Pies nie reaguje na dzwonek do drzwi? Oto co chce "powiedzieć"

Psy oddają się swoim właścicielom bez reszty. Nie bez powodu bowiem mówi się, że te czworonogi to nasi najlepsi przyjaciele. Czy jednak odczuwają smutek? Odpowiedź może zaskakiwać.

Czy pies może być smutny?
Czy pies może być smutny?
Źródło zdjęć: © Getty Images

09.02.2024 | aktual.: 10.02.2024 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sieci bez trudu można natknąć się na filmiki lub zdjęcia, na których psy przesiadują przy grobach swoich właścicieli. Czy rzeczywiście zwierzęta rozumieją, że już nigdy nie zobaczą swojej ukochanej osoby? Jak się wtedy czują i czy można im w jakiś sposób pomóc? Wyjaśniamy.

Pies może być smutny?

Psy nie potrafią mówić, jednak mimo wszystko znalazły sposób, aby komunikować się ze swoimi właścicielami. Czasami wystarczy jedno spojrzenie na naszego zwierzaka, by wiedzieć, w jakim jest obecnie nastroju. Okazuje się, że może być nie tylko radosny i beztroski, ale również smutny.

"Smutek wpływa na nasze zwierzęta w takim samym stopniu jak na nas" – zdradziła w rozmowie z "Newsweekiem" Lorna Winter, ekspertka ds. zachowań psów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

A co psy czują, gdy stracą swojego ukochanego właściciela? Podobnie, jak w przypadku ludzi, zwierzęta przeżywają swego rodzaju żałobę. Jak może się przejawiać? Od razu powinny nas zaniepokoić każde zmiany w zachowaniu czworonoga. Gdy cierpi emocjonalnie, często nie ma apetytu i nie chce się bawić. Może także przestać reagować na bodźce zewnętrzne, takie jak np. dzwonek do drzwi czy przywoływanie.

Jak pomóc psu, gdy jest smutny?

Kiedy widzimy, że nas pies jest smutny lub przeżywa żałobę, nie powinniśmy zostawiać go na pastwę losu. W takiej sytuacji warto jednak zastanowić się, co nam mogłoby wówczas pomóc. Okazuje się, że czasami naprawdę niewiele trzeba, aby nieco podnieść siebie lub innych na duchu. Tak też jest w przypadku psów.

"Dotykanie i przytulanie uwalnia u psa oksytocynę, zwłaszcza gdy jest to z kimś, kogo zna i z kim jest związany. Dla nas też jest to miłe, więc przytul się" – wyjaśniła Lorna Winter.

To bardzo ważne, aby nasz pupil czuł, że jest bezpieczny i kochany. Nie musimy "stawać na głowach", aby zapewnić psu masę różnych atrakcji. Wystarczy, że przy nim będziemy i poczuje nasze pełne wsparcie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
piespieskie życiepsy
Komentarze (8)