GotowaniePrzepisyDlaczego warto jeść owoce i warzywa?

Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?

Dlaczego warto jeść ciemne warzywa i owoce? Odpowiedzi na to pytanie próbują udzielić amerykańscy naukowcy - o ich dokonaniach informuje serwis
internetowy EurekAlert.

Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

03.09.2007 | aktual.: 29.06.2010 11:52

Barwniki, które nadają owocom i warzywom ciemny kolor mają silne działanie przeciwnowotworowe - potwierdzają amerykańskie badania, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

Truskawki, borówki, jagody...

Antocyjaniny nadają owocom i warzywom kolor czerwony, fioletowy lub niebieski. Znanych jest ponad 600 odmian tych barwników.

Jak wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Ohio na hodowanych w laboratorium komórkach szczurów i ludzi, podawanie wyciągów zawierających antocyjaniny spowalnia wzrost komórek raka jelita grubego, a nawet może niszczyć część z nich.

Czarne jagody

Nie wszystkie z badanych produktów o ciemnym zabarwieniu działały równie silnie - na przykład barwniki z purpurowej kukurydzy maiz morado oraz z czarnych jagód przewyższały pod tym względem rzodkiewkę. Wyciąg z rzodkiewki i ciemnej odmiany marchwi spowalniały wzrost komórek nowotworu o 50 do 80 procent, natomiast składniki aronii czerwonej zabijały do 20 procent patologicznych komórek, nie wpływając na zdrowe tkanki. Owoce i warzywa w walce z rakiem

Zdaniem kierującej badaniami prof. Monici Giusti, podawane doustnie antocyjaniny mogłyby mieć szczególne znaczenie w profilaktyce i zwalczaniu nowotworów przewodu pokarmowego. Są wchłaniane do krwi w niewielkim stopniu, za to mogą bardzo silnie działać miejscowo na jelito.

Na razie nie ma twardych danych, jakie warzywa czy owoce byłyby w tym celu najbardziej odpowiednie. Prof. Giusti uważa natomiast, że można by szeroko stosować antocyjaniny, jako korzystne dla zdrowia barwniki spożywcze.

Wyjaśnienia wymaga również sam mechanizm przeciwnowotworowego działania antocyjanin - wiadomo na przykład, że pewne modyfikacje budowy ich cząsteczki mogą je wzmocnić.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)