GwiazdyChcesz wywołać zazdrość innych kobiet? Ubierz się na czerwono

Chcesz wywołać zazdrość innych kobiet? Ubierz się na czerwono

Chcesz wywołać zazdrość innych kobiet? Ubierz się na czerwono
Źródło zdjęć: © 6244761
14.07.2014 15:48, aktualizacja: 21.07.2014 16:59

Kobiety w czerwonym ubraniu wzbudzają zainteresowanie mężczyzn, ale w innych kobietach budzą zazdrość i niepokój - wykazały badania specjalistów amerykańskich. Pisze o tym periodyk „Personality and Social Psychology Bulletin”.

Kobiety w czerwonym ubraniu wzbudzają zainteresowanie mężczyzn, ale w innych kobietach budzą zazdrość i niepokój - wykazały badania specjalistów amerykańskich. Pisze o tym periodyk „Personality and Social Psychology Bulletin”.

Nie ma wątpliwości, że czerwony kolor sprawia, że kobiety wydają się być bardziej atrakcyjne. Przekonani są o tym zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ich reakcje są jednak zupełnie odmienne: o ile mężczyźni chętniej spoglądają na kobiety w czerwonym stroju, to inne kobiety spoglądają na nie podejrzliwie.

Wskazują na to badania dr. Andrew Elliota i jego zespołu z University of Rochester w stanie Nowy Jork. Za pośrednictwem internetu sprawdzali opinie 660 kobiet w wieku 18-65 lat pochodzące z różnych grup etnicznych. W pierwszym badaniu specjaliści pytali, co sądzą o innych kobietach ubranych na biało, zielono i czerwono.

Okazało się, że wystarczyło, by kobiety były w czerwonym stroju, a były od razu oceniane jako bardziej zainteresowane seksem i rozwiązłe. Te same panie robiły na swych rówieśniczkach inne wrażenie, jeśli tylko pokazywano je w białym lub zielonym stroju.

Kobiety w czerwony ubraniu u innych pań mogą wzbudzić uczucie zazdrości i niepokoju. Uczestniczący w badaniach dr Adam Pazda University of Rochester tłumaczy, że sygnalizują to negatywne wypowiedzi, na przykład takie, że są one niesympatyczne. W innym kwestionariuszu internautki stwierdzały, że wolałyby nie zostawiać swych partnerów w towarzystwie kobiety ubranej na czerwono.

Dr Elliot twierdzi, że kolor czerwony jest wyraźnym erotycznym sygnałem dla obojga płci. Z czego to się wywodzi? Prawdopodobnie z uwarunkowań ewolucyjnych. Wśród szympansów agresję wywołują samice, których narządy są bardziej ukrwione, a przez to czerwone i obrzmiałe. Z kolei u rezusów czerwone nabrzmienie twarzy świadczy o gotowości do parzenia się.

„Ubiór może czasami wywoływać nieoczekiwane reakcje otoczenia, warto zdawać sobie z tego sprawę” – ostrzega dr Elliot.

(PAP),zbw/ agt/

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (71)
Zobacz także