Czyszczenie grzejników aluminiowych

Grzejniki aluminiowe uchodzą za skupiska kurzu, o których bardzo często zapominamy przy domowych porządkach. Tymczasem gromadzący się pomiędzy żeberkami kaloryferów brud może odpowiadać za niezbyt przyjemny zapach domu na początku sezonu grzewczego.

Czyszczenie grzejników aluminiowych
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

05.06.2018 | aktual.: 12.06.2018 14:56

Szczotka do czyszczenia kaloryferów

Grzejniki aluminiowe należy czyścić co najmniej dwa razy do roku — przed sezonem grzewczym i zaraz po jego zakończeniu. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku osób, które są uczulone na roztocza — wówczas kurz należy usuwać raz, a nawet dwa razy na tydzień. Do tego celu zaleca się wykorzystać specjalną szczotkę do czyszczenia kaloryferów, która pozwala nawet na dokładne wyczyszczenie wąskich przestrzeni pomiędzy żeberkami. Tego typu szczotka charakteryzuje się długą, wąską i giętką rączką, zakończoną włosiem wiążącym kurz. Oprócz tego szczotkę do czyszczenia kaloryferów można wykorzystywać do usuwania kurzu z żyrandoli, ram obrazów, zegarów ściennych i innych trudno dostępnych miejsc. Opcjonalnie do czyszczenia kaloryferów aluminiowych można użyć szczotki do butelek.

Środki do czyszczenia kaloryferów

Osoby, które zabierają się za czyszczenie grzejnika aluminiowego, często zastanawiają się nad tym, czym czyścić tego typu kaloryfer, by przez przypadek nie uszkodzić jego powłoki. Wśród środków, które z powodzeniem można wykorzystywać do czyszczenia kaloryferów, można wymienić:

  • płyn do naczyń, który bardzo dobrze sprawdzi się do usuwania drobnych zabrudzeń, np. odcisków palców, śladów rozlanych napojów,
  • preparat przeciw kurzowy, który można użyć w celu zapobiegania ponownemu osadzaniu się kurzu na kaloryferach,
  • środki do usuwania farby z kaloryferów, które sprawdzą się w przypadku zabrudzeń powstałych podczas malowania ścian.

Środki i narzędzia do czyszczenia kaloryferów, a także bogatą ofertę produktów do domu znajdziesz teraz w niskich cenach na WP radarOkazji.

Ze względu na delikatną powłokę kaloryferów aluminiowych przy ich czyszczeniu nie należy używać środków o właściwościach silnie żrących (dezynfekujących), a także druciaków i innych tego typu akcesoriów do czyszczenia.

Czyszczenie kaloryferów aluminiowych za pomocą odkurzacza

Najskuteczniejszym, a zarazem najszybszym sposobem na usunięcie kurzu z kaloryfera aluminiowego jest użycie do tego celu odkurzacza z małą końcówką. Ten sposób sprawdzi się jedynie wówczas, gdy regularnie dbamy o czyszczenie grzejnika. Tymczasem w przypadku kurzu, który zalega od kilku lat sam odkurzacz, może nie zdać egzaminu. Wówczas oprócz niego należy użyć szczotki do czyszczenia kaloryfera, wilgotnej ściereczki oraz preparatu do zapobiegania ponownemu gromadzeniu się kurzu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)