Co ze śniegiem na balkonie? Prawo budowlane mówi jasno
Zimą wiele mówi się o odśnieżaniu samochodów oraz chodników wokół domów. A co z naszymi balkonami? Odpowiedzi należy szukać w prawie budowlanym. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami.
29.11.2023 | aktual.: 29.11.2023 10:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zimą często zapominamy o swoich balkonach. W końcu nie wystawimy już na nich prania, kwiatów ani mebli. Niewielu właścicieli mieszkań zdaje sobie jednak sprawę, że zalegający śnieg może stwarzać realne zagrożenie nie tylko dla nas, ale również innych. Jak temu zaradzić?
Czy trzeba odśnieżać śnieg z balkonu?
Wydawać by się mogło, że odśnieżenie balkonu nie jest konieczne. W końcu zimą nie tak często korzystamy z tej przestrzeń, dlatego leżący na niej biały puch w ogóle nie powinien nam przeszkadzać. Poza tym najprawdopodobniej pod wpływem temperatury szybko się rozpuści.
Teoretycznie nie grozi nam również za to mandat. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z art. 61 punkt 2 ustawy Prawo budowlane zarządca lub właściciel lokalu powinien "zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury", do czego można zaliczyć także opady śniegu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje się jednak, że nieodśnieżenie balkonu i tak może nas słono kosztować. Nie każdy bowiem wie, że nadmiar wilgoci powstały przez śnieg może doprowadzić do pęknięcia płyty, z której najczęściej wykonuje się tarasy. Uszkodzona konstrukcja może się zawalić, stwarzając realne zagrożenie nie tylko dla nas, ale również osób mieszkających niżej, a nawet przechodniów.
Jak bezpiecznie odśnieżyć balkon?
Po pierwsze, śniegu nie możemy wyrzucić za barierkę. Staje się wtedy zagrożeniem dla przechodniów. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wyniesienie go z balkonu za pomocą wiader, np. wsypując go do wanny, gdzie po rozpuszczeniu może spłynąć do kanalizacji. Można go także rozsypać wokół domu, w ogrodzie lub innym miejscu, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał.
W tym przypadku nie bez znaczenia jest także to, czym usuniemy zalegający śnieg. Dobrą opcją będzie plastikowa łopata, która jest nie tylko lekka, ale również znacznie delikatniejsza w kontakcie z nawierzchnią balkonu.
Białego puchu nie możemy usuwać za pomocą soli lub środków chemicznych, które również mogą negatywnie wpłynąć na konstrukcję naszego balkonu.
Czytaj też: Rozsyp na chodniku zamiast soli. Genialny patent
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl