UrodaKąpiel relaksująca, rozgrzewająca i lecznicza - jak je przyrządzić w domu?

Kąpiel relaksująca, rozgrzewająca i lecznicza - jak je przyrządzić w domu?

Kąpiel w domowym zaciszu relaksuje, odpręża i regeneruje mięśnie po trudnym i stresującym dniu. Przy wykorzystaniu naturalnych składników można sprawić, że nasza łazienka zamieni się w domowe SPA. Jak przygotować taką kąpiel?

Kąpiel relaksująca, rozgrzewająca i lecznicza - jak je przyrządzić w domu?
Źródło zdjęć: © iStock.com | rosshelen

Kąpiel relaksująca

Przepisem na idealną kąpiel relaksującą jest stworzenie takiej atmosfery, w której poczujesz całkowite odprężenie. Dlatego zanim ułożysz się wygodnie w wannie, włącz swoją ulubioną muzykę, zapal zapachowe świeczki lub inne pachnidła i przygotuje sobie orzeźwiający sok, koktajl lub aromatyczną herbatę. Temperatura wody do relaksującej kąpieli powinna być o 2 stopnie Celsjusza wyższa niż temperatura ciała. Aby wycisnąć z kąpieli jak najwięcej warto dodać do wody mieszankę pełnotłustego mleka i naturalnego miodu. Tak przygotowany preparat ujędrni, wygładzi i odżywi skórę.

Co ciekawe, alkohol, który raczej nie służy zdrowiu, do relaksującej kąpieli nada się wyśmienicie. Kieliszek czerwonego wina zmieszany z wodą spowolni starzenie się skóry, natomiast szampan rozjaśni skórę i zredukuje przebarwienia. Kąpiel relaksacyjna jest dobra dla zdrowia, ale należy pamiętać, że nie można przebywać w wodzie zbyt długo. Kąpiel, która ukoi zmysły i zrelaksuje ciało nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.

Kąpiel lecznicza

Kąpiele lecznicze są obecnie bardzo popularne, tym bardziej, że bardzo łatwo jest je przyrządzić w domowym zaciszu. Wśród najczęściej praktykowanych kąpieli leczniczych wymienia się:

  • kąpiele solankowe,
  • ziołowe,
  • borowinowe. Kąpiele solankowe wykorzystywane są w uzdrowiskach jako remedium na choroby mięśni i stawów. Taką kąpiel bez problemu można przygotować również w domu. Apteki i drogerie posiadają bogaty asortyment soli kąpielowych, które są wzbogacone o mleko kozie, algi morskie, wyciąg z bursztynów czy lawendy.

Kąpiele ziołowe z kolei mają właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, pobudzające czy przeciwzapalne. Lawenda i melisa działają uspokajająco, rumianek i szałwia ujędrniają skórę, a mięta i kora dębu są pomocne przy trądziku i infekcjach ropnych skóry.

Wśród kąpieli leczniczych wymienia się także kąpiele borowinowe, które pomogą w zwalczaniu stanów zapalnych, a dodatkowo regenerują naskórek i uszkodzone tkanki. Borowina jest szczególnie polecana kobietom, zmagającym się z dolegliwościami miejsc intymnych.

Kąpiel rozgrzewająca

Kąpiel rozgrzewająca jest najlepszą metodą na chłodne wieczory. Aby się ogrzać, wystarczy tylko zanurzyć się w ciepłej wodzie. Do wanny trzeba nalać wody o temperaturze nieco wyższej niż 38-39 stopni Celsjusza, dodać aromatyczny olejek lub musującą zapachową kulkę. W kąpieli rozgrzewającej najlepiej sprawdzają się kosmetyki, które zawierają w składzie cynamon, goździki, wanilię, kardamon, imbir, a także sok z pomarańczy. Te składniki poza właściwościami rozgrzewającymi, ujędrniają ciało i działają antybakteryjnie.

Kąpiel rozgrzewającą warto połączyć z z intensywną pielęgnacją skóry. Skóra rozpulchniona w ciepłej wodzie, doskonale będzie wchłaniać odżywcze i nawilżające balsamy. Dlatego warto mieć pod ręką balsam do ciała, krem do rąk i stóp oraz olejki do masażu i maseczkę na twarz.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)