Trwa ładowanie...

Cukrzyca mamy to ryzyko choroby nerek u dziecka

Dzieci kobiet, które podczas ciąży były otyłe lub miały cukrzycę są bardziej narażone na przewlekłą chorobę nerek - wynika z badań zaprezentowanych na 43. Zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Denver.

Share
Cukrzyca mamy to ryzyko choroby nerek u dziecka
Źródło: Thinkstock
d3iiyxr

Dzieci kobiet, które podczas ciąży były otyłe lub miały cukrzycę są bardziej narażone na przewlekłą chorobę nerek - wynika z badań zaprezentowanych na 43. Zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Denver. Dr Christine W. Hsu z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle przeprowadziła badania wśród ponad 4 tys. pacjentów, u których przed 21. rokiem życia zdiagnozowano przewlekłą chorobę nerek.

Aby ocenić związek między chorobą a otyłością lub cukrzycą u matki, zebrane dane porównano z informacjami na temat 20 tys. zdrowych osób. Okazało się, że ryzyko przewlekłej choroby nerek było aż o 69 proc. większe u dzieci kobiet, które miały cukrzycę już przed zajściem w ciążę. Jeżeli cukrzyca rozwinęła się podczas ciąży, wzrost ryzyka wynosił 28 proc. W przypadku dzieci kobiet, które w ciąży miały problemy z otyłością, ryzyko było o 22 proc. większe.

W przypadku dorosłych przewlekła choroba nerek ma często związek z innymi dolegliwościami, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie.

d3iiyxr

Dr Hsu zauważa, że rozwój choroby u dzieci może być z kolei "zaprogramowany" już w okresie prenatalnym. Badania wykazały m.in., że cukrzyca matki prawie o 700 proc. zwiększa ryzyko wad nerek (aplazja lub dysplazja) i układu moczowego (uropatia zaporowa) u noworodków, które są najczęstszymi przyczynami późniejszej choroby nerek.

Wyniki te sugerują, że skrupulatna kontrola cukrzycy i wagi podczas ciąży może zmniejszyć ryzyko rozwoju tej uciążliwej choroby u dziecka - podkreślają badacze.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3iiyxr

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iiyxr
d3iiyxr