Dlaczego moje włosy wypadają?
Włosy stanowią oznakę zdrowia i witalności. Im są mocniejsze i pełne blasku, tym większe czujemy zadowolenie. Nic zatem dziwnego, że ich utrata wywołuje silny stres. Wypadanie włosów to jednak nie tylko problem estetyczny i psychiczny, ale nierzadko też pierwsza oznaka choroby lub zaburzenia wewnętrznej homeostazy organizmu. Jak zatem odpowiednio je wzmocnić?
Każdego dnia dbamy o nasze włosy. Myjemy je, czeszemy, od czasu do czasu nadajemy im inny wygląd u fryzjera. Zdarza się jednak, że zauważamy ich utratę. Ale nie tę fizjologiczną – obejmującą ok. 50–100 włosów dziennie – tylko nadmierną, która powinna wzbudzić czujność. Zaobserwujemy wówczas przerzedzenie fryzury i miejsca na skórze głowy, gdzie włosów zaczyna brakować. Za to coraz więcej zostaje ich na szczotce czy poduszce.
Z wiekiem co prawda gęstość włosów na głowie się zmniejsza i stają się coraz cieńsze, jednak wypadanie włosów to nierzadko problem ludzi młodych. Jest to dla nich źródło dużego dyskomfortu, ale też sygnał alarmowy, którego nie wolno bagatelizować.
Przyczyn wypadania włosów jest co najmniej kilka. Wiele z nich stosunkowo łatwo wyeliminować, ale są wśród nich i takie, które wymagają większej uwagi i przyjrzenia się swojemu zdrowiu.
Nieodpowiednia dieta i zbyt szybka utrata wagi
Przyczyną złego stanu włosów i ich nadmiernego wypadania mogą być niedobory żywieniowe (np. źle zbilansowana, monotonna dieta, niedobór żelaza w organizmie) oraz intensywne odchudzanie (im szybsza utarta masy ciała, tym większe ryzyko osłabienia struktury włosa, co sprzyja ich wypadaniu).
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo wygląd naszych włosów związany jest z dietą. To dzięki niej dostarczamy mieszkom włosowym substancji odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu.
Podstawowym budulcem naszych włosów jest keratyna – białko zbudowane z aminokwasów siarkowych (metionina i cysteina) pobieranych z pokarmu i dostarczanych do cebulki włosa przez naczynia krwionośne. Włosy potrzebują też odpowiedniej dawki witamin i minerałów, zwłaszcza witamin A, E, C oraz witamin z grupy B, a także cynku, selenu i miedzi.
W codziennym jadłospisie należy zatem uwzględnić: drób, nasiona roślin strączkowych, jajka, kasze. Ważne są też produkty, które dostarczą odpowiednie ilości selenu i cynku, m.in. orzechy brazylijskie, łosoś, tuńczyk, pestki dyni, sezam, kakao, natka pietruszki.
Z kolei w okresie jesienno-zimowym, kiedy trudniej o świeże warzywa i owoce, warto rozważyć suplementację, która pomoże nam zadbać o piękny wygląd. Odpowiedni preparat, np. Kerabione, zawiera wszystkie niezbędne składniki, które wspierają zachowanie zdrowej skóry, włosów i paznokci.
Im bardziej osłabiony organizm, tym więcej blasku straci nasza skóra i włosy. Odpowiada za to niedobór witamin i minerałów. W przypadku diety wegańskiej, którą trudno odpowiednio zbilansować, uzupełnić ją pomoże Kerabione Shots. Jest to produkt wegański w płynie, który pomaga zachować zdrowe włosy i paznokcie, a także chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, za co odpowiadają składniki preparatu: sok z owoców borówki czarnej, ekstrakt z liści pokrzywy zwyczajnej, a także selen i cynk. Dzięki zawartości ekstraktu z korzenia żeń-szenia wspiera też witalność organizmu.
Suplement diety Kerabione i Kerabione Shots uzupełnia niedobory substancji odżywczych i budulcowych. Zawiera wszystkie kluczowe dla włosów i paznokci składniki, m.in. aminokwasy i minerały, których działanie zostało potwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Choroby owłosionej skóry głowy
Niekiedy za utratą włosów stać mogą choroby owłosionej skóry głowy – grzybica, łuszczyca, zapalenie skóry (atopowe lub łojotokowe), łupież (suchy lub tłusty), zakażenie nużeńcem (demodecidoza) czy też zapalenie mieszków włosowych. W ich przypadku włosy stają się łamliwe, matowe. Mogą też wypadać, tworząc na głowie obszary pozbawione owłosienia.
Wszystkie dermatozy skóry głowy wymagają leczenia pod kierunkiem dermatologa. Co ciekawe, zanim nie wyleczymy stanu zapalnego skóry pobudzanie wzrostu włosów może przynieść odwrotny efekt i włosów zacznie wypadać jeszcze więcej. Najpierw wyleczmy skórę głowy, a w następnym kroku zatroszczmy się o zagęszczenie czupryny.
Czynniki genetyczne i hormonalne
Hormony odgrywają w naszym organizmie wiele ważnych ról, m.in. są odpowiedzialne za wzrost, grubość, barwę i wypadanie włosów. Tu kluczowy jest testosteron i jego pochodna dihydrotestosteron, a także estrogen i progesteron. Jeśli nie są one w równowadze, dość szybko zauważymy przerzedzenie naszej fryzury.
W przypadku mężczyzn utrata włosów związana jest z przemianą testosteronu w dihydrotestosteron. Oddziałując na receptory androgenowe mieszka włosowego, osłabia go i powoduje jego stopniowy zanik, przez co włos staje się coraz słabszy. Mechanizm ten może być dziedziczny.
