Chroń swoje włosy zimą
Zimowa aura nie sprzyja ani naszej skórze ani włosom, które o tej mroźnej porze roku są szczególnie narażone na uszkodzenia. Chowane pod syntetycznymi czapkami puszą się i elektryzują, następuje wzmożone wydzielanie sebum, zaś końcówki stają się suche i matowe. Pomóc im zachować zdrowy i piękny wygląd może jedynie zbilansowana dieta i odpowiednia pielęgnacja.
22.12.2010 | aktual.: 05.01.2011 11:20
Zimowa aura nie sprzyja ani naszej skórze ani włosom, które o tej mroźnej porze roku są szczególnie narażone na uszkodzenia. Chowane pod syntetycznymi czapkami puszą się i elektryzują, następuje wzmożone wydzielanie sebum, zaś końcówki stają się suche i matowe. Pomóc im zachować zdrowy i piękny wygląd może jedynie zbilansowana dieta i odpowiednia zimowa pielęgnacja dobrana do danego typu włosów.
Zimą trzeba szczególnie dbać o zdrowie swojego organizmu. Częste infekcje nie tylko osłabiają układ odpornościowy, ale również włosy, które w konsekwencji mogą stracić blask, zrobić się matowe, a nawet zacząć wypadać. Pamiętajmy, że letnia pielęgnacja włosów różni się od zimowej, tak więc warto zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć w odpowiedni sposób dbać o swoje kosmyki.
Nawilżanie
Podczas zimy postawmy na intensywne nawilżanie. Szampony, odżywki i maski intensywnie nawilżające są najlepszym z możliwych wyborów, do tego dochodzi jeszcze wytwarzane sebum, które – chociaż nie jest pożądane – oblepiając włosy, pomaga je chronić. Jednak chodzenie z przetłuszczonymi włosami nie jest komfortowe, dlatego właśnie należy zainwestować w dobre kosmetyki nawilżające i myć włosy tak często, jak tylko zachodzi potrzeba.
Pozwól swoim włosom oddychać
Noszenie syntetycznych czapek szkodzi włosom. Pod nieprzewiewnymi materiałami włosy szybciej się przetłuszczają, mają tendencje do elektryzowania się, trudno im zachować pożądany kształt. Pozwólmy swoim włosom swobodnie oddychać poprzez noszenie czapek wykonanych wyłącznie z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny, ponieważ wtedy zapewniamy skórze głowy swobodną wentylację, a mieszki włosowe funkcjonują prawidłowo. Włosy nie lubią także wysokich skoków temperatur. Tyczy się to w szczególności suszenia głowy gorącym strumieniem z suszarki i zaraz potem wychodzenie na mróz – włosy przeżywają wówczas „szok termiczny”. Również przebywanie w gorących, klimatyzowanych pomieszczeniach, czy spanie blisko kaloryfera może zaszkodzić naszej fryzurze.
POLECAMY: * DBAJ O WŁOSY Z GŁOWĄ!*
Ochrona przed łupieżem
Łupież, w szczególności jego tłusta odmiana, upodobał sobie zimę. Dzieje się to nie tylko za sprawą noszenia syntetycznych nakryć głowy, ale również dzięki nagłym zmianom temperatur (np. wracając z zimowego spaceru wchodzimy do ciepłego pomieszczenia tym samym pobudzając gruczoły łojowe do wzmożonej aktywności). Aby nie dopuścić do powstania łupieżu, osoby z tendencją do przetłuszczania się włosów powinny profilaktycznie, raz w tygodniu, myć kosmyki szamponem aptecznym np. z dodatkiem ketokonazolu. Stop elektryzowaniu się włosów
Aby zminimalizować ryzyko elektryzowania się włosów, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w solidne drewniane grzebienie i szczotki wykonane z naturalnego włosia. Jeżeli używamy suszarek czy prostownic pamiętajmy o wyborze takich, które posiadają tzw. system jonizacji, który w dużym stopniu neutralizuje elektryzowanie się włosów. W zimowej walce z elektryzującymi się włosami pomogą również szampony, odżywki czy spraye (np. Goldwell Winter Care, Avon, Advance Techniques Winter Restore, Replenishing Shampoo, odżywka na zimę HairX, Oriflame, Pantene).
Profesjonalne zabiegi fryzjerskie
Nawilżenie i ekspresową regenerację kosmyków zapewnia sauna do włosów. Jest to najlepszy zabieg, jaki możemy zafundować sobie w zimie, a dodatkowo jest on stosunkowo niedrogi (ok. 10-30 zł).
Przed przystąpieniem do zabiegu fryzjerka dokładnie myje włosy, a następnie nakłada na nie silnie skoncentrowaną maskę, naturalnie dostosowaną do danego rodzaju włosów. Z maską na włosach siadamy pod specjalnym urządzeniem charakteryzującym się sporych rozmiarów kopułą. Wydobywa się z niej para wodna. Zabieg trwa ok. 15-20 minut, potem fryzjerka płucze dokładnie włosy. Koniec zabiegu wieńczy wysuszenie i wymodelowanie czupryny. Zabieg sauny na włosy, szczególnie w okresie zimowym najlepiej wykonywać, co 7-10 dni.
Pielęgnacja od wewnątrz – właściwa dieta
Nie wystarczy tylko dbać o swoje włosy od zewnątrz, ponieważ jeżeli nie będziemy im dostarczać niezbędnych witamin, w szybkim tempie osłabną, zmatowieją i zaczną wypadać. Aby móc cieszyć się mocnymi i lśniącymi włosami, niezbędne jest dostarczanie organizmowi witamin z grupy B, witaminy C i E, które znajdziemy m.in. w ciemnym pieczywie, podrobach, warzywach i owocach czy roślinach strączkowych. Doskonałą kondycję włosów gwarantują również minerały takie jak cynk i żelazo, które znajdziemy m.in. w czerwonym mięsie, rybach, pestkach dyni, pieczywie pełnoziarnistym, kaszach czy sezamie. Jeżeli nasza codzienna, zimowa dieta jest uboga, warto wspomagać się gotowymi suplementami diet, jednak pamiętajmy, że takowe nigdy nie zastąpią witamin i minerałów dostarczanych organizmowi wprost z pożywienia.
POLECAMY: * DBAJ O WŁOSY Z GŁOWĄ!*