FitnessCukrzyca mamy to ryzyko choroby nerek u dziecka

Cukrzyca mamy to ryzyko choroby nerek u dziecka

Cukrzyca mamy to ryzyko choroby nerek u dziecka
Źródło zdjęć: © Thinkstock

23.11.2010 22:17, aktual.: 23.11.2010 22:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzieci kobiet, które podczas ciąży były otyłe lub miały cukrzycę są bardziej narażone na przewlekłą chorobę nerek - wynika z badań zaprezentowanych na 43. Zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Denver.

Dzieci kobiet, które podczas ciąży były otyłe lub miały cukrzycę są bardziej narażone na przewlekłą chorobę nerek - wynika z badań zaprezentowanych na 43. Zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Denver. Dr Christine W. Hsu z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle przeprowadziła badania wśród ponad 4 tys. pacjentów, u których przed 21. rokiem życia zdiagnozowano przewlekłą chorobę nerek.

Aby ocenić związek między chorobą a otyłością lub cukrzycą u matki, zebrane dane porównano z informacjami na temat 20 tys. zdrowych osób. Okazało się, że ryzyko przewlekłej choroby nerek było aż o 69 proc. większe u dzieci kobiet, które miały cukrzycę już przed zajściem w ciążę. Jeżeli cukrzyca rozwinęła się podczas ciąży, wzrost ryzyka wynosił 28 proc. W przypadku dzieci kobiet, które w ciąży miały problemy z otyłością, ryzyko było o 22 proc. większe.

W przypadku dorosłych przewlekła choroba nerek ma często związek z innymi dolegliwościami, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Dr Hsu zauważa, że rozwój choroby u dzieci może być z kolei "zaprogramowany" już w okresie prenatalnym. Badania wykazały m.in., że cukrzyca matki prawie o 700 proc. zwiększa ryzyko wad nerek (aplazja lub dysplazja) i układu moczowego (uropatia zaporowa) u noworodków, które są najczęstszymi przyczynami późniejszej choroby nerek.

Wyniki te sugerują, że skrupulatna kontrola cukrzycy i wagi podczas ciąży może zmniejszyć ryzyko rozwoju tej uciążliwej choroby u dziecka - podkreślają badacze.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także