FitnessNadmiar wody w organizmie - przyczyny. Jak pozbyć się wody z organizmu?

Nadmiar wody w organizmie - przyczyny. Jak pozbyć się wody z organizmu?

Nadmiar wody w organizmie - przyczyny. Jak pozbyć się wody z organizmu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

09.11.2018 11:59, aktual.: 09.11.2018 12:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadmierne gromadzenie się w wody w organizmie może wynikać ze źle zbilansowanej diety, zbyt niskiej aktywności fizycznej lub chorób rozwijających się w organizmie. Jak objawia się nadmiar wody w organizmie? Co zrobić, aby skutecznie pozbyć się zbyt dużej ilości wody?

Rola wody w organizmie

Woda jest związkiem chemicznym, który w naszym organizmie spełnia niezwykle istotną rolę. Ciało zdrowego, dorosłego człowieka o prawidłowej masie ciała w 60 proc. składa się z wody. Największą zawartość wody wykazują płuca oraz mięśnie. Najmniej wody natomiast znajduje się w kościach i tkance tłuszczowej.

Woda, która znajduje się w organizmie nie jest znanym nam, czystym związkiem, występującym pod wzorem H2O. Zawiera ona przeróżne substancje, takie jak jony, nieorganiczne związki chemiczne czy rozpuszczalne makrocząsteczki.

Woda spełnia kilka ważnych funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim jest materiałem budulcowym. Odpowiada za prawidłowy przebieg trawienia, rozpuszczanie składników odżywczych i minerałów, ochronę organów wewnętrznych oraz usuwanie końcowych produktów przemiany materii. Dodatkowo uczestniczy w reakcjach metabolicznych, w utrzymaniu ciepłoty ciała oraz w zabezpieczaniu stawów przed uszkodzeniami zewnętrznymi.

Przyczyny zatrzymywania się wody w organizmie

Woda zatrzymuje się w organizmie z wielu powodów. Pierwszym z nich jest jej niedobór. Jeżeli organizmowi dostarcza się zbyt małej ilości wody, zwłaszcza przy aktywności fizycznej, zaczyna się on bronić przed jej utratą. Aby uniknąć odwodnienia, w tkance podskórnej gromadzą się zapasy wody.

Niedobór wody występuje, gdy dostarcza się dziennie mniej niż 1 litr płynów. Kolejną przyczyną zatrzymywania się wody są niedobory lub nadmiary niektórych minerałów. Zbyt dużo sodu, a więc soli, powoduje zatrzymanie wody. Dlatego dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g.

Woda w organizmie zatrzymuje się także na skutek restrykcyjnych diet odchudzających ubogich w białko, które wiąże wodę. Organizm magazynuje wodę w przypadkach odwodnienia, które może być spowodowane nadmiarem spożycia alkoholu czy upałami i poceniem się. Woda zatrzymuje się również w organizmie w okresie miesiączki, pod koniec ciąży oraz w trakcie kuracji leczniczej niektórymi farmaceutykami.

Nadmiar wody w organizmie a choroby

Zatrzymanie się wody w organizmie może być oznaką chorób rozwijających się w organizmie. Obrzęki wywołane nadmiarem wody pojawiają się w przypadku niedoczynności tarczycy. Nagromadzona woda to także efekt niewydolności serca czy przewlekłej niewydolności żylnej.

Nadmiar wody w organizmie występuje również, kiedy występują choroby nerek, takie jak zespół nerczycowy czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Woda może się gromadzić w brzuchu przy chorobach wątroby, co jest spowodowane zmniejszoną produkcją albumin.

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Aby pozbyć się wody z organizmu, szczególną uwagę należy poświęcić swojej diecie. Po pierwsze należy zminimalizować lub całkowicie zrezygnować (przynajmniej na czas kuracji) ze spożywania soli i produktów wysoko przetworzonych. Po drugie trzeba znacznie zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Zaleca się wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie.

Dieta, która pomaga w pozbyciu się nadmiaru wody jest bogata w magnez, witaminę B6, potas oraz pełnowartościowe białko. Dodatkowo utratę wody przyspieszają niektóre herbatki i przyprawy ziołowe, takie jak czosnek, pietruszka, skrzyp, sok z pokrzywy czy koper włoski.

Należy pamiętać też o aktywności ruchowej. Taniec, jogging czy jazda na rowerze to świetne antidotum na nadmiar wody. Pomocne mogą być także codzienne spacery lub marszobiegi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także