UrodaDlaczego szczotka do ciała powinna znaleźć się w łazience każdej z nas?

Dlaczego szczotka do ciała powinna znaleźć się w łazience każdej z nas?

Szczotkowanie na sucho to szereg korzyści dla naszego ciała
Szczotkowanie na sucho to szereg korzyści dla naszego ciała
Źródło zdjęć: © StockAdobe | nedza
14.03.2022 11:36

Szczotkowanie jest tym, czego potrzebuje twoje ciało! Brzmi to trochę jak slogan reklamowy, ale nie jest to żaden chwyt, a prawda. Szczotkowanie ciała na sucho przynosi wiele korzyści, m.in. poprawia krążenie, działa antycellulitowo, przeciwobrzękowo, peelingująco, relaksuje i poprawia nastrój. Do tego nie jest trudne ani kosztowne. Jeśli jeszcze nie próbowałaś tego robić, zacznij. Przekonasz się, że to działa.

Czy po przeczytaniu wstępu do tego artykułu pomyślałaś, że jestem psychofanką szczotkowania? Trochę tak to zabrzmiało, ale nie ukrywam, że jestem zachwycona tym zabiegiem. Jest banalnie prosty, z czasem staje się przyjemny i relaksujący. Poza tym pielęgnuje nasze ciała od środka i od zewnątrz. Koniec zachwytów, czas przejść do szczegółów.

Szczotkowanie – korzyści

Głównym zadaniem szczotkowania ciała na sucho jest poprawa krążenia i przepływu limfy. Regularne stosowanie szczotki zapobiegnie zastojom limfy i pomoże odpowiednio rozmieścić ją w naczyniach limfatycznych. Usprawni także krążenie krwi i pozytywnie wpłynie na dotlenienie organizmu.

To działanie na nasz organizm od wewnątrz. Być może nie dla każdego okaże się przekonujące. Jednak szczotkowanie niesie także szereg korzyści widocznych już na pierwszy rzut oka. Pierwszą jest ścieranie martwego naskórka. Już po pierwszym szczotkowaniu zobaczysz, ile naskórka udało ci się "zrzucić". Taki peeling to dodatkowe korzyści. Po pierwsze, rozwiązanie problemu wrastających włosków, który pojawia się, gdy mieszki włosowe blokowane są przez martwy naskórek. Podczas szczotkowanie jest on usuwany, przez co mieszki są odblokowane, a włos może spokojnie rosnąć. Po drugie, ujędrnienie skóry – mechaniczne usunięcie zrogowaciałej skóry stymuluje proces odnowy naskórka, kolagenu i elastyny, dzięki czemu nowy naskórek będzie jędrny i elastyczny. Po trzecie, skóra bez martwego naskórka lepiej chłonie kosmetyki pielęgnacyjne. Dlatego też szczotkowanie jest świetnym przygotowaniem do dalszej pielęgnacji. Kosmetyki zaaplikowane na tak oczyszczoną skórę lepiej się wchłoną, co poskutkuje skuteczniejszym działaniem.

Co jeszcze da nam regularne szczotkowanie ciała na sucho? Pomoże w pozbyciu się cellulitu. I to na dwa sposoby. Z jednej strony masaż wykonany szczotką rozbije podskórne zastoje tłuszczu, z drugiej strony poprzez odpowiednie przygotowanie skóry, wspomoże działanie kosmetyków antycellulitowych.

Szczotka do masażu będzie także przydatną bronią dla każdej kobiety zmagającej się z rozstępami lub obrzękami. Masowanie pobudza produkcję kolagenu, co umacnia skórę i zmniejsza prawdopodobieństwo powstania nowych rozstępów. Z kolei dzięki usprawnieniu krążenia limfy, masaże pomagają w redukcji obrzęków w różnych obszarach naszego ciała: łydek, ud bądź rąk.

Reasumując, szczotkowanie na sucho sprawi, że skóra będzie gładka, jędrna, a cellulit i rozstępy będą mniej widoczne. Czy to nie brzmi świetnie?

Jak szczotkować?

W procesie szczotkowania nie ma nic trudnego. Ważne, by szczotkować się przed kąpielą (codziennie lub co drugi dzień). Ruchy powinny być płynne, krótkie, prowadzone od dołu do góry, zawsze w stronę serca. Szczotkuj ciało partiami, najpierw od stóp do kolan, następnie od kolan do pośladków. Masaż rąk także podziel na dwa etapy: od palców do łokci oraz od ramion do pach lub obojczyków.

Podczas szczotkowania brzucha wykonuj ruchy koliste, zgodne z ruchem wskazówek zegara. Na szyi, dekolcie i biuście kieruj się w dół, w stronę serca. Wykonuj przy tym okrężne ruchy lub ósemki. Gdy masujesz biust, używaj krótkich ruchów rozchodzących się od sutków, z ominięciem ich samych.

Docisk szczotki dopasuj do własnych możliwości. Początkowo zapewne mocniejszy masaż będzie sprawiał dyskomfort, z czasem jednak przekonasz się do silniejszego nacisku.

Po szczotkowaniu weź prysznic, by zmyć z siebie usunięty naskórek, a później wmasuj w skórę kosmetyki pielęgnacyjne dopasowane do swoich potrzeb. Np. jeśli chcesz nawilżyć skórę postaw na mocno nawilżające balsamy i masła.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także