GwiazdyDamięcka jak zawsze w punkt. Nową grafiką odniosła się do sytuacji z meczu Polska-Anglia

Damięcka jak zawsze w punkt. Nową grafiką odniosła się do sytuacji z meczu Polska-Anglia

Matylda Damięcka
Matylda Damięcka
Źródło zdjęć: © AKPA | Niemiec
Aleksandra Lewandowska
10.09.2021 12:57

"Wygwizdać czy uklęknąć" - napisała Matylda Damięcka przy grafice Jezusa, odwołując się tym samym do sytuacji z meczu Polska-Anglia, kiedy Anglicy na znak walki z rasizmem uklęknęli na murawie, a na Stadionie Narodowym pojawiło się wówczas ogłuszające gwizdanie ze strony polskich kibiców.

Autorskie grafiki Matyldy Damięckiej robią od pewnego czasu prawdziwą furorę w sieci. Dlaczego? Idealnie oddają to, co dzieje się w Polsce. Wczoraj Damięcka zamieściła na swoim profilu na Instagramie @thegirlwhofellonearth rysunek m.in. Wiesława Gołasa, którego śmierć ją bardzo dotknęła, a dziś opublikowała nową grafikę, która nawiązała do sytuacji sprzed kilku dni na meczu Polska-Anglia.

Damięcka jak zawsze w punkt

"Wygwizdać czy uklęknąć" - napisała Matylda Damięcka pod grafiką Jezusa, po czym na następnym rysunku widzimy zaznaczoną przez nią odpowiedź: "wygwizdać klęcząc". Tym sposobem artystka odniosła się nie tylko do samej sytuacji z wygwizdaniem przez polskich kibiców klęczących piłkarzy reprezentacji Anglii, ale przede wszystkim "chrześcijańskiego" podejścia Polaków.

- Trudne sprawy - dopisała pod postem, dodając hasztagi "ach ten chrześcijańsko-narodowy dualizm" oraz "Polak tragiczny".

Nowa grafika Damięckiej jako jedna z nielicznych mocno podzieliła jej obserwatorów na Instagramie. Jedni pisali, że "klękanie nie ma nic wspólnego z szacunkiem, a to szopka na pokaz", drudzy natomiast, że wystarczy "nie klękać i nie gwizdać, a dobrze grać w piłkę nożną i nie komplikować sytuacji".

Anglicy klęknęli przed meczem z Polską

Słynne "uklęknięcie" miało miejsce tuż przed meczem Polska-Anglia. Pierwsze gwizdy ze strony polskich kibiców pojawiły się już w trakcie śpiewania hymnu Anglii, a nasiliły, kiedy angielscy piłkarze uklęknęli na murawie. Kapitan reprezentacji Polski, Robert Lewandowski, odwrócił się wtedy w stronę kibiców i wskazał na napis "respect" (ang. szacunek), który znajduje się na koszulkach biało-czerwonych. Brytyjskie media pisały, że był to piękny gest ze strony polskiego piłkarza.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.