Trwa ładowanie...
pies
JBR
08-05-2023 20:21

Czy pies może dostać spadek? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości

Właściciele zwierząt zwykle starają się zapewnić im wszystko, co najlepsze. Nic więc dziwnego, że niektórzy, a szczególnie osoby starsze, zastanawiają się, jak zabezpieczyć los pupila na wypadek swojej śmierci. O tym warto wiedzieć.

Wielu właścicieli zastanawia się, jak zabezpieczyć pupila na wypadek swojej śmierciWielu właścicieli zastanawia się, jak zabezpieczyć pupila na wypadek swojej śmierciŹródło: Adobe Stock
d1r6p8f
d1r6p8f

W 2021 roku media obiegła informacja o spadku, jaki po śmierci swojego właściciela otrzymała suczka o imieniu Lulu. Pięć milionów dolarów trafiło na specjalny fundusz, a za ich wydawanie na potrzeby zwierzaka odpowiadała przyjaciółka zmarłego.

Także i w polskich kancelariach notarialnych pojawiają się pytania o to, jak na wypadek swojej śmierci zabezpieczyć los ukochanego zwierzaka. Ważne, aby pamiętać o kilku kwestiach.

d1r6p8f

Czy zwierzę może odziedziczyć spadek po zmarłym właścicielu?

Sprawy spadkowe w wielu rodzinach budzą ogromne emocje, szczególnie jeśli ktoś nie ureguluje formalności przed swoją śmiercią, a np. osób dziedziczących jest więcej. Przy okazji załatwiania tego typu kwestii, mogą pojawić się również pytania o los zwierząt, które w wielu domach traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodziny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te rasy psów są najgroźniejsze

Choć historia Lulu pewnie spodobałaby się wielu właścicielom zwierząt, zgodnie z polskim prawem, spadkobiercami mogą być jedynie osoby fizyczne lub prawne, dlatego ani pies, ani kot, ani żadne inne zwierzę nie może odziedziczyć majątku po swoim zmarłym właścicielu. Może z kolei zostać wpisane do testamentu, ale jako przedmiot, nie podmiot.

d1r6p8f

Tak zabezpieczysz los swojego zwierzęcia

Z powodzeniem można zabezpieczyć los swojego pupila na wypadek swojej śmieci, np. wyznaczając w testamencie osobę, która ma się nim zająć i przekazując nowemu opiekunowi środki na utrzymanie czworonoga. Niestety nie daje to pełnej gwarancji, ponieważ wyznaczona osoba może odmówić przyjęcia spadku lub przygarnąć zwierzę jedynie dla korzyści majątkowych, nie przejmując się jego losem tak, jakby sobie tego życzył zmarły właściciel.

Można też określić termin wykonywania konkretnych obowiązków, co pozwoli innym spadkobiercom na kontrolowanie wywiązywania się danej osoby z opieki nad zapisanym zwierzęciem. Jeśli jednak ktoś nie ma bliskiego lub przyjaciela, który mógłby zaopiekować się pupilem, na mocy odpowiedniego polecenia w testamencie można go przekazać pod opiekę odpowiedniej instytucji, fundacji lub organizacji zajmującej się zwierzętami.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1r6p8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r6p8f