GotowaniePrzepisyJak przestać jeść słodycze? Kluczowa jest jedna zasada

Jak przestać jeść słodycze? Kluczowa jest jedna zasada

Jak nie jeść słodyczy? Zróbmy to stopniowo
Jak nie jeść słodyczy? Zróbmy to stopniowo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
04.08.2022 19:19

Jak nie jeść słodyczy? Z tym pytaniem mierzą się osoby, które chcą zrzucić dodatkowe kilogramy, ale przede wszystkim ograniczyć cukier i zacząć żyć zdrowiej. Odstawienie ciastek i czekolady nie wydaje się czymś prostym i przyjemnym, jednak jest możliwe. Oto jak ograniczyć słodycze.

Nadmierne jedzenie słodyczy może mieć różne przyczyny. Niekoniecznie świadczy o naszej słabej woli, ale chociażby o nadmiernym stresie czy problemach emocjonalnych, z którymi radzimy sobie poprzez zajadanie. Może też dowodzić problemów zdrowotnych. Jeśli łapiemy się na tym, że cały czas mamy ochotę na czekoladę, ciastka czy cukierki, powinniśmy spojrzeć na ten problem szerzej.

Chęć na słodycze może oznaczać niedobory różnych składników odżywczych, jak witaminy z grupy B, witamina C, cynk czy mangan. Inną przyczyną może być zbyt wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który pozwala utrzymywać prawidłowy poziom glukozy we krwi. To może świadczyć nawet o chorobie nadnerczy.

Za częste jedzenie słodyczy oczywiście nie jest rozwiązaniem. Brak umiaru to prosta droga do nadwagi i otyłości, i kolejnych problemów ze zdrowiem.

Jak nie jeść słodyczy? Najpierw sprawdź, dlaczego jesz je zbyt często

Jak przestać jeść słodycze? Przede wszystkim należy zdiagnozować, dlaczego po nie sięgamy. Być może powodem jest stres albo nuda, może traktujemy je jako nagrodę, a być może w tle są problemy zdrowotne. Warto zrobić podstawowe badania krwi, które pozwolą to wykluczyć.

Jedzenie słodyczy ze stresu to jeden z częstszych powodów. Jak z tym walczyć? Zanim wykluczymy z menu cukier i słodkości, warto spróbować podejść do problemu szerzej. Przyjrzyjmy się, co jest źródłem stresu w ostatnim czasie. Sięgnijmy po metody relaksacyjne - pracę z oddechem czy mindfullness, nie bójmy się także wizyty u psychologa czy psychoterapeuty. Nie zapominajmy też o ruchu – pomaga on zredukować napięcie i zwiększyć poziom endorfin.

Jak odstawić słodycze? Zrób to stopniowo

Odstawienie słodyczy jest dobrym pomysłem, ale tylko wtedy, gdy jest przeprowadzone rozsądnie. Jeśli mamy tendencję do podjadania, warto wcześniej przygotowywać menu na cały dzień. Zastanówmy się nad zdrowymi zamiennikami naszych ulubionych przekąsek - chęć na nie na pewno się pojawi i nie zaspokoi jej zjedzenie marchewki. W sieci jest wiele przepisów na niskokaloryczne fit desery – skorzystajmy z nich.

Słodycze warto też odstawiać stopniowo. Stawiajmy sobie małe kroki i osiągalne cele. Zamiast mlecznej czekolady wybierajmy gorzką, a zamiast batona - owoce. Ograniczmy najpierw liczbę spożywanych słodyczy, następnie jedzmy je tylko w konkretne dni, a później zdecydujmy się na weekend lub tydzień bez cukru.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także