Dieta wegańska - zdrowa czy wyniszczająca dla organizmu?
Jedzenie wegańskie ma równie dużo zwolenników jak niezdrowe fast foody. Restauracje, bary i sklepy dla weganów powstają jak grzyby po deszczu, oferując coraz większy wybór produktów. Dla wielu ludzi weganizm jest świadomym wyborem. Zwracają uwagę na to, jak produkowane jest jedzenie i jaki ma to wpływ na środowisko naturalne. Jednak sezonowi zwolennicy szybko się nudzą, traktując wegetarianin wyłącznie jako trend. Czy dieta wegańska jest zdrowa dla naszego zdrowia?
Weganizm jest radykalną wersją wegetarianizmu, a jej głównymi składnikami są oczywiście warzywa i owoce. Poza mięsem odrzucają również produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym jaja czy nabiał. Dieta wegańska zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, nadciśnienia, chorób układu krążenia czy chorób nowotworowych. Jednak nieprawidłowo skomponowana może doprowadzić do niedoboru składników odżywczych takich jak białka, witaminy B12, wapnia, żelaza oraz cynku. W rezultacie, weganie mają tendencję do podwyższonego poziomu homocysteiny we krwi oraz obniżonego poziomu "dobrego" cholesterolu. To powoduje, że są narażeni na choroby serca.
Będąc na diecie wegańskiej nie musisz rezygnować z ulubionych potraw. Coraz więcej barów ma w swojej ofercie wegańskie burgery, tortille czy zapiekanki, które nie tylko smakują wyśmienicie, ale są zdrowe oraz niskokaloryczne.
Wegański styl życia wiąże się nie tylko rezygnacją z żywności pochodzenia mięsnego, ale również produktów takich jak buty czy torebki ze skóry. Weganie nie powinni również używać kosmetyków testowanych na zwierzętach.
- Gdy rezygnujemy z dużej ilości czerwonego mięsa z pewnością zrzucimy niechciane kilogramy. Dodatkowo polepszą się wyniki badań - tłumaczy Magdalena Czyrynda-Koleda, specjalista ds. żywienia człowieka.
Wiele osób uważa, że bycie weganinem wiąże się z mniejszymi kosztami. W typowym warzywniaku znajdziemy zarówno tańsze i droższe produkty. Jeśli jednak nasza dieta jest połączona z postawą pro eko, to produkty będą znacznie droższe.