Ciepło w domu – przyjemność, którą warto kontrolować
Ciepło w budynku to bardzo ważne zagadnienie, o które rozbija się bardzo wiele technik budowlanych i wykończeniowych oraz remontowych. Jak utrzymać właściwą temperaturę wnętrza domu? I skąd w ogóle wiedzieć, jaka temperatura jest właściwa? To wszystko kwestie bardzo indywidualne, ale mimo to można je uśrednić.
26.07.2019 15:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prawidłowa temperatura i wilgotność w mieszkaniu
Temperatura powietrza i wilgotność to zagadnienia, które zawsze idą ze sobą w parze. Zupełnie innej temperatury i wilgotności będzie wymagał magazyn z produktami spożywczymi w restauracji, innej – chłodnia, laboratorium, apteka, a jeszcze innej salon w prywatnym mieszkaniu w bloku.
Przyjmuje się, że prawidłowa, zdrowa temperatura powietrza to 21°C, a wilgotność – w zakresie 40–60%. Dla każdego jednak te parametry mogą być nieco inne. Oczywistym jest, że w pomieszczeniach, gdzie mieszka noworodek, można nieco podwyższyć temperaturę, a w sypialniach obniżyć nawet do 19°C, gdyż w niskich temperaturach dużo lepiej się zasypia i głębiej, zdrowiej śpi.
Jednakowa temperatura bez względu na warunki
Jesienią i zimą dość kłopotliwe bywa wyregulowanie prawidłowej temperatury powietrza w domu. Gdy na dworze ściśnie mróz – dokładamy więcej do pieca, ale wtedy w domu szybko robi się gorąco i wręcz nie do wytrzymania. Dlatego wietrzymy pomieszczenie i możemy je nawet nieco wyziębić. Termostat do grzejnika to sprzęt, który umożliwi kontrolowanie ciepła w pomieszczeniach, bez względu na to, co się dzieje za oknem.
Mocuje się go do każdego grzejnika i ustawia preferencyjne dla każdego pomieszczenia warunki. Termostat do grzejnika pozwala utrzymać taką temperaturę, jakiej sobie życzymy, bez konieczności stałego kontrolowania dokładania do pieca, przekręcania pokręteł czy otwierania okien.
Jak działa termostat?
W głowicy termostatu jest specjalny zawór, który blokuje lub odblokowuje dostęp do gorącej wody płynącej w rurach, ale według wytycznych na swoim własnym wskaźniku. Nieustannie kontroluje temperaturę otoczenia i poprzez odcinanie dostępu do gorącej wody w instalacji grzewczej – obniża temperaturę powietrza, a przez odblokowanie dostępu – podwyższa ją. Termostat pozwala zatem we współpracy z piecem grzewczym utrzymywać stałą, określoną wcześniej przez zaprogramowanie, temperaturę powietrza.
Czy warto kupić termostat?
W sezonie grzewczym przerażają nas rachunki za ogrzewanie. Robimy więc co tylko można, by je obniżyć. Uszczelniamy okna i drzwi, staramy się zużywać mniej paliwa do rozpalania w piecu. Przyzwyczajamy się do niższych temperatur i ogrzewamy pomieszczenia tylko wtedy, gdy wszyscy domownicy przebywają w domu, kąpią się lub śpią. A rozwiązanie może być przecież dużo prostsze. Termostat do grzejnika zamontowany w sypialni będzie kontrolował to, aby temperatura nie przekraczała w niej 20°C i była idealna do spania.
Z kolei w łazience i toalecie utrzymuje temperaturę nieco wyższą, byśmy odczuwali komfort, przebywając w tych pomieszczeniach. Pozwala on utrzymać dowolnie wybraną temperaturę w każdym z pomieszczeń i tym sposobem reguluje nasze ogrzewanie – nigdy nie jest ono znacząco większe w stosunku do naszych potrzeb!