FitnessDiuretyki, czyli leki moczopędne. Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Diuretyki, czyli leki moczopędne. Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Diuretyki to leki, które działają moczopędnie i usuwają nadmiar wody z organizmu. Diuretyki można przyjmować w postaci środków farmaceutycznych, ale w aptekach czy sklepach zielarskich dostępne są także diuretyki naturalne, czyli zioła moczopędne. Czym są diuretyki, jak działają i jakie są skutki uboczne ich stosowania? Które zioła działają jak diuretyki?

Diuretyki, czyli leki moczopędne. Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com

Diuretyki - podstawowe informacje

Pod nazwą diuretyki kryją się leki moczopędne, których zadaniem jest zwiększanie diurezy, czyli wydalania moczu. Diuretyki działają głównie na nerki i nasilają wydalanie wody i elektrolitów wraz z moczem. Diuretyki różnią się między sobą budową, mechanizmem działania oraz miejscem działania w nefronie.

Prawidłowo dobrane i stosowane diuretyki są bezpieczne, a także korzystne dla zdrowia. Obecnie poza stosowanymi w praktyce klinicznej lekami moczopędnymi istnieje wiele diuretyków naturalnych, które są dostępne bez recepty. Tego typu diuretyki stosuje się na przykład w kulturystyce.

Rodzaje diuretyków

Diuretyki nie są jednolitą grupą leków. Dlatego też wyróżnia się kilka rodzajów diuretyków, wśród których warto zwrócić uwagę na:

  • inhibitory anhydrazy węglanowej - są to leki, które są stosowane do leczenia takich schorzeń jak jaskra,
  • diuretyki osmotyczne - są to leki, które stosuje się w leczeniu zatruć pokarmowych i zaparć oraz w redukcji ciśnienia wewnątrzczaszkowego i wewnątrzgałkowego,
  • diuretyki oszczędzające potas - są to leki, które stosuje się do leczenia nadciśnienia tętniczego,
  • diuretyki pętlowe - są to leki wykorzystywane do leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, marskości wątroby, niewydolności nerek, obrzęków oraz wodobrzusza. Wykorzystuje się je także w sytuacjach nagłych, kiedy szybko trzeba się pozbyć nadmiaru wody z organizmu,
  • tiazydy - to leki, które wykorzystuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłych chorób nerek, marskości wątroby czy kamicy nerkowej.

Skutki uboczne stosowania diuretyków

Diuretyki powinno się przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Stosowanie diuretyków może wywołać liczne skutki uboczne związane z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej. Stosowanie diuretyków może doprowadzić do niedoborów potasu, sodu i magnezu, ale także nadmiaru tych pierwiastków.

Możliwymi skutkami ubocznymi przyjmowania diuretyków są:

  • zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi,
  • niedociśnienie,
  • utrudniona kontrola stężenia glukozy we krwi,
  • zwiększenie stężenia cholesterolu LDL.
  • reakcje alergiczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • tymczasowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Diuretyki naturalne, czyli zioła moczopędne

Wśród diuretyków szczególną popularnością cieszą się diuretyki naturalne, czyli zioła moczopędne. Diuretyki naturalne są dostępne bez recepty w aptekach czy sklepach zielarskich. Diuretyki naturalne to m.in.: wyciąg z kłącza perzu, korzeń wilżyny, liście mącznicy, pokrzywa, korzeń lubczyka, liście brzozy, skrzyp czy owoc pietruszki.

Naturalnym diuretykiem jest także mniszek lekarski oraz ekstrakt z zielonej herbaty. Diuretyki naturalne mogą być stosowane w schorzeniach pęcherza moczowego i nerek, a także pomocniczo w schorzeniach wywołanych zatrzymaniem się wody w organizmie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)