starzeniu się i wiotczeniu skóry.

Przy niedoborze koenzymu Q10 dawką dobową powinno być 90 mg – 200 mg substancji. Przyjmować go można na dwa sposoby: albo w formie suplementu czy kosmetyku stosowanego na skórę, albo z pożywieniem. W przypadku pierwszym najpopularniejsze są pastylki z koenzymem Q10 do ssania, a także kremy i żele. Natomiast produktami, które zwierają ten związek chemiczny, są ryby, podroby, szpinak, brokuły, oleje, a także produkty pełnoziarniste. Należy pamiętać jednak, że zawartość koenzymu Q10 zmniejsza się przy działaniu wysoką temperaturą lub długim przechowywaniu. Najlepiej wchłania się natomiast w obecności tłuszczów.

Koenzym Q10 – przeciwwskazania

Koenzym Q10 dostarczany do organizmu jest łatwo przyswajalny, a jedynym efektem ubocznym może być niestrawność. Nie zaleca się jednak przyjmowania koenzymu Q10 w suplementach kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Z lekarzem powinny skonsultować się natomiast osoby cierpiące na cukrzycę i choroby serca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także