Kot drapie meble? Przekazuje ci ważną wiadomość
Koty lubią drapać i z tym faktem nie dyskutuje żaden właściciel. Powody tego zachowania są różne i zależne od sytuacji, jednak jak wynika z najnowszych ustaleń naukowców - powodem niekoniecznie musi być złość czy znudzenie, a coś zupełnie przeciwnego.
Każdy właściciel kota z pewnością nieraz musiał się pogodzić ze zniszczeniem jakiegoś mebla przez swojego pupila, który postanowił np. podrapać szafę, krzesło lub tapicerowaną kanapę.
Jak czytamy portalu "Świat zwierząt", istnieje wiele przyczyn takiego zachowania, jednak najnowsza teoria dotycząca powodów drapania, którą podzielili się brazylijscy naukowcy, może być sporym zaskoczeniem dla niejednego miłośnika kotów.
Zobacz także: "Stały klient". Kot Oreo robi furorę w sieci
Dlaczego kot drapie meble? Najczęstsze przyczyny
Z informacji podawanych przez portal wynika, że drapanie nie ma za wiele wspólnego z ostrzeniem pazurów, a z ich higieną. Dzięki usuwaniu w ten sposób zużytych pazurów odsłaniają się nowe. Dodatkowo podczas drapania kot często się przeciąga, rozciągając w ten sposób swoje mięśnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kot na bieżni próbuje zjeść rybę. Zabawne nagranie hitem sieci
Drapanie to także pozawerbalna komunikacja pomiędzy osobnikami, które - drapiąc meble - znaczą swój teren, pozostawiając nie tylko wizualne, ale i zapachowe ślady. To też rozładowywanie emocji, takich jak podekscytowanie czy stres.
Zobacz także: Umieść przy kuwecie. W domu przestanie "pachnieć" kotem
Kot drapie meble. Nie złośliwość, a... miłość?!
Jak informuje "The Journal of Veterinary Behavior", naukowcy z Brazylii podzielili się interesującymi wnioskami z badań dotyczących emocjonalnej więzi pomiędzy kotem a jego właścicielem. Po przeanalizowaniu 500 ankiet wypełnionych przez opiekunów kotów, doszli do interesujących wniosków.
Okazało się, że opiekunowie kotów z tendencją do częstego drapania mebli, mieli "wyższy stopień przywiązania emocjonalnego" do swoich pupili niż osoby, których koty rzadziej zachowywały się w ten sposób. Zdaniem behawiorystki weterynaryjnej Katherine Pankratz, wynika z tego, że ludzie, którzy są dla swoich pupili bliżsi emocjonalnie, są też dla nich zdecydowanie bardziej wyrozumiali i respektują ich zachowania gatunkowe, do których zalicz się właśnie drapanie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl