Dlaczego trzymamy zwierzęta w domu?
Jak wynika z sondażu Kantar Public przeprowadzonego w 2017 roku, ponad połowa Polaków (70% na wsiach i 40% w miastach) ma w domu przynajmniej jedno zwierzę. Są to zwłaszcza rodziny z dziećmi. W porównaniu do wcześniejszych lat można tu zauważyć tendencję wzrostową. Z czego wynika coraz większa skłonność do brania pod swoje skrzydła rozmaitych przedstawicieli braci mniejszej? Istnieje cała lista argumentów przemawiających za hodowlą zwierząt domowych.
Domowe zwierzęta – nauczyciele, przyjaciele, terapeuci
Marzenie o małym zwierzęciu domowym *prędzej czy później pojawia się u każdego dziecka ze względu na ogromną potrzebę zażyłości. Jedni rodzice ulegają namowom, inni pozostają niezłomni w obawie, że to tylko chwilowy kaprys. Trudno jednak zaprzeczyć, że hodowanie w domu żywego stworzenia jest dla najmłodszych niezwykle ważnym doświadczeniem. Uczy odpowiedzialności, systematyczności, obowiązkowości i samodzielności, pomaga walczyć z lenistwem, skłania do empatii, czułości i nawiązywania serdecznych relacji oraz kształtuje wrażliwość. Dzieci znajdują w zwierzętach domowych swoich powierników i przyjaciół. Darzą ich ogromnym przywiązaniem, a wolny czas spędzają na zabawach z pupilami, które są znacznie zdrowsze niż siedzenie przed telewizorem czy komputerem. Idealne *zwierzęta domowe dla dzieci to takie, które nie są wymagające, czyli np. świnki morskie, króliki oraz rybki.
Na hodowanie czworonogów w domu decydują się osoby dysponujące dużą ilością czasu wolnego. Ludzie starsi dzięki zwierzętom mają motywację, by regularnie wychodzić z domu i nawiązywać znajomości z innymi właścicielami. Pupile często pozwalają im wypełnić pustkę po stracie najbliższej osoby, dlatego też uważa się zwierzaki za wspaniałych terapeutów.
Na WP radarOkazji znajdziesz posłania, miski, zabawki i wszystko inne, czego potrzebujesz mając zwierzęta domowe.
Zwierzęta domowe lekarstwem na stres
Od lat 70. prowadzone są badania dotyczące wpływu zwierząt domowych na kondycję psychiczną człowieka. Wyniki jednoznacznie wskazują, że bliskość z pupilem koi nerwy i pozwala zregenerować się po stresującym dniu. Głaskanie kota czy psa powoduje obniżenie ciśnienia, a obserwowanie rybek w akwarium odpręża i relaksuje. Hodowanie zwierząt uruchamia instynkt opiekuńczy. Dzięki niemu łatwiej jest panować nad swoim zachowaniem. Czworonogi, z którymi trzeba regularnie wychodzić na spacery, przyczyniają się do prowadzenia aktywnego trybu życia. Codziennie dotlenianie organizmu bezpośrednio wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale i na zdrowie psychiczne człowieka. Świeże powietrze sprawia, że nabiera się pozytywnego nastawienia do życia.
Zwierzęta hodowane w domu a poczucie bezpieczeństwa
Pies na łańcuchu w oczach świadomego hodowcy to już obrazek z zamierzchłej przeszłości, nadal pozostaje jednak aktualna jedna z podstawowych funkcji, jaką pełnią zwierzęta, czyli pilnowanie domostwa. Czworonogi nie pozostają obojętne na żaden szmer za drzwiami mieszkania ani na obcych, którzy kręcą się wokół ogrodzenia. Nie pozwalają zrobić krzywdy ani właścicielowi, ani dziecku – bez względu na okoliczności. Nie dotyczy to tylko psów – waleczne bywają również koty. Dzięki pupilom mamy więc większe poczucie bezpieczeństwa, kiedy zostajemy sami w domu i nie obawiamy się na jakiś czas zostawić swojego dobytku.