Chcesz rzucić kawę? Oto, co stanie się z twoim ciałem
Jest taki moment w życiu kobiety (szczególnie tej zapracowanej, która ma tendencję do przesadzania), kiedy postanawia – nie będę pić kawy. Jak długo udaje nam się wytrwać w tym postanowieniu, to inna sprawa. Faktem jest, że zanim znów sięgniemy po filiżankę tego aromatycznego napoju, w naszym ciele zachodzi kilka niebyt przyjemnych zmian.
Naukowcy wciąż spierają się o to, czy wpływ kofeiny na ludzki organizm jest dobroczynny, czy przeciwnie, wyniszczający. Faktem jest, że zawierająca ją kawa działa uzależniająco, dlatego zwykle decyzja o jej odstawieniu wiąże się z koniecznością przebycia "odwyku".
Ostatnio na temat tego procesu postanowiła wypowiedzieć się Tamar Samuels, nowojorska dietetyczka i założycielka "All Good Nutrition". – Każde ciało jest inne i nie możemy stosować wyników badań do wszystkich osób. Tolerancja kawy zależy od wielu różnych czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, aktualny poziom stresu, tego, jak dobrze sypiamy, czy cierpimy na choroby jelit lub inne schorzenia – tłumaczy dietetyk w rozmowie z "Hello Giggles".
Zobacz też: Kawa czy herbata?
Po pierwsze: przygotuj się na skutki uboczne odwyku
Ponieważ kofeina uzależnia, wielu z nas rano czuje, że po prostu musi napić się kawy. Jesteśmy skłonni zrezygnować ze śniadania, ale większości z nas bardzo trudno zrezygnować z kawy.
Dietetyczka tłumaczy, że skutki odstawienia kawy będą łagodniejsze, jeśli kawę zastąpimy zieloną herbatą. – Jeśli tolerujesz niewielkie dawki kofeiny, zielona herbata będzie świetnym zamiennikiem kawy. Zawiera substancje odżywcze i antyoksydanty, które pomagają zwalczać stany zapalne prowadzące do wielu przewlekłych chorób, jak cukrzyca typu drugiego, choroby układu krążenia czy demencja.
Po drugie: twój układ pokarmowy może się zmienić
– Niektóre osoby, szczególnie te uczulone na gluten, mogą wykazywać również wrażliwość na proteiny zawarte w ziarnach kawy. A to może prowadzić do szeregu niezbyt przyjemnych dolegliwości, jak ból głowy czy rewolucje żołądkowe – tłumaczy dietetyk.
W takim przypadku zrezygnowanie z kawy pomoże zwalczyć problemy, których źródło do tej pory było dla nas niejasne. Jeśli w czasie odstawiania kawy mamy problemy trawienne, dietetyk radzi pić ciepłą wodę z cytryną o poranku.
Po trzecie: możesz przybrać na wadze
Nie dotyczy to wszystkich, ale odstawieniu kawy może towarzyszyć lekkie przybranie na wadze. Po pierwsze dlatego, że część z nas, nie mogąc po południu wypić ulubionej kawy, zaczyna sięgać po przekąski, które chwilowo poprawiają samopoczucie.
Z drugiej strony kawa ma reputację napoju pomagającego w odchudzaniu. – Badania potwierdzają, że kofeina może mieć niewielki wpływ na przeciwdziałanie tyciu i odchudzanie, przynajmniej krótkoterminowo – wyjaśnia dietetyk. – Kofeina może też zwiększać zużycie energii przez organizm, a więc spalanie tłuszczu w stanie spoczynku poprzez stymulowanie tzw. termogenezy orgaznimu – dodaje.
Po czwarte: możesz czuć się mniej roztrzęsiona
Kofeina wpływa na nas w bardzo różny sposób. – Jeśli pijesz kawę, a potem czujesz się wyczerpana albo roztrzęsiona, jest to dowód, że twój organizm jej nie toleruje – tłumaczy dietetyk. W takim przypadku powinniśmy zastąpić kawę liściastą herbatą, a nawet zieloną.
Po piąte: mniej uciążliwych dolegliwości
Problem wzdęć dotyczy oczywiście tylko niektórych osób, niemniej zrezygnowanie z kawy może pomóc sobie z nim poradzić. – Reakcje alergiczne, takie jak ból głowy, zmęczenie, wzdęcia czy swędzenie mogą być symptomami, że nie tolerujemy kawy – mówi dietetyk.