Urodzenie dziecka to nie tylko ogromne wyzwanie, ale też prawdziwa rewolucja w życiu kobiety. Zmienia się także twoje ciało. I to bezpowrotnie! Oto przykra prawda, o której nikt nie chce mówić, ale którą znać powinna każda przyszła matka.
Urodzenie dziecka to nie tylko ogromne wyzwanie, ale też prawdziwa rewolucja w życiu kobiety. Zmienia się także twoje ciało. I to bezpowrotnie! Oto przykra prawda, o której nikt nie chce mówić, ale którą znać powinna każda przyszła matka.
Po porodzie jeszcze przez jakiś czas będziesz wyglądać tak, jakbyś była w ciąży. Wystający brzuszek uniemożliwi ci noszenie ulubionych jeansów. Powrót do "normalnego" rozmiaru zajmie ci przynajmniej kilka tygodni. Zwykle jednak trwa to miesiącami. W ciągu kilku pierwszych tygodni po porodzie skóra i mięśnie brzucha nadal są rozciągnięte. To całkiem naturalne. Jedyne, co możesz zrobić, to dbać o dietę, ćwiczyć i stosować ujędrniające kosmetyki.
Na podst. Cosmopolitan (pho/sr)
Moje piersi są zupełnie inne
Po porodzie twoje piersi są naprawdę duże, jędrne i pękate - to dlatego, że stają się mlecznym "bufetem" dla dziecka. Niestety, po zaprzestaniu karmienia, biust zdecydowanie zmienia kształt na mniej korzystny z punktu widzenia naszego wyglądu. Zjawisko lekkiej deformacji biustu po ciąży - choć dla nas niekorzystne - jest niestety w pełni naturalne. Możemy starać się jedynie nieco minimalizować szkody, noszą odpowiednią bieliznę oraz stosując ujędrniające kosmetyki.
Wypadające włosy
W ciąży twoje włosy były gęste i lśniące? Miałaś wrażenie, że jest ich dwa razy więcej? Po porodzie zaczynasz je nagle tracić i zamartwiasz się, że coś jest nie tak... To całkiem naturalne. 2-3 miesiące po porodzie spada poziom estrogenu, dlatego włosy wypadają na potęgę. Możesz stracić od 20 do 30 proc. włosów. Zadbaj o to, żeby były mocniejsze - temu służy odpowiednia dieta i odżywki.
Koniec z seksem?
Niestety, musicie powstrzymać się od współżycia przez jakiś czas. Przynajmniej przez pierwszych 6-8 tygodni po porodzie. Dotyczy to zarówno porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia. Tyle czasu trwa połóg. W tym czasie organizm kobiety stopniowo wraca do formy sprzed ciąży: obkurcza się macica, goją się rany po urodzeniu łożyska oraz rany krocza i pochwy po nacięciu lub pęknięciu przy porodzie. Chodzi także o ryzyko infekcji, które po porodzie znacznie wzrasta. Nie martw się jednak, jeśli nie będziesz miała ochoty na seks zaraz po połogu - poczekaj i do niczego się nie zmuszaj.
Suchość pochwy
Kiedy kobieta karmi piersią, poziom hormonów drastycznie spada i powoduje problemy z suchością pochwy. To może trwać nawet miesiącami - nie zrażaj się tym jednak. Na szczęście można sobie z tym łatwo poradzić. Wystarczą powszechnie dostępne lubrykanty.
Ból po cesarskim cięciu
Więcej kobiet sądzi, że poród przez cesarskie cięcie to mniej komplikacji i mniej bólu. Błąd! Cesarka to poważna operacja, a powrót to formy trwa znacznie dłużej niż w przypadku naturalnego porodu. Pamiętaj o bliźnie i dokuczliwym bólu brzucha, który będzie cię męczył jeszcze jakiś czas po porodzie.
Zmienisz się też "na dole"
Po porodzie wiele kobiet ma wrażenie, że ich pochwa jest luźniejsza i szersza. To dlatego, że mięśnie są bardziej rozciągnięte. Może to powodować dyskomfort, a czasami nawet uniemożliwiać osiągnięcie orgazmu. Jak sobie pomóc? Dzięki ćwiczeniom Kegla wejście do pochwy staje się węższe, a jej ścianki bardziej sprężyste, dzięki czemu seks będzie taki sam, jak przed porodem.
Na podst. Cosmopolitan (pho/sr)