Co powinnaś wiedzieć, zanim zamienisz okulary na soczewki kontaktowe
Męczy cię ciągłe noszenie okularów, poprawianie niedopasowanych oprawek, które zsuwają się z nosa oraz częste czyszczenie szkieł, na których osadzają się drobniutkie cząsteczki kurzu? Rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. Zapewne słyszałaś historie o zaczerwienionych, piekących oczach, wypadaniu szkieł, "wpychaniu" sobie palca do oka i wiele, wiele innych. Wszystkie wątpliwości rozwiąże rozmowa z okulistą, niemniej jednak już teraz warto przyswoić sobie podstawowe zasady dotyczące ich noszenia.
09.01.2018 | aktual.: 25.05.2018 15:04
Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji dotyczących soczewek kontaktowych. Są to rzeczy, o których musisz pamiętać, jeśli kiedykolwiek zapragniesz zamienić swoje stare, wysłużone szkła na dyskretne soczewki.
Czysta jak łza
Soczewka kontaktowa to twoje drugie oko, powinno więc ci zależeć na tym, by była sterylnie czysta. Wiedzą o tym szczególnie osoby ze szkłami konwencjonalnymi, które należy wymieniać zaledwie raz w roku. Zarówno one, jak i bardziej popularne modele 30-dniowe wymagają starannego rytuału czyszczenia i przechowywania w specjalnie przeznaczonych do tego pudełeczkach. Na początku należy dokładnie wypłukać pojemniczek. Po wyjęciu soczewki, delikatnie pocieraj każdą z nich palcem w górę i w dół z obu stron przez kilka sekund, by usunąć zanieczyszczenia z całego dnia. Następnie opłucz szkiełka, nalej odpowiedniego płynu do pojemniczka i włóż do niego soczewki kontaktowe tak, aby całkowicie zanurzyły się w cieczy, w innym przypadku nie będą się nadawały do użycia. W przypadku soczewek jednodniowych nie ma sensu ich czyścić, wieczorem wyrzucasz je do kosza, a rano zakładasz nowe.
Niektórym osobom trzeba przypominać o tym, by nie czyścić soczewek innymi płynami niż te zalecane przez producenta, a już na pewno nie powinno się ich czyścić mieszanką kilku takich płynów. Bądź co bądź oczy są jednym z naszych najwrażliwszych punktów naszego ciała i nieodpowiednia pielęgnacja soczewek może mieć bardzo przykre konsekwencje. Nie wolno również czyścić ich wodą. Jeśli co rano nakładasz makijaż, pamiętaj, żeby najpierw włożyć soczewki, w ten sposób nie ubrudzisz ich żadnym kosmetykiem.
Co jest wygodniejsze
Samo zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych może przysporzyć nieco kłopotu, zwłaszcza niedoświadczonym osobom. Szybko okazuje się jednak, że znacznie przewyższają tradycyjne szkła pod względem wygody. Przede wszystkim nie ograniczają kątów widzenia i nie zniekształcają obrazu, co docenią szczególnie kierowcy i osoby, w których pracy liczy się precyzja. To również bardzo dobry wybór dla tych, którzy lubią uprawiać sport. Pływanie, jogging czy sporty zespołowe są o wiele łatwiejsze, gdy nie musisz wybierać pomiędzy nieustannym poprawianiem okularów, a bieganiem lub pływaniem na ślepo. Osoby, które decydują się na zakup soczewek kontaktowych, często argumentują decyzje tym, że noszenie okularów jest dla nich krępujące. Wada wzroku to nic wstydliwego, jednak niektórzy w soczewkach czują się bardziej pewni siebie.
Pamiętaj jednak, że z soczewkami wiążą się pewne ograniczenia. Ich noszenie wymaga większej dbałości o właściwą higienę oczu, gdyż jakiekolwiek dolegliwości z nimi związane uniemożliwiają założenie szkieł. Na szczęście stosowanie soczewek jednodniowych znacznie zmniejsza ryzyko infekcji, gdyż każdego dnia wyciągasz z paczki sterylnie czystą parę szkieł.
Osoby, które planują zakup pierwszych soczewek kontaktowych, muszą przygotować się na sporo pracy i początkowe nieprzyjemności związane z przyzwyczajeniem oka do ciągłego kontaktu ze szkłami. Przewidywane zalety znacznie przewyższają jednak wady. Dlatego warto przemyśleć zmianę i skonsultować się ze swoim okulistą.