Trwa ładowanie...

Chłopcu amputowano prawą nogę, teraz straci lewą. Powodem koronawirus

Jak podaje brytyjski dziennik, Dae'Shun Jamison straci w wyniku powikłań po koronawirusie obydwie nogi. To wynik rzadkiego schorzenia, jakie pojawiło się u chłopca po zakażeniu COVID-19. Chodzi o wieloukładowy zespół zapalny.
Share
Chopiec miał amputowaną nogę z powodu komplikacji po COVID-19
Chopiec miał amputowaną nogę z powodu komplikacji po COVID-19Źródło: Getty Images
d2argy9

Choroba, na którą zapadł 10-latek została nazwana przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) i Światową Organizację Zdrowia Multisystem Inflammatory Syndrome in Children, inaczej wieloukładowym zespołem zapalnym u dzieci, w skrócie: MIS-C.

Wieloukładowy zespół zapalny, to jak podaje CDC stan, w którym różne części ciała mogą ulec zapaleniu, w tym serce, płuca, nerki, mózg, skóra, oczy lub narządy żołądkowo-jelitowe. Dzieci z MIS-C mogą mieć gorączkę i różne objawy, w tym ból brzucha, wymioty, biegunkę, ból szyi, wysypkę, przekrwione oczy lub uczucie dodatkowego zmęczenia. Nie wiadomo jeszcze, co powoduje MIS-C, ale wiele dzieci z tym schorzeniem miało wirusa, który powoduje COVID-10.

Zobacz też: Małgorzata Braunek i Andrzej Krajewski – historia związku. "Część jej prochów rozsypałem w miejscach ważnych dla niej i dla mnie"

Amputacja nóg

Dziennik "Metro" informuje, że na MIS-C zapadł 10-latek Dae'Shun Jamison z Shelby w stanie Michigan w USA. Chłopiec uzyskał wcześniej, pozytywny wynika na COVID-19. Choroba zaatakowała jego najważniejsze organy i zmniejszyła dopływ tlenu do kończyn. Prawą nogę mu amputowano, teraz czeka na amputację lewej.

d2argy9

"Nie mogę uwierzyć, że to naprawdę dzieje się z moim dzieckiem" - napisała matka chłopca na stronie Go Found Me, gdzie są zbierane pieniądze na dalszą hospitalizację 10-latka.

Matka poinformowała również, że amputacja prawej nogi przebiegła pomyślnie, teraz czekają na kolejną operację. Dodała, że ma nadzieję, że dzięki protezom chłopiec znów będzie mógł chodzić.

Jaka jest przyczyna MIS-C?

Serwis "MedeExress" podaje, że przyczyna MIS-C nie jest jeszcze do końca poznana, chociaż wydaje się, że jest powiązana z COVID-19.

d2argy9

Większość dzieci, uzyskało pozytywny wynik testu na obecną infekcję SARS-CoV-2 lub na obecność przeciwciał, co oznacza, że zostały narażone na kontakt z wirusem. Najprawdopodobniej przyczyną jest silna reakcja immunologiczna na przebyty 2-4 tygodnie wcześniej COVID w wyniku czego powstają autoprzeciwciała. Co ważne, choroba może wystąpić również po przebyciu zakażenia koronawirusem bezobjawowo.

Szczepienia w Izraelu. Karolina Mints tłumaczy, dlaczego ten kraj przoduje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2argy9

Podziel się opinią

Share
d2argy9
d2argy9