FitnessDieta cud - to jej szukamy w internecie

Dieta cud - to jej szukamy w internecie

17.02.2014 09:25, aktual.: 19.02.2014 10:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak szybko schudnąć, dieta cud - to wiedza o żywieniu, której poszukujemy w internecie. Niestety wciąż rzadko poszukujemy w sieci informacji na temat zdrowego stylu życia, czy bezpiecznych sposobów odchudzania.

Jak szybko schudnąć, dieta cud - to wiedza o żywieniu, której poszukujemy w internecie. Niestety wciąż rzadko poszukujemy w sieci informacji na temat zdrowego stylu życia, czy bezpiecznych sposobów odchudzania.

- Poszukując ogólnodostępnej wiedzy o odchudzaniu, często spotykamy się z fenomenem diety cud. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że stosując ją schudniemy szybko i będziemy cieszyć się pełnią zdrowia oraz dobrym samopoczuciem. Na potwierdzenie jej działania mamy osiągane przez innych, „rewelacyjne” rezultaty. W ich opisie brakuje jednak niekorzystnych konsekwencji, wynikających ze stosowania konkretnej metody odchudzania, a także obostrzeń i ostrzeżeń - zauważa Agnieszka Piskała, Starszy Specjalista ds. Żywienia firmy Nestle S.A.

Wśród popularnych diet cud specjalistka wymienia dietę Kwaśniewskiego, czy dietę Dukana. Niestety jak zauważają dietetycy - z internetowych metod na odchudzanie, zwłaszcza tych gwarantujących "natychmiastowe efekty", korzystamy coraz chętniej.

- Rzadko googlujemy wskazówki, jak w zdrowy sposób obniżyć masę ciała. Co gorsza, anonimowość w sieci zapewnia nam dostęp do ekstremalnych diet, stanowiących poważne zagrożenie dla naszego zdrowia - podkreśla specjalistka.

Szukając w internecie wiedzy na temat diet, nie tylko tych odchudzających, powinniśmy przejrzeć wiele portali i forów. To pozwoli nam zweryfikować dotychczasową wiedzę oraz przekonać się, co rekomendują eksperci. Na pewno nie powinniśmy opierać się wyłącznie na informacjach pochodzących z wysoko pozycjonowanych stron, czyli takich, które wyskakują nam w pierwszych wynikach po wpisaniu hasła w przeglądarkę.

- Osobom cierpiącym na konkretne dolegliwości w zmianie dotychczasowego sposobu odżywiania pomogą portale należące do wiarygodnych stowarzyszeń. Osoby z celiakią lub nietolerancją glutenu kompendium wiedzy znajdą np. na stronie www.celiakia.pl. Wytyczne dotyczące prawidłowo zbilansowanej diety, opartej na Piramidzie Zdrowego Odżywiania, wyszukamy na stronie Instytutu Żywności i Żywienia – www.izz.waw.pl. Natomiast osoby cierpiące na cholesterolemię i zaawansowaną miażdżycę powinny zajrzeć na portale Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – www.ptkardio.pl - zachęca specjalistka.- Należy jednak pamiętać, że internet powinien stanowić jedynie źródło inspiracji lub metodę uporządkowania wiedzy. Wszystkie zebrane informacje należy skonsultować z lekarzem prowadzącym bądź dietetykiem - dodaje.

Jak wskazuje raport Google Zeitgeist w minionym roku w sieci szukaliśmy informacji na temat diety paleo, zwanej również jaskiniową, sokowej, a także śródziemnomorskiej, imitującej nawyki żywieniowe mieszkańców basenu Morza Śródziemnego.

- Jeśli chodzi o najbliższy rok, to na szczęście większość dietetyków i żywieniowców może spać spokojnie. Podobnie jak w 2013, największym hitem jest dieta paleo. Jej egzotyczna nazwa wzięła się od ery paleolitu, najstarszego i najdłuższego etapu w dziejach rozwoju ludzkości. W diecie paleo chodzi o powrót do żywności nisko przetworzonej, czyli jak najbardziej naturalnej. Dominują w niej co prawda mięso i owoce morza, ale znajdziemy też sporo warzyw i owoców. Ogranicza się tylko produkty zbożowe i słodycze. Dieta paleo cieszy się poparciem dietetyków, ponieważ zbliżona jest do, opartego na różnorodności, idealnego modelu odżywiania - podkreśla Agnieszka Piskała.

(PAP)/mdn/ dki/ krf

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także