FitnessDlaczego puchniesz?

Dlaczego puchniesz?

Obrzęki różnych części ciała to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny – nierzadko zdarza się, że opuchnięcia są sygnałem świadczącym o chorobie, np. nerek, wątroby czy serca.

Dlaczego puchniesz?
Źródło zdjęć: © 123RF

Obrzęki różnych części ciała to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny – nierzadko zdarza się, że opuchnięcia są sygnałem świadczącym o chorobie, np. nerek, wątroby czy serca. Czasem kobieta puchnie po zażyciu niektórych leków albo w zespole napięcia przedmiesiączkowego. To bardzo przykry objaw, z których wiele z nas nie umie sobie poradzić. Sprawdź, co zrobić, gdy obwód twojego ciała nagle się zwiększy.

Niejedna kobieta zna to z autopsji – opuchnięte stopy i łydki, nabrzmiała twarz, wystający brzuch. „Jakiś czas temu zauważyłam, że bardzo puchną mi nogi. Problem nasila się, gdy temperatura wrasta, faktem jest również, że od niedawna mam siedzącą pracę. Najgorzej jest wieczorem i w nocy. Nie wiem, jak sobie z tym poradzić” – pisze internautka Magda.

Gdy ciało puchnie

Jeśli na ciele tworzą się obrzęki, najczęściej jest to skutek nadmiernego gromadzenia się płynów (przede wszystkim wody). Taki obrzęk, w efekcie działania siły ciążenia, najlepiej widoczny jest wokół kostek, ale może też wystąpić w innych częściach ciała, np. na twarzy, dłoniach, brzuchu, itp. Kiedy zwolniony jest przepływ krwi i zalega ona w układzie żylnym, płyn z krwi, czyli osocze przesiąka z naczyń i gromadzi się w tkankach, tworząc obrzęki.

Dlaczego organizm zatrzymuje wodę? Przyczyny mogą być różne, np. przedłużające się pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej, żylaki, ciąża, niedożywienie (brak białka), choroby nerek, serca lub wątroby, a także efekty uboczne stosowania niektórych leków, np. kortykosteroidów czy doustnych środków antykoncepcyjnych.

Dokuczliwy PMS

Niewielkie zatrzymanie płynów jest charakterystyczne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), występującego mniej więcej na tydzień przed menstruacją. Związane jest to z wahaniem poziomu hormonów w organizmie, a dokładnie z nadmierną produkcją estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progestagenów. Oprócz opuchnięć wzrasta również waga – średnio o 2-3 kg.

W zespole napięcia przedmiesiączkowego nadmiar płynów jest usuwany, gdy zaczyna się krwawienie. Jeśli jednak objawy napięcia przedmiesiączkowego są dokuczliwe, można stosować leki moczopędne, uspokajające czy dietę bogatą w witaminy i biopierwiastki.

Ostra reakcja alergiczna

Nie należy lekceważyć tzw. obrzęku alergicznego, w przebiegu którego może dojść do obrzmienia skóry i błon śluzowych spowodowanego nadmiernym wydzielaniem histaminy. Puchną wtedy oczy, usta, język i twarz, utrudniając oddychanie. U osób wrażliwych obrzęk naczyniowy mogą wywołać użądlenia osy albo pszczoły. Towarzyszy temu ból głowy, stawów, brzucha, świszczący oddech, duszności, wymioty, uczucie ściśniętego gardła, biegunka.

Jest to tzw. wstrząs anafilaktyczny, czyli najsilniejsza reakcja alergiczna organizmu. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego kluczowe znaczenie ma zapewnienie drożności dróg oddechowych, usunięcie alergenu, zastosowanie automatycznego wstrzykiwacza z adrenaliną (epinefryną) oraz wezwanie zespołu reanimacyjnego.

Kiedy do lekarza?

Czasem z opuchnięciami należy zgłosić się do lekarza – gdy objawy się nasilają i stają się dokuczliwe, gdy obrzęk podudzi pojawia się jako nowy objaw, zwłaszcza gdy dotyczy jednego podudzia, oraz gdy obrzękom towarzyszy złe samopoczucie. Specjalista zbada cię i zleci właściwe leczenie. Obrzęki mogą bowiem świadczyć np. o problemach z tarczycą, marskości wątroby, niewydolności nerek czy serca. Natomiast zwolennicy terapii naturalnej mogą stosować dietę niskosodową.

Zapobiegać opuchnięciom

Kobiety cierpiące z powodu obrzęku nóg, gdy siadają, powinny układać nogi wysoko. Mogą również przyjmować łagodne ziołowe środki moczopędne, dostępne w aptekach bez recepty. Chorzy powinni unikać długotrwałego siedzenia i stania; o ile to możliwe, dobrze jest przespacerować się co pół godziny. Jeśli masz opuchnięte kostki, staraj się odpoczywać ze stopami uniesionymi ponad poziomem serca. Dobre efekty da także ćwiczenie mięśni łydek. Jest to szczególnie ważne podczas długich podróży.

Aby nie narażać się na ryzyko powstawania obrzęków, można również:

- Regularnie przyjmować olejek z wiesiołka dwuletniego lub witaminę B6;
- Ograniczyć (lub całkowicie wykluczyć) spożycie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie;
- Pić dużo płynów, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej, małymi łykami przez cały dzień. Twój organizm nie będzie wtedy odkładał wody „na zapas”. Działanie moczopędne mają herbatki ziołowe, po które też warto sięgać;
- Dużo się ruszać, zwłaszcza jeśli w ciągu dnia ciągle siedzisz albo stoisz. Ruch to zdrowie! Sprawdzi się to szczególnie, gdy temperatura otoczenia podskoczy. W czasie aktywności żyły pracują intensywniej, więc krew krąży sprawniej i nie gromadzi się w żadnej części ciała.

Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)