Kot gryzie podczas głaskania? Chce przekazać ważny komunikat
Gryzienie kojarzy nam się jednoznacznie z zachowaniem agresywnym, tymczasem u kotów nie wszystko i nie zawsze jest takie jednoznaczne. Zdarza się, że kąsają nas z… miłości. Wyjaśniamy, jak interpretować zachowanie domowych sierściuchów.
Koty zwykle nie mają problemów z międzygatunkową komunikacją. Na tyle dopasowują się do swojego człowieka, że są w stanie posługiwać się zrozumiałym dla niego językiem mruknięć, miauknięć czy też innych, niewerbalnych sygnałów. Jednak wciąż zdarza im się zachowywać w sposób dla nas niezrozumiały. Jednym z takich przypadków jest zwyczaj podgryzania opiekuna, do którego dochodzi nawet w najmniej spodziewanym momencie, czyli podczas zabawy. Co oznacza gryzienie i czy powinno nas niepokoić?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kot gryzie podczas głaskania. Co chce nam przekazać?
Mruczki cieszą się opinią istot niezależnych, które chodzą własnymi ścieżkami, ale to wcale nie znaczy, że nie potrzebują bliskości i pieszczot. Wręcz przeciwne, domowe koty same domagają się głaskania, po czym nagle i niespodziewanie atakują rękę człowieka. Dlaczego tak się dzieje? Czasami gryzienie oznacza po prostu, że kot ma już dość miziania i chce wrócić do swoich własnych spraw.
Niektóre koty wykazują niską tolerancję na pieszczoty i szybko czują się przebodźcowane. Może też nie podobać im się intensywność pieszczot, bo wolą np. delikatne głaskanie od gwałtownego czochrania. Łatwo to poznać po dodatkowych oznakach: napięciu mięśni, rozszerzonych źrenicach i gwałtownie machającym ogonie. Jeśli zignorujemy te sygnały ostrzegawcze, kot postanowi jaśniej dać nam do zrozumienia, że nadszedł koniec głaskania i w ruch pójdą zęby i pazury.
Gryzienie to oznaka miłości. Tak koty wyrażają przywiązanie
Delikatne podgryzanie opiekuna stanowi wyraz kociej miłości i przywiązania. Koty właśnie w ten sposób wyrażają uczucia w stadzie – wzajemnie się liżą i lekko skubią zębami. W ten sposób kocia matka traktuje maluchy i tak samo one bawią się później między sobą. Gryzienie oznacza więc, że traktują nas jak członka najbliższej rodziny, czują się przy nas szczęśliwe i bezpieczne. Takiemu "miłosnemu" gryzieniu towarzyszy mruczenie, a sam kot jest spokojny i zrelaksowany. Nie zachowuje się agresywnie, a zęby zaciska na skórze bardzo delikatnie, mrużąc przy tym oczy.
Kiedy gryzienie to sygnał ostrzegawczy? Kot tak reaguje na ból
Zdarza się jednak, że kot może nas zaatakować nawet podczas bardzo delikatnego głaskania. Trzeba wtedy zwrócić uwagę, czy w ogóle nie ma ochoty na pieszczoty, czy reaguje atakiem tylko wtedy, gdy np. dotykamy konkretnego miejsca na jego ciele. Być może odczuwa ból spowodowany doznanym urazem lub stanem zapalnym. Takiego symptomu nie należy ignorować, tylko uważnie obserwować pupila, a najlepiej od razu skonsultować się z weterynarzem. Koty mają zwyczaj ukrywania słabości czy choroby, więc jeśli przegapimy odpowiedni moment na reakcję, może być już za późno.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!