Dlaczego warto jeść figi? Kalorie, właściwości i odchudzanie
Figa to słodki owoc, który świetnie sprawdza się jako dodatek do deserów, ciast, muesli, ale również jako przekąska. Ten niewielki owoc skrywa w sobie imponującą ilość składników odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie i urodę. Co warto wiedzieć o figach? I czy lepiej zajadać figi suszone czy świeże?
08.09.2018 22:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kilka słów o fidze
Figa jest owocem figowca pospolitego, który pochodzi z krajów azjatyckich. W Europie natomiast drzewa figowe są uprawiane w rejonach śródziemnomorskich. Wymienia się kilka rodzajów tego owocu, dalmatyńskie, smyrneńskie czy pospolite. Figi pospolite, które są nam szczególnie znane, to ciemnofioletowe owoce w kształcie zbliżonym do gruszki. Biały nalot na skórce to oznaka dobrej jakości. W smaku są bardzo słodkie oraz mdłe, spożywane są najczęściej w postaci świeżej lub suszonej.
Wartości odżywcze figi
Zarówno świeże, jak i suszone figi pełne są wartościowych składników odżywczych. Przede wszystkim zawierają witaminy A, B, C i K oraz składniki mineralne, takie jak wapń, potas, magnez, kwas foliowy, fosfor czy żelazo. Figi są źródłem pektyn i błonnika pokarmowego.
Figi - kalorie
100 gramów fig świeżych to około 74 kalorii, ta sama waga fig suszonych liczy sobie już 250 kalorii. Kaloryczność tych słodkich owoców wynika z faktu, iż zawierają one głównie cukry, w tym glukozę i fruktozę. Suszone figi w 70 proc. składają się z cukrów. Dlatego należy je spożywać z umiarem, a do diety wprowadzać jako dodatek, a nie główny składnik dań.
Właściwości figi
Bogactwo wartości odżywczych fig wiąże się z ich licznymi właściwościami zdrowotnymi. Antyoksydanty zawarte w figach mogą zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, która często prowadzi do utraty wzroku. Błonnik z kolei wspomoże pracę jelit i wyreguluje proces trawienia. Zawarty w nich wapń z kolei sprawdzi się w profilaktyce osteoporozy, wzmocni zęby oraz kości. Dodatkowo owoce figowca wyróżnia działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, wzmacnianie organizmu i odporności oraz ochrona przed rozwojem chorób nowotworowych. Należy jednak pamiętać, że ze względu na wysoki poziom cukru w figach, osoby zmagające się z cukrzycą lub niską tolerancją glukozy, z tego owocu powinny zrezygnować.
Figa a odchudzanie
Wysoka kaloryczność fig nie jest najlepszą reklamą dla tych owoców w diecie odchudzającej. Jednak należy pamiętać, że figi zawierają największą ilość błonnika pokarmowego, jaka może występować w owocach. Dlatego figi mogą być spożywane podczas diety odchudzającej jako dodatek do meusli, płatków śniadaniowych czy lekkich koktajli. Wysoki poziom cukrów w figach powoduje, że nie powinno się ich spożywać częściej niż 2-3 razy w tygodniu w maleńkich porcjach.
Jak jeść figi?
Figi można jeść świeże i suszone. Suszone sprawdzają się głównie w jesienne lub zimowe dni, kiedy dostęp do słodkich owoców jest znacznie ograniczony. Figi to owoce, które najlepiej spożywać na śniadanie, drugie śniadanie lub lunch. Cukier, który zawierają nie powinien być spożywany po południu czy wieczorem. Dlatego świetnie się sprawdzą jako dodatek do śniadaniowej owsianki czy składnik w sałatce z kurczakiem, którą będzie można przekąsić w pracy w czasie lunchu.