Z kolei u kobiet łysienie androgenowe występuje wtedy, gdy wybrane mieszki włosowe cechuje nadmierna wrażliwość na androgeny. Najczęściej dzieje się tak w trakcie menopauzy. Jeśli wypadanie włosów to wynik problemów hormonalnych, sięgnij po Kerabione Booster, który zawiera składniki stymulujące porost włosów. Przywracają równowagę hormonalną i hamują wypadanie włosów, by były mocniejsze i pełne blasku.
Kerabione Booster zawiera kwasy omega 3 i gęsty wyciąg z owoców palmy sabałowej, który przyczynia się do prawidłowego wzrostu włosów. Z kolei olej z nasion wiesiołka dwuletniego wspomaga metabolizm i funkcjonowanie układu hormonalnego, a witamina E oraz miedź chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.
Styl życia
Problem nadmiernej utraty włosów może nasilać przewlekły stres, niedostateczna ilość snu, nadużywanie alkoholu i nieodpowiednia pielęgnacja włosów (np. ich zbyt mocne upinanie).
Pamiętajmy jednak, że same suplementy diety, choć bardzo wysokiej jakości, mogą nie wystarczyć. Ważna jest też prawidłowa pielęgnacja włosów, m.in. ich czesanie. Nieodpowiednia szczotka może wyrządzić wiele szkód, np. plątać pasma. Wykonana ze sztucznego tworzywa, zamiast wygładzać włosy, będzie je puszyć, sprzyjać elektryzowaniu i łamać.
Zapobiec temu może stosowanie szczotki z naturalnym włosiem, np. Kerabione z włosiem dzika, która jest szczególnie polecana osobom z cienkimi i osłabionymi włosami. Nie plącze włosów i ich nie wyrywa. Nadaje im połysk i ogranicza ich wypadanie.
Szczotka Kerabione jest niezastąpiona w codziennej pielęgnacji. Z jej pomocą szczotkowanie to nie obowiązek, a przyjemność. Poprawia ukrwienie skóry głowy i odżywia cebulki. Pomaga też usunąć zanieczyszczenia z powierzchni włosów. Złuszcza martwy naskórek, rozprowadza ochronne sebum na włosach i usuwa jego nadmiar.
Staraj się też luźno wiązać włosy i unikaj ich nadmiernej stylizacji, zwłaszcza na ciepło.
Połóg i czas karmienia piersią
Nadmierną utratę włosów nierzadko obserwują też młode mamy. Kilka miesięcy po urodzeniu dziecka ich fryzury, tak gęste i mocne w czasie ciąży, ulegają wyraźnemu osłabieniu. Winowajcą jest hormonalna burza, jaka toczy się w organizmie. Po ciąży gwałtownie spada poziom estrogenów, które były sprzymierzeńcem urody. Wyższe jest natomiast stężenie prolaktyny, która wspomaga proces laktacji, ale też przyczynia się do zwiększonej utraty włosów. Nasila je też stres i brak snu, które tak często towarzyszą kobiecie w pierwszych miesiącach po porodzie.
Wsparciem w tym przypadku może być suplementacja Kerabione Mama. Dostępny w postaci łatwych do połknięcia tabletek dostarcza aminokwasów, witamin i minerałów niezbędnych, aby mieć piękne włosy i paznokcie (za co odpowiadają obecne w preparacie selen, biotyna i cynk).
Kerabione Mama to też solidne wsparcie dla organizmu, w którym nie tak dawno zaszły gwałtowne zmiany. Dostarcza jod, który pomaga zadbać o prawidłową produkcję hormonów tarczycy i jej prawidłowe funkcjonowanie. Zawiera też żelazo oraz foliany.
Choroby ogólnoustrojowe
Trzeba też pamiętać, że utrata włosów bywa sygnałem alarmowym poważnych chorób, stąd nie należy tego lekceważyć. Może to być objaw niedoczynności lub nadczynności tarczycy, przewlekłych chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy, chorób wątroby, chorób autoimmunologicznych, np. choroby Hashimoto, reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet chorób zakaźnych, np. kiły.
Co na wypadanie włosów?
W pierwszej kolejności postaraj się dowiedzieć, co sprawia, że włosy wypadają i są wyraźnie osłabione. Zrób rachunek sumienia i uwzględnij w nim swoją dietę i styl życia. Jeśli uznasz, że głównym winowajcą wypadania włosów jest nadmierny stres i brak snu, postaraj się zadbać o swoje samopoczucie.
Pomoże w tym Kerabione Booster Oils, który relaksuje lawendowym zapachem, a przede wszystkim regeneruje mieszki włosowe i pobudza wzrost włosów. Zawiera 98 proc. naturalnych składników, m.in. olej ze słodkich migdałów, olejek rozmarynowy i lawendowy, witaminy E i A oraz olejek bergamotowy. Wystarczy stosować go dwa razy w tygodniu, by włosy zyskały siłę i objętość.
Piękne włosy to wizytówka każdej kobiety. Nic zatem dziwnego, że zależy nam, aby były piękne i zdrowe. Nie zapominajmy jednak, że na ich kondycję ma wpływ wiele czynników, również tych związanych z ogólnym stanem zdrowia. Nie bagatelizujmy więc nadmiernego wypadania włosów. Wzmocnijmy je odpowiednimi preparatami i właściwą pielęgnacją, jednak miejmy też na uwadze, że być może organizm wysyła nam znak ostrzegawczy, by o siebie zadbać, odpocząć, lepiej jeść i wykonać podstawowe badania.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.