FitnessCzym są sterydy anaboliczne? Działanie i skutki uboczne anabolików

Czym są sterydy anaboliczne? Działanie i skutki uboczne anabolików

Czym są sterydy anaboliczne? Działanie i skutki uboczne anabolików
Źródło zdjęć: © 123RF
12.12.2018 13:57, aktualizacja: 31.12.2018 14:52

Sterydy anaboliczne znane są prawdopodobnie bywalcom sal treningowych. Mimo potencjalnych skutków ubocznych i negatywnego wpływu na nasze zdrowie, przyjmowanie anabolików wciąż cieszy się sporą popularnością. Jak działają sterydy anaboliczne?

Czym są sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczne są rodzajem dopingu sportowego w formie związków chemicznych, które kierują anabolizmem organizmu i sztucznie napędzają go do działania. Mimo popularnej nazwy nie należy mylić ich z naturalnymi steroidami występującymi w środowisku medycznym, bowiem mają one ze sobą mimo wszystko niewiele wspólnego.

Sterydy anaboliczne, zgodnie z nazwą, wykazują silne działanie anaboliczne, a więc mają wpływ na zwiększenie tempa dzielenia się komórek, w tym oczywiście również mięśni. Naturalnym sterydem anabolicznym jest testosteron, czyli męski hormon płciowy, który z racji działania anabolicznego uczestniczy w syntezie białek i przyroście masy mięśniowej.

Anaboliki w teorii mają pomóc nam w przyroście masy mięśniowej przy mniejszym wkładzie pracy, jednak niosą one ze sobą wiele negatywnych skutków, o których mówi się na szczęście coraz więcej. Na negatywne działanie sterydów anabolicznych szczególnie narażona jest młodzież, bowiem to właśnie młodzi i nie zawsze świadomi ludzie najczęściej sięgają po anaboliki.

Faktem jest, że skutki uboczne działania sterydów anabolicznych potrafią mieć dla organizmu bardzo przykre konsekwencje, a ich stosowanie może zwiększać agresję, zaburzać równowagę hormonalną, a nawet prowadzić do uszkodzenia niektórych organów wewnętrznych. Warto pamiętać, że anabole nie działają na organizm wybiórczo, a tym bardziej nie zawsze wykazują takie właściwości, o jakie użytkownikowi chodziło.

Jak działają sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczne to głównie pochodne testosteronu oraz 19-nortestosteronu, a więc ich użytkowanie może przynosić konkretne efekty. Najczęściej sportowcy decydują się na nie z racji możliwości szybkiego przyrostu masy mięśniowej i kostnej, zwielokrotnienia siły i wytrzymałości organizmu oraz zwiększenia produkcji czerwonych krwinek.

Warto pamiętać, że anaboliki wpływają również na męskie cechy płciowe osoby, zwiększając owłosienie, zmieniając budowę ciała oraz obniżając ton głosu. Podobne efekty będą miały one zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, dlatego płeć nie ma większego znaczenia w kontekście efektów, a także skutków ubocznych ich przyjmowania.

Najczęściej stosowanie rodzaje sterydów anabolicznych to te w formie do przyjęcia doustnie lub poprzez iniekcję domięśniową. W drugim z przypadków przedostają się one bezpośrednio do krwioobiegu, a więc nie są poddawane działaniu kwasu żołądkowego.

Skutki uboczne sterydów anabolicznych

Dużo bardziej niż nad pozytywnymi stronami przyjmowania anabolików warto się pochylić nad ich działaniem ubocznym. Przede wszystkim ten rodzaj sterydów znacznie wpływa na naszą gospodarkę hormonalną, co często skutkuje trądzikiem, łysieniem, zaburzeniami w funkcjach niektórych organów, a nawet niepłodnością z racji zmniejszania się jąder. Kolejnym skutkiem ubocznym jest ginekomastia, czyli nagły rozrost gruczołów piersiowych, a u kobiet również zaburzenie cyklu menstruacyjnego, nadmierne owłosienie i przerost łechtaczki.

Przy długotrwałym stosowaniu anabolików najczęściej występują problemy z wątrobą, prostatą, nerkami i sercem. Jesteśmy też dużo bardziej narażeni na nowotwory i zawał serca, a działanie anabolików nie jest również obojętne dla naszego zdrowia psychicznego, ponieważ w większości przypadków występują nadpobudliwość, agresja, a nawet myśli samobójcze. Pamiętajmy – nigdy nie warto ryzykować zdrowia, bez względu na efekty.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także