Prysznic czy wanna? Zużycie wody w łazience

Zużycie wody jest jednym z argumentów, który może przemówić za montażem w łazience kabiny prysznicowej lub wanny. Jednak które z tych rozwiązań pozwala oszczędzić więcej wody? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż zależy od kilku czynników.

Prysznic czy wanna? Zużycie wody w łazience
Źródło zdjęć: © WP.PL | WP.PL
Marlena Kostyńska

13.12.2018 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kąpiel czy prysznic?

Wybór między wanną a prysznicem często wiąże się z naszymi indywidualnymi preferencjami. Jeśli spojrzymy na obie opcje pod kątem oszczędności oraz zużycia wody, nawyki osób korzystających z łazienki mogą w dużym stopni wpłynąć na rezultat analizy tego aspektu korzystania z łazienki. Z jednej strony powszechnie uważa się, że kabina prysznicowa jest oszczędniejszą opcją, ponieważ do zapełnienia wanny trzeba zużyć znaczną ilość wody. Jeśli mamy w domu średnią lub dużą wannę, rzeczywiście może to być problem, którego nie da się obejść, aczkolwiek osoby lubiące długie, gorące prysznice trwające nawet 10–15 minut, również zużywają dużo wody.

Zużycie wody pod prysznicem

Podczas brania prysznica zużywamy ok. 10–15 litrów wody w ciągu minuty. Oznacza to, że szybki, 5-minutowy prysznic jest całkiem oszczędną opcją, ponieważ zużyjemy jednorazowo od 50 do ok. 70 l wody. O ile w tym przypadku zużycie wody jest dość niskie, to już prysznic trwający 10 czy 15 minut daje nam wynik zbliżony do kąpieli w średniej wannie. Pamiętajmy też, że na wyższe zużycie wody wpływa również posiadanie kabiny prysznicowej z hydromasażem – nie jest to opcja pomagająca oszczędzać wodę.

Zużycie wody w wannie

Jeśli posiadamy wannę z parawanem i panelem prysznicowym, a przy tym częściej korzystamy z prysznica, niż bierzemy kąpiel, zużycie wody nie wzrośnie drastycznie w porównaniu do standardowej kabiny. Inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy jedynie wannę i bierzemy codzienne kąpiele. Pojemność średniej wanny o przykładowej długości 160 cm może wynosić ok. 250 l. Oczywiście pojemność zależy również od kształtu wanny, która będzie inna w zbiornikach o nieregularnych kształtach, a inna w prostokątnych czy owalnych. W celu komfortowej kąpieli będziemy musieli napełnić wannę do połowy. Daje to blisko 125 l wody na jedną kąpiel albo nawet więcej, jeżeli mamy w zwyczaju podczas wylegiwania się w wannie dolewać ciepłą wodę.

Jeśli nie chcemy odmawiać sobie kąpieli, ale duże zużycie wody nas zniechęca, warto pomyśleć o mniejszej wannie, np. wannie narożnej. Na rynku dostępne są niewielkie wanny o pojemności rzędu ok. 140 l. Takie modele pozwolą nam na wypełnienie wanny nawet powyżej połowy, niewiele wykraczając przy tym poza zużycie wody typowe podczas krótkiego prysznica. Oznacza to, że w celu zmniejszeniu zużycia wody – czy to ze względów oszczędnościowych, czy ekologicznych – nie musimy rezygnować wanny na rzecz prysznica.

Komentarze (2)