Co można jeść w Wielki Piątek? Nie wszyscy wiedzą, że nie każdy musi pościć

Co można jeść w Wielki Piątek? Nie wszyscy wiedzą, że nie każdy musi pościć

Co można jeść w Wielki Piątek?
Co można jeść w Wielki Piątek?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | FOTOBRAJ
07.04.2023 15:43, aktualizacja: 07.04.2023 18:18

Według Prawa Kanonicznego w Wielki Piątek katolicy powinni zachować post ścisły. Co to tak naprawdę oznacza i kto nie musi odmawiać sobie w tym dniu jedzenia? Okazuje się, że zdanie Kościoła jest w tej sprawie jasne.

Post ścisły wymaga od katolików wstrzymania się od spożywania konkretnych potraw. Oprócz tego, że nie można jeść m.in. mięsa, należy także ograniczyć ilość posiłków. Na jakie jedzenie można jednak się skusić oraz kto nie musi pościć? Opcji jest więcej, niż mogłoby się wydawać.

Te potrawy można jeść w Wielki Piątek

W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. To właśnie w ten dzień należy ograniczyć ilość potraw do absolutnego minimum. Według prawa kościelnego powinno się zjeść maksymalnie trzy posiłki. Potrawy powinny być przede wszystkim lekkie, a do tego bezmięsne. Należy uważać także na wszelkiego rodzaju zupy gotowane na mięsie lub kościach, a nawet na produkty odzwierzęce, takie jak np. smalec lub słonina.

W ten ważny dla wszystkich chrześcijan dzień nie powinno się także pić alkoholu. W Wielki Piątek nie przystaje także jeść słodyczy.

Co w takim razie można jeść w Wielki Piątek? Wbrew pozorom opcji jest naprawdę wiele. Oprócz dań wegetariańskich można także skusić się na jajka i nabiał. Mimo że to produkty odzwierzęce, to Kościół przewiduje na nie wyjątek. Dodatkowo fani owoców morza również mają w czym wybierać, jedną z możliwości są nawet ślimaki. Co więcej, w Wielki Piątek można także zdecydować się na rybę.

Kto nie musi pościć w Wielki Piątek?

Czy każdy musi pościć w Wielki Piątek? Okazuje się, że nie. Prawo Kanonicznie wyraźnie wskazuje wyjątki w tej kwestii. Według Kościoła post ścisły obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia. Co więcej, Kodeks Prawa Kanonicznego dodatkowo wskazuje, że pościć powinny także osoby już po 14. urodzinach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To nie znaczy jednak, że młodsi lub starsi nie mogą tego dnia także pościć. Warto podkreślić jednak, że w chwili słabości nie złamią tym prawa kościelnego.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta