Pielęgnacja cery – kiedy zacząć dbać o skórę twarzy?
Pielęgnacja cery to podstawa codziennej pielęgnacji. Im wcześniej zaczniemy o nią dbać, tym dłużej będziemy się cieszyć ze zdrowej, jędrnej i gładkiej cery. Pierwsze poważne kroki dbania o skórę twarzy warto postawić już po ukończeniu dwudziestego roku życia. Jak powinna wyglądać wczesna pielęgnacja cery?
19.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 12:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pielęgnacja cery – wybór odpowiednich kosmetyków
By pielęgnacja cery była skuteczna, należy dopasować kosmetyki do typu skóry. Jeśli będziemy stosować przypadkowe produkty, mogą nie tylko wywołać uczulenia, podrażnienia i zaczerwienienia, ale też sprawić, że cera będzie szybciej się starzeć. Kilka przydatnych informacji:
- Cera normalna – pielęgnacja cery normalnej powinna polegać głównie na oczyszczaniu i nawilżaniu. Warto zainwestować w dobry krem do twarzy, krem pod oczy i regenerujące maseczki. Peeling oraz parówki na twarz wystarczy stosować sporadycznie; raz na jakiś czas warto też odwiedzić gabinet kosmetyczny i skorzystać z usługi manualnego oczyszczania twarzy.
- Cera sucha i wrażliwa – nawilżenie, delikatne kosmetyki (te z ekstraktów z roślin, olejkiem migdałowym, olejkiem arganowym, masłem shea i masłem kakaowym) , stosowanie płynu micelarnego do codziennego demakijażu to wszystko na czym powinna być codzienna pielęgnacja cery delikatnej.
- Cera tłusta i trądzikowa – pielęgnacja cery z niedoskonałościami powinna skupić się na walce z nadmiarem wydzielanego sebum, nawilżaniu i oczyszczaniu skóry twarzy. Kosmetyki pozbawione alkoholu, stosowanie peelingu enzymatycznego, parówek do twarzy i nawilżających glinek powinny pomóc w pozbyciu się krępującego problemu.
Pielęgnacja cery – kiedy zacząć?
Młode dziewczyny często uważają, że pielęgnacja cery może jeszcze zaczekać. Nic bardziej mylnego. Już po ukończeniu dwudziestego roku życia warto zadbać o stan skóry. Już wtedy bowiem mogą pojawiać się pierwsze zmarszczki (narażona jest na nie szczególnie skóra pod oczami)
, zdecydowanie łatwiej się z nimi walczy, gdy cera jest przyzwyczajona do działania odżywczych substancji zawartych w kremach.
Pielęgnacja cery a makijaż
Stosowanie odpowiednich kosmetyków do makijażu również ma wpływ na kondycję skóry twarzy. Młoda cera nie potrzebuje mocno kryjących podkładów, które zatykają pory. Lepiej postawić na delikatne, matujące fluidy, które ładnie podkreślą naturalną urodę, a nie wywołają efekt maski. Warto stosować też ochronne bazy pod podkład, bazy pod cienie do powiek – nie tylko wzmocnią trwałość samego makijażu, ale też zapewnią ochronę skórze i zniwelują powstawanie zmarszczek. Pamiętajmy też o używaniu kosmetyków z filtrami UV – zapobiegną powstawaniu chorób skórnych, zaczerwienień i podrażnień, a także opóźnią proces starzenia się skóry twarzy.
Pielęgnacja cery to również właściwy demakijaż
Pielęgnacja cery powinna być uzupełniona o codzienny, dokładny demakijaż. Jeśli nie chcemy rezygnować z mocnego makijażu (choć w przypadku młodej cery nie jest on absolutnie konieczny), musimy pamiętać, by zmywać go z dbałością. Najważniejsze w tym przypadku będzie dobranie odpowiedniego kosmetyku do mycia twarzy. Dla cery suchej najlepsze będzie mleczko do demakijażu. Cerę wrażliwą, cerę naczynkową i cerę alergiczną powinno się zmywać płynem micelarnym, a cerę tłustą oraz cerę trądzikową – żelem bądź tonikiem.
Pielęgnacja cery a tryb życia
Właściwa dieta (bogata w witaminy, owoce i warzywa, mięso, picie około dwóch litrów wody dziennie), regenerujący sen (osiem godzin dziennie) również sprawią, że pielęgnacja cery szybko będzie przynosić efekty. Odżywiona i zadbana skóra, to piękna, jędrna i młodo wyglądająca cera.