FitnessNadmiar wody w organizmie - przyczyny. Jak pozbyć się wody z organizmu?

Nadmiar wody w organizmie - przyczyny. Jak pozbyć się wody z organizmu?

Nadmierne gromadzenie się w wody w organizmie może wynikać ze źle zbilansowanej diety, zbyt niskiej aktywności fizycznej lub chorób rozwijających się w organizmie. Jak objawia się nadmiar wody w organizmie? Co zrobić, aby skutecznie pozbyć się zbyt dużej ilości wody?

Nadmiar wody w organizmie - przyczyny. Jak pozbyć się wody z organizmu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

09.11.2018 | aktual.: 09.11.2018 12:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rola wody w organizmie

Woda jest związkiem chemicznym, który w naszym organizmie spełnia niezwykle istotną rolę. Ciało zdrowego, dorosłego człowieka o prawidłowej masie ciała w 60 proc. składa się z wody. Największą zawartość wody wykazują płuca oraz mięśnie. Najmniej wody natomiast znajduje się w kościach i tkance tłuszczowej.

Woda, która znajduje się w organizmie nie jest znanym nam, czystym związkiem, występującym pod wzorem H2O. Zawiera ona przeróżne substancje, takie jak jony, nieorganiczne związki chemiczne czy rozpuszczalne makrocząsteczki.

Woda spełnia kilka ważnych funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim jest materiałem budulcowym. Odpowiada za prawidłowy przebieg trawienia, rozpuszczanie składników odżywczych i minerałów, ochronę organów wewnętrznych oraz usuwanie końcowych produktów przemiany materii. Dodatkowo uczestniczy w reakcjach metabolicznych, w utrzymaniu ciepłoty ciała oraz w zabezpieczaniu stawów przed uszkodzeniami zewnętrznymi.

Przyczyny zatrzymywania się wody w organizmie

Woda zatrzymuje się w organizmie z wielu powodów. Pierwszym z nich jest jej niedobór. Jeżeli organizmowi dostarcza się zbyt małej ilości wody, zwłaszcza przy aktywności fizycznej, zaczyna się on bronić przed jej utratą. Aby uniknąć odwodnienia, w tkance podskórnej gromadzą się zapasy wody.

Niedobór wody występuje, gdy dostarcza się dziennie mniej niż 1 litr płynów. Kolejną przyczyną zatrzymywania się wody są niedobory lub nadmiary niektórych minerałów. Zbyt dużo sodu, a więc soli, powoduje zatrzymanie wody. Dlatego dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g.

Woda w organizmie zatrzymuje się także na skutek restrykcyjnych diet odchudzających ubogich w białko, które wiąże wodę. Organizm magazynuje wodę w przypadkach odwodnienia, które może być spowodowane nadmiarem spożycia alkoholu czy upałami i poceniem się. Woda zatrzymuje się również w organizmie w okresie miesiączki, pod koniec ciąży oraz w trakcie kuracji leczniczej niektórymi farmaceutykami.

Nadmiar wody w organizmie a choroby

Zatrzymanie się wody w organizmie może być oznaką chorób rozwijających się w organizmie. Obrzęki wywołane nadmiarem wody pojawiają się w przypadku niedoczynności tarczycy. Nagromadzona woda to także efekt niewydolności serca czy przewlekłej niewydolności żylnej.

Nadmiar wody w organizmie występuje również, kiedy występują choroby nerek, takie jak zespół nerczycowy czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Woda może się gromadzić w brzuchu przy chorobach wątroby, co jest spowodowane zmniejszoną produkcją albumin.

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Aby pozbyć się wody z organizmu, szczególną uwagę należy poświęcić swojej diecie. Po pierwsze należy zminimalizować lub całkowicie zrezygnować (przynajmniej na czas kuracji) ze spożywania soli i produktów wysoko przetworzonych. Po drugie trzeba znacznie zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Zaleca się wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie.

Dieta, która pomaga w pozbyciu się nadmiaru wody jest bogata w magnez, witaminę B6, potas oraz pełnowartościowe białko. Dodatkowo utratę wody przyspieszają niektóre herbatki i przyprawy ziołowe, takie jak czosnek, pietruszka, skrzyp, sok z pokrzywy czy koper włoski.

Należy pamiętać też o aktywności ruchowej. Taniec, jogging czy jazda na rowerze to świetne antidotum na nadmiar wody. Pomocne mogą być także codzienne spacery lub marszobiegi.

Źródło artykułu:WP Kobieta
poradnik fitnesswodanadmiar wody
Komentarze (1)