Co zdrowsze – wanna czy prysznic?

Wiele czynników wpływa na wybór wanna lub kabiny prysznicowej do naszej łazienki. Zarówno branie kąpieli, jak i mycie się pod prysznicem, mają swoje zalety, jednak warto mieć świadomość, jak wpływają one na nasze zdrowie i samopoczucie. Co zatem będzie dla nas zdrowsze – wanna czy prysznic?

Co zdrowsze – wanna czy prysznic?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Marlena Kostyńska

02.01.2019 12:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aspekty zdrowotne kąpieli w wannie

Kąpiele w wannie są lubiane szczególnie ze względu na możliwość dłuższego wylegiwania się w gorące wodzie, co pozwala się zrelaksować, a także rozluźnia mięśnie. Odprężającą kąpiel po ciężkim dniu można urozmaicić, wykorzystując sole do kąpieli i olejki eteryczne. Wieczorne posiedzenie w wannie poprawia samopoczucie, łagodzi bóle mięśni i uspokaja, a także może ułatwiać zasypianie.

Powinniśmy się jednak liczyć z tym, że kąpiel w gorącej wodzie nie jest najlepsza dla skóry, ponieważ może ją wysuszać, podrażniać i przyspieszać jej starzenie się (zwiększenia napięcia i jędrności skóry umożliwia za to zimna woda). Jeśli do tego w wannie korzystamy z mocno pieniących się produktów myjących, dodatkowo zwiększamy ryzyko wysuszania skóry i osłabienia naturalnej warstwy ochronnej.

Mniej popularną, ale ciekawą alternatywą dla gorącej kąpieli jest zimna kąpiel, która nie powinna jednak trwać zbyt długo. Zanurzenie się w wannie wypełnionej chłodną wodą zmniejsza obrzęki, a także przyspiesza metabolizm, dzięki czemu można złagodzić bóle mięśni po intensywnych treningach.

Szybki prysznic a zdrowie

Szybkie prysznice to dobre rozwiązanie do stosowania na co dzień, ponieważ ogranicza czas wystawienia ciała na działanie wody i kosmetyków, a więc utrzymujemy skórę w lepszej kondycji. Dodatkowo 5-minutowe prysznice to dobry sposób na zmniejszenie zużycia wody w łazience. Szczególnie korzystne są zimne prysznice, które poprawiają krążenie krwi, pracę układu odpornościowego, stan włosów, do tego przeciwdziałają łupieżowi, zmniejszają świąd skóry i zamykają rozszerzone pory.

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli uzyskanie korzystnych efektów zdrowotnych, są natryski mieszane. Polewanie ciała na przemian ciepłą i zimną wodą korzystnie wpływa na układ limfatyczny, poprawia wygląd skóry, napinając ją i wygładzając, a także łagodzi zmęczenie i redukuje stres. Decydując się na prysznic naprzemienny, powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad. Należy zacząć od ciepłego prysznica, a następnie ciało stopniowo przyzwyczaić do zimnej wody, zaczynając od nóg i kończyn górnych, po czym przez kilkadziesiąt sekund brać zimny prysznic. Cykl można powtarzać kilka razy, ale temperaturę wody powinniśmy dostosować do naszej wrażliwości na temperatury.

Pozytywne skutki zdrowotne oferują też kabiny z hydromasażem, które wykorzystywane są nie tylko rekreacyjnie, ale też wspomagająco przy szeregu różnych schorzeń. Wśród nich znajdują się m.in. reumatyzm, zapalenie stawów, nadciśnienie lub niedociśnienie, rozstępy, bezsenność czy nerwica.

Woda zimna i gorąca – przeciwwskazania

Należy mieć świadomość, że nie dla każdego kąpiele i prysznice w wodzie o skrajnych temperaturach są wskazane. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z problemami krążeniowymi, chorobami serca, zaburzeniami krzepnięcia, a także kobiety w ciąży. Gorące kąpiele mogą negatywnie wpływać na płodność u mężczyzn i zwiększać krwawienie u kobiet podczas menstruacji, natomiast zimne prysznice nie są zalecane osobom z nadczynnością tarczycy.

Jeśli zastanawiamy się, czy zdrowsza jest kąpiel w wannie, czy prysznic, musimy przeanalizować indywidualne cechy naszego organizmu i jego reakcje – również skórne – na obie metody zachowania higieny. Osoby, które borykają się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, powinny ostrożnie podchodzić do mycia się w wodzie o bardzo wysokiej lub niskiej temperaturze, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Optymalnym rozwiązaniem pozostają kąpiele lub prysznice w wodzie o temperaturze zapewniającej nam komfort fizyczny.

Komentarze (4)