Czy wypada, aby kobieta oświadczyła się mężczyźnie? Zapytaliśmy Polki

Jak Polki podchodzą do zaręczyn?
Jak Polki podchodzą do zaręczyn?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | G-Stock

03.07.2024 11:01, aktual.: 05.07.2024 12:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Redakcja WP Kobieta we współpracy z marką Apart przeprowadziła sondaż "Zakupy Polaków – biżuteria ślubna", który przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI wśród 1000 kobiet, mieszkających w Polsce w wieku od 18 do 65 lat. Czy dla Polek istotne jest sformalizowanie związku? I czy wypada, aby kobieta oświadczyła się mężczyźnie?

Okazuje się, że dla ponad 58 proc. ankietowanych oficjalne zawarcie związku małżeńskiego jest niezwykle istotne. Ponad 33 proc. kobiet jest innego zdania. Co ciekawe, częściej niż średnia ogółu respondentek, sformalizowanie związku ma znaczenie dla kobiet młodszych – ponad dwie trzecie w wieku od 18 do 29 lat (67,7 proc.) uznaje sformalizowanie związku za istotne, podczas gdy w wieku od 50 do 65 lat tylko 47,3 proc.

Choć dla wielu kobiet formalizacja związku jest ważna, to ponad 40 proc. respondentek uważa, że nie wypada, aby to partnerka oświadczała się mężczyźnie. Blisko 35 proc. ankietowanych nie widzi w tym nic złego. Kobiety, które uważają sformalizowanie związku za istotne, częściej niż średnia ogółu uznają, że nie wypada, aby to kobieta oświadczyła się mężczyźnie.

Czy Polkom zależy na formalizacji związku?
Czy Polkom zależy na formalizacji związku?© Materiały WP

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Każde kolejne pokolenie przynosi nowe zmiany. Nie ulega wątpliwości, że kobiety stają się coraz silniejsze. Są odważne, wychodzą z inicjatywą również w sprawach dotyczących narzeczeństwa i małżeństwa. Sama słyszałam o kobietach, które oświadczyły się swoim partnerom. Przestaje być to czymś dziwnym, a pomału stanie się normalnym – powiedziała w rozmowie z WP Kobieta psycholożka Dominika Urbańczyk.

Biżuteria zaręczynowa

Swego czasu obiegowa opinia dotycząca biżuterii zaręczynowej była jednoznaczna: pierścionek zaręczynowy musi kosztować trzykrotność pensji mężczyzny. Dziś wiemy, że to chwyt marketingowy amerykańskiej firmy biżuteryjnej zajmującej się pozyskiwaniem diamentów. Ankietowane są zdecydowane, że wartość zaręczynowej biżuterii nie ma dla nich większego znaczenia (ponad 70 proc.)

Jednak wartość biżuterii nieco częściej niż średnia dla ogółu ma znaczenie dla kobiet, które oczekują sformalizowania. Z kolei dla 81,7 proc. kobiet, które oczekują sformalizowania związku nie ma również znaczenia wartość biżuterii.

Jaki wybrać pierścionek dla ukochanej? Według przeprowadzonego badania, większość pań stawia jednak na klasykę (80 proc.). Więcej niż trzy czwarte kobiet (76,3 proc.) preferuje biżuterię złotą, a 53,7 proc. srebrną.

Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać?
Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać?© Materiały WP

Jaki kamień w pierścionku ucieszy przyszłą żonę najbardziej? Okazuje się, że wciąż największą popularnością cieszą się diamenty, w dalszej kolejności są cyrkonie, szafir, perły i inne kamienie. Warto zainteresować się też takimi usługami jak indywidualny grawer. Okazuje się, że kobiety niezwykle doceniają takie gesty.

Unikalne projekty biżuterii budzą zainteresowanie częściej młodszych ankietowanych. 79,6 proc. w wieku od 18 do 29 lat woli biżuterię o unikalnym projekcie, zaś w wieku od 30 do 49 lat 72,9 proc. i 66,4 proc. w wieku od 50 do 65 lat.

Wiele z pań docenia też biżuterią z elementami sentymentalnymi lub dziedziczonymi (56 proc.), ale jej nie nosi. 34,9 proc. docenia wartość sentymentalną i nosi tego typu biżuterię.

Pierścionki diamentowe
Pierścionki diamentowe© Materiały prasowe

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl 

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także