Chcą zakazu sprzedaży alkoholu w nocy. Mają ważny powód
Na zlecenie władz stolicy wykonano badanie dotyczące zadowolenia z życia w Warszawie. Mieszkańcy stolicy dobrze czują się w mieście, zwrócili jednak uwagę na kwestię sprzedaży alkoholu w nocy.
04.01.2024 | aktual.: 04.01.2024 17:25
Barometr Warszawski to badanie prowadzone na zlecenie władz Warszawy od 2004 roku. Celem przedsięwzięcia jest monitorowanie opinii mieszkańców w kwestii najważniejszych obszarów życia. Obecnie badanie prowadzone jest cyklicznie co kwartał. Najnowsze wyniki pochodzą z listopada 2023 roku. Pokazują, że aż 85 proc. warszawiaków, jest zadowolona z mieszkania w stolicy.
Według badania najlepiej żyje się mieszkańcom dzielnicy Wesołej i Wilanowa. Na następnych miejscach uplasował się Mokotów oraz Praga-Północ. Najmniej zadowoleni są mieszkańcy Targówka. Badanie wskazało także, co warszawiacy uważają za najbardziej niebezpieczne w mieście.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mieszkańcy Warszawy chcą ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu
60 proc. warszawiaków jest za wprowadzeniem ograniczenia sprzedaży alkoholu między godziną 22.00 a 6.00. Zwolennikami tego rozwiązania są częściej kobiety (65 proc. kobiet w stosunku do 53 proc. mężczyzn). Takie rozwiązanie odpowiada również osobom starszym, które stwierdziły, że zakaz handlu napojami alkoholowymi w godzinach nocnych wpłynie na większy spokój w stolicy.
To właśnie bezpieczeństwo jest dla warszawiaków najważniejszym aspektem. Aż 97 proc. uważa stolicę za bezpieczną w ciągu dnia, a o spacerowanie po zmroku nie martwi się 82 proc. badanych. Warszawiacy są zdania, że lepsze oświetlenie parków, ulic i parkingów pozytywnie wpłynęłoby na bezpieczeństwo mieszkańców.
Zobacz także
Warszawiacy obawiają się m.in. oszustw i agresywnej młodzieży
Mieszkańcy stolicy w ubiegłym kwartale najczęściej doświadczyli drobnych przestępstw np. kradzieży telefonu, dokumentów, portfela, roweru czy uszkodzenia mienia. Znacznie rzadziej zdarzają się przestępstwa na tle wykorzystania seksualnego czy przeciwko życiu i zdrowiu. Jednak tylko połowa warszawiaków, którzy doświadczyli przestępstwa, zgłosiła sprawę na policję.
Drobne kradzieże to nie wszystko. Co czwarty badany boi się oszustwa m.in. metodą "na wnuczka", zaś niebezpiecznie jeżdżący kierowcy oraz agresywne zachowania młodzieży były najczęściej wskazywane przez respondentów jako aspekty wpływające na spokój życia w stolicy.
Czytaj także: Ogłoszenie z Warszawy hitem sieci. "Psu wynajmij!"
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.